Komutaciniai įrenginiai


Komutaciniai įrenginiai. Pereinamoji kontakto varža. Dabar panagrinėsime pereinamosios varžos priklausomybę nuo įvairių faktorių. Kontaktų atsijungimo procesai ir jų dėvėjimasis. Dabar panagrinėsime kontaktų dėvėjimąsi esant mažoms srovėms. Kontaktų dėvėjimąsis esant didelėms srovėms. Kontaktų susijungimo procesas ir jų dėvėjimasis susijungimo metu. Pradinės užspaudimo jėgos P ir spyruoklės tamprumo. Elektros lanko atsiradimas ir degimas. Elektros lanko charakteristikos. Kintamosios srovės lanko gesinimas. Nuolatinės srovės grandinių išjungimas. Elektros lanko gesinimo būdai.

Srovės perėjimo vietoje iš vienos laidininko į kitą, srovei reikia įveikti palyginus didėlę elektrinę varža vadinama pereinamąja kontakto varža. Ją galima paskaičiuoti: Laidininkų kontaktavimas vyksta ne visame paviršiaus plote, o tik tai keliuose taškuose. Atsiradusios plėvelės ant metalinių kontaktų suardomos spaudžiant kontaktus jėga, o kitu atveju pramušamos veikiant elektrinių potencialų skirtumui. Pramušimo vietoje atsiranda metalinė sąsmauka praleidžianti elektros srovę.

Priklausomybė nuo kontaktų suspaudimo jėgos pereinamosios varžos priklausomybė nuo temperatūros pereinamosios varžos priklausomybė nuo kontakto paviršiaus švarumo pereinamosios varžos priklausomybė nuo kontaktų medžiagos kontaktų paviršiaus ploto.

Komutuojantys kontaktai charakterizuojami įjungimo ir atsijungimo procesais. Pirmiausia išnagrinėsime pastarąjį. Kontaktų dėvėjimąsi mes suprantame kaip darbinio paviršiaus irimą, keičiantis kontakto formos plotui, masei ir įgriovos mažėjimui. Šis dėvėjimasis atsirandantis dėl elektrinių faktorių bus vadinamas komutaciniu dėvėjimusi – elektrine erozija. Mechaninio dėvėjimosi mes nenagrinėsime, kadangi jis yra labai menkas palyginus su komutaciniu. Atsijungimo metu jėga spaudžianti kontaktus sumažėja iki 0, staigiai padidėja pereinamoji varža ir srovės tankis paskutiniame kontaktavimo taške. Taškas smarkiai įkaista ir tarp atsiskiriančių kontaktų atsiranda kontaktinė sąsmauka iš išlydyto metalo kuri vėliau bus nutraukta. Tuo metu tarp kontaktų gali atsirasti įvairios formos iškrovų. Tai lankinė arba kibirkštinė iškrova. Iškrovos forma priklauso nuo srovės ir įtampos dydžio. Veikianti kontaktus aukšta temperatūra dėl iškrovos ir kitų faktorių dalį išlydyto metalo tarp kontaktų išmetama, dalis išgaruoja, kita dalis pernešama nuo vieno kontakto ant kito.

  • Elektrotechnika Skaidrės
  • MS PowerPoint 904 KB
  • 2016 m.
  • 25 puslapiai (1440 žodžiai)
  • Daivaras
  • Komutaciniai įrenginiai
    10 - 5 balsai (-ų)
Komutaciniai įrenginiai. (2015 m. Sausio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/komutaciniai-irenginiai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 20:53
×