Konfliktas referatas (2)


Įvadas. Konfliktas. Konflikto samprata. Konfliktų tipai. Konfliktų atsiradimo priežastys. Konfliktų sprendimo būdai. Literatūros šaltiniai.


Konfliktai yra situacija, kai du žmonės nesutaria dėl veiksmų, kurių vienas iš jų imasi, o kitas to nenori ir elgiasi pagal savo suvokimą. Ne visi prieštaravimai ir nesutarimai virsta konfliktais. Galima ginčytis dėl politikos, madų, tam tikrų reiškinių vertinimo ar kitų dalykų ir darniai sugyventi, maloniai bendrauti. Dažniausiai taip elgiasi aukštos bendravimo kultūros, savikritiški, nekartojantys jau padarytų klaidų, susivaldantys, neperduodantys savo blogos nuotaikos šeimos nariams ir bendradarbiams bei pakantūs kito nuomonei, žmonės (Razauskas, 1995).

Gyvenimas be konfliktų neįsivaizduojamas. Žmogui tenka apginti savo nuomonę, jei ji skiriasi nuo kitų nuomonės. Frustracijos sukelia įtampą, didėjančią žmogaus agresyvaus elgesio tikimybę. Nugyventi viso gyvenimo be konfliktų neįmanoma ir tai netgi būtų neįdomu (Suslavičius, 2006). Tarptautiniame žodžių žodyne konfliktas apibūdinamas kaip priešingų interesų, pažiūrų ar siekių susidūrimas: kivirčas, ginčas. Konfliktas – tai priešingų interesų, tikslų, pozicijų, nuomonių ar požiūrių susidūrimas. Tai rimti nesutarimai, kurių metu žmogų užvaldo nemalonūs jausmai ar išgyvenimai (Almonaitienė, 2002).

Konflikto sąvoka skirtinguose moksliniuose šaltiniuose apibrėžiama nevienodai, tačiau pagrindine konflikto esme yra laikomas priešingų jėgų susidūrimas. Konfliktas – tai skirtingų interesų, tikslų, pozicijų, požiūrių ar nuomonių susidūrimas. Tai yra rimti nesutarimai, kada žmones užvaldo nemalonūs jausmai ir/ar išgyvenimai (Almonaitienė, Antinienė ir kt., 2001, p.12). Konfliktą taip pat galima apibūdinti kaip aiškiai suprantamą veiksmų arba tikslų nesuderinamumą (Mayers, 2008, p. 705). Konfliktas – tai situacija, kai vienos grupės elgsena, kuri orientuota į tam tikrą tikslą, trukdo kitai grupei siekti savo tikslo (Targamadzė, 2006, p. 11 ).

Kalbant apie konfliktus, būtina paminėti, kad konfliktinės situacijos sukelia stresą, o jis savo ruožtu turi įtakos ne tik dvasinei, bet ir fizinei žmonių savijautai. Turbūt, suaugusio žmogaus gyvenime nebūna ilgo laikotarpio, kada nepasireiškia bet kokio pobūdžio įtampa ar konfliktai (Pikūnas, Paulauskienė, 2000, p. 207).

Kiekvienoje įstaigoje konfliktas gali tapti griaunančia, arba kuriančia jėga. Kad ir kokiu konflikto apibrėžimu bus remiamasi, vistiek konfliktas bus laikomas susidūrimu. O kaip bus sugebėta pasinaudoti jo galimybėmis, priklausys nuo kiekvieno žmogaus ir jo konflikto sampratos, požiūrių, kompetencijos ir bei organizacijos visuminių kompetencijų, galimos veiklos sąlygų, konkurencingumo prielaidų ir daugelio kitų veiksnių (Jucevičius R., 1998, p 211).

Konfliktai labia dažnai asocijuojasi su agresija, ginču, pykčiu, praradimais ar net neapykanta. Todėl vyrauja nuomonė, kad konfliktai yra nepageidautini, jų reikia vengti ir spręsti juos vos tik užsimezgus. Retai kas susimąsto apie teigiamus aspektus – pasikeitimą idėjomis, susitarimus, naują supratimą, bendradarbiavimą. (Sakalas A. 2000, p. 155)

Kaip teigia, D. Račelytė (2009) konfliktas vadinamas konstruktyviu, tada kai jo dalyviai yra patenkinti konflikto rezultatais, o sprendžiant iškilusį konfliktą yra siekiama abiem pusėms reikiamų pasekmių. Na o kita konflikto šalis yra taip pat pripažįstama ir taikomos sprendimo priemonės siekiant įtikinti dėl būsimų laimėjimų, be grasinimų ir priverstinių veiksmų. Konfliktai yra neišvengiama bendro darbo dalis, o pasitelkus konstruktyvius sprendimo būdus, jie gali tapti naudingų pokyčių stimulu. Tačiau svarbu, kad iškilęs konfliktas neperaugtų į nesibaigiančią kovą. Konfliktas bus destruktyvus, jei konflikto šalys nepatenkintos rezultatais ir mano, kad dėl iškilusio konflikto patyrė žalą.

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 51 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (2769 žodžiai)
  • Edita
  • Konfliktas referatas (2)
    10 - 9 balsai (-ų)
Konfliktas referatas (2). (2016 m. Kovo 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/konfliktas-referatas-2.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 16:12
×