Komercinių bankų sistema ir jų vaidmuo rinkos ekonomikoje


Įvadas. Komercinių bankų samprata ir veikla. Komercinių bankų funkcijos ir teikiamos paslaugos. Komercinių bankų turto ir įsipareigojimų valdymas. Turto ir įsipareigojimų samprata. Aktyvų ir pasyvų valdymas. Komercinių bankų investavimo veikla ir kriterijai. Komerciniai bankai Lietuvoje. Išvados. Litetarūta. Priedas.

Šio darbo tikslas aptarti komercinių bankų raidą, funkcijas bei jų teikiamas paslaugas pasaulinėje bei Lietuvos bankų rinkoje, pristatyti, kaip bankai disponuoja savo turtu bei vygdo ar padeda vygdyti įsipareigojimus, aptarti komercinio banko investavimo veiklą, galimybes susijusias su šia veikla ir supažindinti su investavimo kriterijais.  

Komerciniai bankai užsiima veikla, pagrįsta principais: veikti pelningai, kuo pigiau nupirkti ir kuo brangiau parduoti, rizikuoti tik savo, bet ne savo klientų kapitalu ir pelnu, stiprinti savo finansines pozicijas, įsitvirtinti ir plėstis rinkoje, užmegzti ir plėtoti ilgalaikius ryšius su klientais, teikti kokybiškas, patrauklias paslaugas ir produktus bei tobulinti juos.

Komercinis bankas suteikia galimybę klientams įnešti pinigus į taupomąsias ir kitas sąskaitas, jie skolina pinigus įmonėms ir fiziniams asmenims, išgrynina čekius, tarpininkauja pinigų pervedimuose, išduoda kredito ir debeto korteles, įrengia bankomatus, teikia internetinės bankininkystės ir vertingų daiktų saugojimo seifuose paslaugas, išleidžia elektroninius pinigus.

Bankai atlieka finansinio tarpininko funkciją. Jie dalyvauja pinigų perskirstymo procese ir užima ypatingą bei svarbią vietą šalies ekonominiame gyvenime. Taip pat veikia tam tikras ūkio procesus ir juos kontroliuoja, teikia finansavimo paslaugas.

Komercinio banko turtą apibūdina aktyvai - grynųjų ir negrynųjų piniginių lėšų bei vertybinių popierių, į kuriuos buvo investuotos banko piniginės lėšos, suma, o įsipareigojimus – pasyvai- paimtų banko paskolų ir skolinių įsipareigojimų, kurie susidarė pritraukiant pinigines lėšas, suma.

Aktyvų ir pasyvų valdymą apima likvidumo valdymas, mokėjimo terminų keitimas, palūkanų normų nepastovumą, užsienio valiutų pirkimo – pardavimo rizaiką, produktų įkainojimą.

Egzistuoja trys komercinio banko aktyvų ir pasyvų valdymo strategijos: nulinio skirtumo, teigiamo skirtumo ir neigiamo skirtumo strategijos.

Aktyvų ir pasyvų valdymas – tai sudėtingas procesas, kurio metu bankas valdo lėšas, kontroliuoja riziką, valdo grynąją palūkanų maržą ir akcinio kapitalo vertę. Sėkmingo aktyvų ir pasyvų valdymo rezultatas – šių ryšių nustatymas ir, kiek įmanoma, didesnė kontrolė.

Investicijų valdymo procesą sudaro investicijų savininkai, valdytojai, investicinė aplinka ir pats investavimo ciklas.

  • Microsoft Word 440 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 31 puslapis (8332 žodžiai)
  • Universitetas
  • Laura
  • Komercinių bankų sistema ir jų vaidmuo rinkos ekonomikoje
    10 - 6 balsai (-ų)
Komercinių bankų sistema ir jų vaidmuo rinkos ekonomikoje. (2015 m. Gruodžio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/komerciniu-banku-sistema-ir-ju-vaidmuo-rinkos-ekonomikoje.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 00:25
×