Konflikto analizė (3)


Psichologijos analizė.

Įvadas. Konflikto sprendimo strategijos ir jų taikymas. Pirmoji konfliktinė situacija ir jos analizė. Antroji konfliktinė situacija ir jos analizė. Išvados. Literatūra.


Bendravimo psichologijos vadovėlyje 2008 Konfliktas apibūdinamas kaip priešingų tikslų, pozicijų, nuomonių ar požiūrių susidūrimas, rimti nesutarimai, kurių metu žmogų užvaldo nemalonūs jausmai arba išgyvenimai. Konfliktai kyla todėl, kad visi esame skirtingi žmonės, turintis skirtingus požiūrius, nuomones, interesus, charakterio bruožus bei vertybes. Konflikto metu gali būti surandamas geriausias sprendimas, tačiau tik tuo atveju, jei konfliktuojančiųjų tikslas – ne įveikti partnerė, bet surasti problemos sprendimą. Todėl konfliktai atlieka ne tik neigiamą, bet ir teigiamą vaidmenį, jie gali skatinti tarpusavio santykių vystymąsi, duoti stimulą asmenybės vystymuisi bei išelektrinti įtemptus santykius ir įtakoti suartėjimą.

- kai nepaisoma gyvybinių poreikių (tai dalykai, reikalingi žmogui išgyventi: pastogė, maistas);

- vertybių skirtumas (skirtingi įsitikinimai, religija, pasaulėžiūra);

- skirtingas suvokimas (apie tą patį reiškinį turimos skirtingos nuomonės);

- skirtingi interesai (siekiama skirtingų dalykų);

- psichologiniai poreikiai (saugumo, užtikrintumo poreikis);

- riboti ištekliai (nepakankami materialiniai ištekliai neprilygsta turimiems poreikiams)

Išskiriami pagrindiniai konfliktų tipai: tai vidiniai asmenybės konfliktai bei socialiniai konfliktai, kurie gali būti skirstomi į asmeninius, tarpgrupinius ir tarptautinius. Vidiniai konfliktai gali sukelti tiek teigiamas tiek ir neigiamas pasekmes, t.y. jie gali būti konstruktyvūs ir destruktyvūs. Konstruktyviai sprendžiami konfliktai padeda asmenybei tobulėti, geriau save pažinti bei formuoti adekvatų savo vertės pajautimą. Destruktyviai sprendžiami vidiniai konfliktai dažnai perauga į gyvenimo krizes ir formuoja neurotines reakcijas, stabdo asmenybės raidą, žlugdo pasitikėjimą savimi bei tarpasmeninius santykius. Kasdieniniame žmogaus gyvenime aktualiausi yra tarpasmeniniai konfliktai. Jie dažniausiai kyla dėl konfliktuojančių šalių nesugebėjimo lanksčiau pažvelgti į susidariusią situaciją, atmetus išankstines nuostatas.

Yra išskiriami penki pagrindiniai konfliktų sprendimo būdai. Kiekvienas iš jų turi savo pliusų ir minusų ir kiekvienas iš jų gali tikti skirtingose situacijose. Vienas iš konfliktų sprendimo Būdų yra Vengimas. Šiuo atveju laikomasi nuomonės, kad konfliktas yra beviltiškas ir nereikalingas dalykas. Žmogus, naudoja vengimo taktiką, kai jam konfliktinė situacija atrodo grėsminga, todėl jis iš jos pasitraukia fiziškai ir emociškai, stengiasi neliesto skaudžios temos, nediskutuoti ir tikisi, kad problema išsispręs savaime. Tačiau taip atimama galimybė paveikti situacijos eigą ir pasitraukus, problema gali išaugti dar labiau. Šios strategijos naudojimas pateisintinas tada, kai konfliktas tiesiogiai neliečia tiesiogiai mūsų interesų. Vengimo strategiją dažnai naudoja ir neteisioji pusė.

 • Psichologija Analizės
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Nijolė
 • 10 puslapių (2133 žodžiai)
 • Kolegija
 • Psichologijos analizės
 • Microsoft Word 40 KB
 • Konflikto analizė (3)
  10 - 9 balsai (-ų)
Konflikto analizė (3). (2016 m. Balandžio 24 d.). http://www.mokslobaze.lt/konflikto-analize-3.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 24 d. 09:38