Kompiuterijos terminų lietuvinimo problemos


Lietuvių referatas. Įvadas. Kompiuterinių terminų svarba. Taisyklingų kompiuterijos terminų pavyzdžiai. Daromos klaidos ir jų išaiškinimai. Išvados. Literatūra.


Kompiuterijos terminai paplito lietuvių kalboje. Jų tikslas yra suderinti skirtingomis kalbomis reiškiamas sąvokas ir jų terminus. Poreikis įvesti terminus atsiranda tada, kai kyla bendravimo sunkumų dėl terminų formos nevienodumo arba dėl sąvokų turinio neaiškumo.

Darbo tikslas – pateikti ir išanalizuoti kompiuterijos terminų vartojimo problemą.

Darbo uždaviniai:

Apibrėžti terminų svarbą kompiuterijoje.

Pateikti taisyklingų kompiuterijos pavyzdžių.

Nustatyti daromas klaidas ir jas išaiškinti.

Rašant darbą numatoma naudotis mokomaisiais leidiniais, teisės aktais ir elektroniniais šaltiniais.

Iš vienos pusės naujiems terminams įsitvirtinti yra sunku dėl kiek pavėluoto jų diegimo. Naujosios technologijos plito taip greitai, kad specialiosios kalbos tvarkyba tasiliko, o įprotis vartoti menkai adaptuotus ar visai neadaptuotus pvz. Anglų kalbos žodžius sudaro papildomas kliūtis plisti lietuviškai šios srities terminijai.

accept – sutikti, priimtirestart – paleisti iš naujo

break – lūžisshare – paskirstymas,leisti naudotis

crop – apkirpritab – tabuliatoriaus ženklas

Iš šimtų per prievartą bruktų IT terminų ir žargonizmų pakaitalų rimčiau įsitvirtino, gal kokie dešimt. Didesnė įsigalėjusių sulietuvintų terminų ar žodžių, vartojamų, dirbant su kompiuteriu, atsirado nepriklausomai nuo kalbainių, savaime, kaip natūralaus kalbos supratimo, prasmės pajautimo pasekmė.

Kadangi vienu metu reikia teikti daug pakaitų, o šaltinių pakaitams savoje kalboje nėra daug dėl veiklos naujumo, siūlomieji pakaitalai ne visais atvejais atitinka jiems keliamus reikalavimus – yra sudetingesnių, dėlto nepatogesnių už svetimybes. Jie įsitvirtinti gali tik jei vartotojai iš kultūrinio samoningumo sieks palaikyti kalbos grynumą.

CELIEŠIENĖ, Vilija; DŽEŽULSKIENĖ, Judita. Profesinės kalbos pagrindai.Kaunas: Technologija, 2009. ISBN 978-9955-25-596-3.

 • Lietuvių kalba Referatai
 • 2015 m.
 • Lietuvių
 • Greta
 • 13 puslapių (1472 žodžiai)
 • Kolegija
 • Lietuvių referatai
 • Microsoft Word 223 KB
 • Kompiuterijos terminų lietuvinimo problemos
  10 - 4 balsai (-ų)
Kompiuterijos terminų lietuvinimo problemos. (2015 m. Lapkričio 16 d.). http://www.mokslobaze.lt/kompiuterijos-terminu-lietuvinimo-problemos.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 08:23