Konfliktai referatas (4)


Įvadas. Konfliktai. Konfliktų klasifikavimas. Konfliktų kilimo priežastys. Žymiausi pasalio konfliktai. Išvados. Literatūros sąrašas.


Konfliktai skirstomi labai įvairiai, tai lemia klasifikavomo tikslai. Gana dažnai įvairių socialinių mokslų atstovai klasifikuoidami konfliktus į konstruktyvius ir destruktyvius. Konflikto konstruktyvumą bei destruktyvumą galima apibūdinti pagal tai, kiek konflikto dalyvius tenkina sprendimo eiga bei rezultatas. Konfliktas yra vadinamas konstruktyviu, jeigu jo dalyviai yra patenkinti konflikto rezultatais, sprendžiant konfliktą buvo siekiama abiem pusėms priimtinų pasekmių, kita konflikto šalis yra pripažįstama ir sprendimo priemonės taikomos siekiant įtikinti dėl būsimų laimėjimų, o ne grasinti arba naudoti priverstinius veiksmus. Konfliktas bus destruktyvus, jei konflikto šalys nepatenkintos rezultatais ir mano,kad dėl konflikto patyrė žalą.

Įžymus amerikietis sociologas bei konfliktų tyrinėtojas L. Coseris skirstė konfliktus į tikroviškus ir netikroviškus. Tikroviški konfliktai kyla dėl išsekimo, dėl tam tikrų reikalavimų, kliūčių įgyvendinti savo siekius, o netikroviški konfliktai kyla iš poreikio sumažinti įtampą. Pagal konflikto pobūdį ir dalyvių santykį su priežastimis galima išskirti įvairių tipų konfliktus.

Atsitiktinis konfliktas - konfliktas kurio egzistavimas priklauso nuo dalyvių neįsisamoninto aplinkybių derinio.

Išorinis konflikto nuslopinimas. Pavyzdžiui autoritetingas žmogus stabdo konfliktą. Paklusimo valdžiai mechanizmas veikia tik tada, kai yra nusistovėjusi oficiali statusų hierarchija. Konflikto nuslopinimas nepašalina jo priežasčių. Konfliktui tik neleidžiama plisti, bent jau ko ,,slopintojas“ šalia, priešininkai konfliktuoti nedrįsta.

Pats konflikatas dar nėra blogis. Prisiminkite posakį - ginčuose gimsta teisybė. Neracionalu drausti, slopinti ar neigti konfliktą. Jį reikia spręsti. Draudimas išoriškai reikštis socialiniams konfliktams galų gale sugriovė net tarybinę imperiją. Socialinė pažanga neįmanoma be konflikto. Nuomonės įtvirtinimas sukelia konfrontaciją. Konstruktyvioji konflikto sprendimo strategija prasideda problemos pripažinimu. Pirmiausia tas pripažinimas vyksta viduje, žmogus pastebi, kad dėl ko nors yra nepatenkintas. Dėl to išgyvena, bet problemos neneigia. Problemos pripažinimas pašalina iliuziją, kad konfliktai tave aplenkia. Dažnai klystame manydami, kad problemos nutylėjimas išsaugos padėtį. Tačiau toks elgesys padėtį tik sugadina. Kuo ilgiau problemos slepiamos , kuo daugiau jų susikaupia, tuo didesnė sprogimo galimybė.

  • Istorija Referatas
  • Microsoft Word 21 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1672 žodžiai)
  • Andriuha
  • Konfliktai referatas (4)
    10 - 6 balsai (-ų)
Konfliktai referatas (4). (2016 m. Gegužės 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/konfliktai-referatas-4.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 15:06
×