Kompiuterinis raštingumas ir rašto kultūra informacinėje visuomenėje


Įvadas. Dėstymas. Technologiniai ribojimai. Lietuviški interneto sričių vardai. Klaviatūros. Lietuvių kalba mobiliųjų telefonų žinutėse. Išvados. Literatūra.


Referato tikslas - išanalizuoti kompiuterinį raštingumą Lietuvoje, palyginti koks jis buvo seniau ir koks jis yra dabar bei įvertinti kaip pasikeitė rašto kultūra informacinėje visuomenėje. Įvertinsime kaip aparatūrinė ir programinė įranga ir kiti apribojimai įtakojo kompiuterinio raštingumo evoliuciją. Nustatysime pagrindines priežastis kodėl lietuvių kalbos simboliai nėra plačiai naudojami internetinėje erdvėje. Pateiksime rašto kultūros ugdymo pavyzdžių internete ir sudarysime vaizdą kokia ateitis laukia kompiuterinio raštingumo Lietuvoje.

Seniau, kai kompiuteriai dar tik buvo kuriami ir sunkiai prieinami didžiajai visuomenei ir nebuvo sukurtų gerai paruoštų programų, dažnai kildavo problemų, kad programos nepalaikydavo lietuvių kalbos, todėl vartotojai turėdavo naudotis arba kitos šalies kalba arba netaisyklingai naudoti lietuvių kalbą.

Pirmoji lietuvių kalbos koduotė buvo patvirtinta tik 1989 m. kaip Lietuvos standartas, tačiau į operacinę sistemą pateko kartu su „Windows 95“ 1996 m. Nepaisant senesnių laikų technologinių problemų, šiais laikais, visos populiariausios operacinės sistemos jau turi lietuvių kalbą tarp iš anksto įdiegtų kalbų, kaip ir dauguma programinių paketų, tačiau nepaisant to, rašto kultūra nėra labai aukšta. Tai labiausiai lemia ne techninis ribojimas, o žmonių nenoras naudotis tomis priemonėmis, kad jų rašto kultūra atitiktų Lietuvos kalbos standartus.

Šiais laikais, kai taip stipriai išpopuliarėja išmanieji telefonai ir planšetiniai kompiuteriai, turintys jutiklinius ekranus, todėl klaviatūros tampa virtualios, spaudinėjant ekrane esančius mygtukus. Dėl šios ypatybės ir daugybės programėlių ir jų galimybės keisti nustatymus, nesunkiai galima nusistatyti kiekvienam asmeniškai patogiausią variantą. Dažniausiai lietuviškos raidės pasirodo paspaudus ir palaikius jų atitikmenį be ženkliuko, todėl rašymas nėra stipriai apsunkinamas, tačiau reikalauja kelių paspaudimų daugiau.

  • Informatika Referatas
  • Microsoft Word 250 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (1340 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lukas
  • Kompiuterinis raštingumas ir rašto kultūra informacinėje visuomenėje
    10 - 2 balsai (-ų)
Kompiuterinis raštingumas ir rašto kultūra informacinėje visuomenėje. (2016 m. Spalio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/kompiuterinis-rastingumas-ir-rasto-kultura-informacineje-visuomeneje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 06:46
×