Komunikacija bibliotekininkystės konspektas


Kas tai yra komunikacija. Kaip vyksta komunikacijos procesas. S siuntėjas → P priėmėjas ←. Laswello modelis (. Jakobsono modelis (. Kodėl komunikaciją galima vadinti daugiadisciplinine studijų sritimi. Kokias žinote komunikacijos studijų mokyklas ? Kas joms būdinga ? Kokie jų esminiai skirtumai. Išvardinkite ir apibūdinkite komunikacijos lygmenis. Išvardinkite ir apibūdinkite komunikacijos funkcijas. Kokius žinote tarpasmeninės komunikacijos kodus. Efektyvios komunikacijos samprata.


Atsakyti į klausimą kas yra komunikacija, galima ir paprasčiau, tai – bendravimas. Bendraujant atsiranda aktyvi informacija (žinios, kurias galima perduoti, priimti, įsiminti), kuri reikalinga žmonių ryšiams palaikyti. Nuo senų laikų žmonės bendravo. Nors dar nebuvo sukurtos kalbos, tačiau vieni kitus išmoko suprasti iš gestų, mimikos, pantomimikos arba viso kūno, buities, aprangos detalių. Palaipsniui susiformavo bendravimui skirtų ženklų sistema - kalba. Šiandieną , turbūt, nė vienas žmogus neįsivaizduoja savo gyvenimo be komunikacijos. Kiekvieną dieną žmogus bendrauja turėdamas tam tikrų tikslų, pvz: parduotuvėje klausiame pardavėjo prekės kainos, viešajame transporte prašome bendrakeleivio pažymėti talonėlį, praeivio klausiame kiek valandų, galų gale, mes bendraujame patys su savimi. Bendraudami žmonės dalijasi žiniomis, nuomonėmis, praneša vieni kitiems apie savo jausmus.

2. Pranešimas – 1) prasmė (idėjų perdavimas, konfliktų sprendimas, derybos); 2) simboliai (gestai, žodžiai, ženklai, kodai); Pranešimas yra tam tikro turinio, stiliaus, struktūros. Jis yra paveiktas kalbėtojo tikslo, pažiūrų, žinių, patirties, jausmų. Klausytojo pranešimo suvokimą veikia klausytojo dėmesys, tikslas, žinios, patirtis, pažiūros.

3. Kanalas – tai fizinės priemonės, kuriomis perduodamas signalas. Kanalas riboja arba formuoja pranešimą. Jį sudaro penki sensoriniai pojūčiai: lytėjimas, klausa, regėjimas, uoslė, skonis. Pagrindiniai kanalai yra šviesos, radijo bangos, nervų sistema, telefono kabelis ir kt..

4 Barjerai – stimulai, trugdantys komunikacijai. Būna: mechaniniai – išoriniai- aplinkos veiksniai (pvz.: karštis, šaltis, triukšmas); psichologiniai – vidiniai – mintys, emocijos (pvz.: mes kalbame, tačiau mūsų negirdi); semantiniai – prasmės – sąvokos žodžiai (pvz.: kalba įvairiomis sąvokomis, tačiau mes jų nesuprantame).

5. Kontekstas – tarpusavyje susijusios sąlygos, kuriomis vyksta komunikacija (fiziniai, psichologiniai, socialiniai).

6. Grįžtamasis ryšys – verbalinė, neverbalinė reakcija į gautą pranešimą. Suteikia galimybę įvertinti žinios efektyvumą.

7. Taisyklės – elgesio normos, nustatančios tinkamą elgesį konkrečiame kontekste.

Daugelis mokslininkų ir tyrinėtojų pateikė siauresnio pobūdžio ir riboto taikymo modelius: linijinius, mainų, kontekstinius ( Lasvellas, Jakobsonas, Newcombas), kurie padės aiškiau ir plačiau suvokti komunikacijos procesą.

Laswellas sukūrė plačiai paplitusią aukštojo modelio formą, kuriai suteikė žodinę išraišką ir pritaikė masinei komunikacijai. Laswellas teigė, kad turime studijuoti kiekvieną šį etapą: kas, ką sako, kokiu kanalu, kam, kaip efektyvia, norint suvokti masinės komunikacijos procesą. Bendravimas mokslininkui suprantamas kaip pranešimų perdavimas: modelis kelia klausimą apie ,,poveikį’’, o ne apie ,,prasmę’’. ,,Poveikis’’ išreiškia stebimą gavėjo pokytį, sukeltą atpažįstamų proceso elementų. Tai – linijinis procesas.

ABX vidiniai santykiai yra tarpusavyje susiję: jei keičiasi A, tai B ir X taip pat keičiasi; jei A keičia santykį su X, tai B turi keisti santykį su X ar A. Jeigu A, B yra draugai, o X pažįstamas, tai būtina , kad A ir B nuomonė apie X būtų panaši, nes tada sistema yra pusiausvyroje. Tačiau jeigu A patinka X, o B X nemėgsta, tai A ir B jaus būtinybę komunikuotis, kol abu draugai ir prieis prie bendros nuomonės apie X. Kuo svarbesnę vietą užima X jų socialinėje aplinkoje, tuo stipresnis bus bendros orientacijos į jį poreikį. Taigi, iš šio modelio matome didelę priklausomybę vienas nuo kito, ir, kad žmonėms reikia informaijos.

  • Microsoft Word 23 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (2599 žodžiai)
  • Universitetas
  • Inesa
  • Komunikacija bibliotekininkystės konspektas
    10 - 1 balsai (-ų)
Komunikacija bibliotekininkystės konspektas. (2017 m. Sausio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/komunikacija-bibliotekininkystes-konspektas.html Peržiūrėta 2020 m. Sausio 22 d. 11:36
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo