Konfliktas priežastys ir sprendimai


Įvadas. Konfliktas- kas tai? Konfliktų rūšys. Dėl ko dažniausiai kyla konfliktai? Kokiais būdais galima konfliktų išvengti? Konflikto tiesioginio sprendimo būdai. Penkios konflikto sprendimo strategijos. Psichologijoje be tiesioginių konflikto sprendimo būdų skiriami ir netiesioginiai konflikto sprendimo būdai. Konfliktų pasekmės. Ar mokate valdyti konfliktus? Išvados.


Gyvenimo be konfliktų neįmanoma išsivaizduoti. Jų gali pasitaikyti visur – pradedant asmeniniais ir baigiant pasauliniais, tarptautinio masto konfliktais. Apie juos yra daug kalbama, rašoma, leidžiama daug mokslinių straipsnių. Galima daryti prielaidą, jog konfliktus formuoja pavieniai individai, o vėliau jie koncentruotai perduoda tai kitiems. Norint išvengti ar sumažinti konfliktų pasekmes, privalu mokėti pažinti konfliktų priežastis ir jo pobūdį. Nors šiandien konfliktus nagrinėja daugiau nei dvi dešimtys įvairių mokslų: sociologija, literatūra, psichologija, kraštotyra, matematika, teisė, istorija, kultūrologija ir t.t. Visgi reikia kiekvienam gebėti aptikti konfliktą, jo atsiradimo priežastis bei raidą, sprendimo būdus.

Kiekvienas iš mūsų, norėdamas to ar ne susiduria su konfliktais. Todėl netgi kai kurios mokslo šakos domisi šiuo socialiniu reiškiniu. Šios kryptys tai – psichologija, politologija bei sociologija, nors retsykiais ir kiti mokslai daugiau ar mažiau analizuoja šį reiškinį. Konfliktams tirti ir juos suprasti buvo sukurtas atskiras mokslas – konfliktologija.

Dažniausiai žodis „konfliktas“ asocijuojasi su neigiamais pojūčiais ir emocijomis: nerimu, stresu, padidėjusiu dirglumu, neviltimi ar nerimu. Būtent dėl šitos klaidingos nuomonės dauguma mano, jog geriausias būdas išspręsti konfliktą yra jo išvengimas arba visiškas konfliktinių situacijų nekėlimas į viešumą. Visgi negalima teigti, jog konfliktai yra vien tik neigiamas interesų nesuderinamumo aspektas mūsų visuomenėje. Jie taip pat gali būti naujų santykių, procesų, asmenybės keitimosi ar susikaupusios energijos išliejimo priemonė, kuri padeda įvykiams judėti į priekį, ieškoti naujų atradimų. Kartais jis virsta postūmiu, padedančiu atsirasti naujoms idėjoms.

Klaidinga manyti, kad konfliktai yra veiksnys, kuris tik daro žalą mums ir mūsų pasąmonei, žinoma nevaldomi konfliktai gali atnešti daug žalos. Norint konfliktų metu valdyti situaciją privalu būti gerai susipažinus su konfliktologijos teorija. Taip pat kaip išvengti nemalonių konfliktų ar sumažinti jų padarinius turėtų būti kiekvieno iš mūsų rūpestis, kadangi iškilus konfliktinei situacijai dažniausiai būna kaltos abi pusės. Negana to, privalu išmokti stresines situacijas valdyti be smurto ir stebėti save iš šalies. Kitaip tariant, privaloma tobulinti savo emocinį intelektą. Žmogus reaguodamas neadekvačiai stresinėje situacijoje blogina santykius tarp šeimos narių, draugų, kolegų, kelia nepasitikėjimą bei neapykantą. Kuomet konfliktas sprendžiamas taikiai ir taktiškai, jis – gerina tarpusavio santykius, suteikia naują formą bei galimybę tobulintis. Pagrindinė konfliktų sprendimo taisyklė – niekuomet nereikia bėgti nuo konfliktinės situacijos, o išlietos emocijos atneša teigiamus jausmus.

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 88 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (2102 žodžiai)
  • Oksana
  • Konfliktas priežastys ir sprendimai
    10 - 2 balsai (-ų)
Konfliktas priežastys ir sprendimai. (2016 m. Balandžio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/konfliktas-priezastys-ir-sprendimai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 01:46
×