Konflikto sprendimo strategija


Problemos aktualumas. Tarpasmeniniai konfliktai. Tarpasmeninių konfliktų sprendimo stiliai strategijos. Penkis konfliktų sprendimo stilius. Tauragės neįgaliųjų reabilitacijos centro darbuotojų požiūris į konfliktų sprendimą tyrimas.


Problemos aktualumas. šiandieninėje visuomenėje konfliktas yra dažnas reiškinys. Iš to, kaip žmogus elgiasi, galima spręsti apie jo vidinę kultūrą. Konflikto sprendimas reiškia konflikto nutraukimą analitiniais metodais ir įsigilinimą į problemos esmę. Bet kurioje grupėje, komandoje ar organizacijoje įtampos, problemos ir konfliktai yra neišvengiami. Vis populiarėja požiūris, kad konfliktas yra natūralus visų grupių ir organizacijų reiškinys. Žmonės yra skirtingi: jie turi skirtingus požiūrius įvairiais klausimais, savus problemų sprendimo būdus ir panašiai. Dėl šių priežasčių dažniausiai ir kyla konfliktai..

Dažniausiai konfliktai siejami su agresija, pykčiu, nesutarimais. Egzistuoja du skirtingi požiūriai į konfliktus. Vieni teigia, kad konfliktai yra destruktyvūs ir jų reikia vengti, kiti mano, jog tinkamai valdomi konfliktai gali atnešti naudos: padeda išsiaiškinti nuomones, suteikia papildomos informacijos, atsiranda daugiau alternatyvų (Sakalas, 2003). Taigi, konfliktai gali atlikti ir teigiamą vaidmenį. Be to, konfliktai gali būti santykių procesų vystymosi šaltiniu, signalu asmenybei keistis; galimybe suartėti, galimybe „išelektrinti" įtemptus santykius. J. Kasiulis, V. Barvydienė (2001) teigia, kad konfliktą reikia vertinti kaip atsiradusią galimybę ar kilusią problemą.

Skirtingos vertybės. Paprastai konfliktuoja skirtingų įsitikinimų, pasaulėžiūrų, religijų žmonės. Pavyzdžiui, skirtingų religijų sutuoktiniai sunkiai išlaikys santuoką, šeimą, dėl skirtingų religinių vertybių.

Skirtingi interesai. Žmonėms rūpi skirtingi dalykai. Anot A.Suslavičiaus (2006, p.216), “interesų skirtingumas <...> imamas suvokti kaip savųjų interesų pažeidimas ar ignoravimas. Taip atsitinka dėl, kad, pradėdami draugauti, žmonės (tarkime, abu slegiami vienatvės) kartais vardan draugystės nuslepia ar nuneigia savo interesus. Ilgainiui išaiškėja, kad jų interesai skirtingi”. Pavyzdžiui, vienam rūpi aktyvus poilsis sode, kitam – tik televizoriaus laidos, filmai, draugai, tada po truputį pradedama nesutarti.

Riboti ištekliai reiškia ribotą ko nors kiekį. Nepakankamas tėvų atlyginimas gali kelti nepasitenkinimą dėl kišenpinigių ir pan..

Psichologinių poreikių nepatenkinimas. Kiekvienas žmogus trokšta būti mylimas ir gerbiamas, todėl konfliktinės situacijos tikėtina kils su tuo žmogumi, kuris pažemino, privertė pasijusti menkais kitus asmenis.

Dėl ko dažniausiai kyla tarpasmeniniai konfliktai? Tarpasmeniniai konfliktai yra labai paplitusi konfliktų rūšis, kylantis, kai yra keliami prieštaringi reikalavimai dėl skirtingų asmens vaidmenų. Šiame konflikte svarbiausi tampa įvairūs psichologiniai veiksniai, kurie kartais yra nesuderinami: poreikiai, vertybės, jausmai ir pan.

  • Microsoft Word 41 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2258 žodžiai)
  • Kolegija
  • Karina
  • Konflikto sprendimo strategija
    10 - 9 balsai (-ų)
Konflikto sprendimo strategija. (2016 m. Kovo 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/konflikto-sprendimo-strategija.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 06 d. 20:00
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo