Konformizmo pasireiškimas žmonių grupinėje veikloje


Įvadas. Konformizmo rūšys. Konformizmo elgesio priežastys. Konformizmo veiksniai ir pasekmės žmonių grupinėje veikloje. Išvados. Literatūra.

Tikslas – Išsiaiškinti konformizmo pasireiškimą grupinėje veikloje

Kodėl žmonės būdami grupėje ar minioje elgiasi konformistiškai? Vienas amerikietis klausėsi paskaitos viename Vokietijos universitete. Lektoriui baigus pasiruošė su visais paploti, tačiau auditorija neplojo, o ėmė barbenti į stalus, tai nereiškė, kad jie nepritarė, vokiečių veiduose nebuvo nepasitenkinimo, tai jų toks pritarimo išreiškimo būdas. Tada ir šis pradėjo ne ploti, o barbenti. Kas paskatina elgtis konformistiškai? Yra dvi galimybės: nusileisti grupei, kad būtum priimtas ir pripažintas arba, kad gautum svarbią informaciją. Mortonas Deutschas ir Haroldas Gerardas (1955) šias dvi galimybes pavadino normatyvine įtaka ir informacine įtaka.

Paskutiniais dešimtmečiais, vykdant veiklas darbo organizacijose, vis labiau atsiranda poreikis kooperuotis ir bendradarbiauti. Dirbant grupinėje veikloje yra svarbus komandinis darbas, nes tai yra vienas pagrindinių organizacijos sėkmę lemiančių veiksnių. Komandos vadovai, kurie skatina darbuotojus dirbti asmeniškai, kuria aplinka, kurioje išlieka tik stipriausieji. Todėl šioms organizacijoms tampa sunkiau pereiti į komandinį darbą, nes jis neleidžia pabrėžti asmeninių pasiekimų, taip pat šių grupių nariai sunkiau išreiškia savo nuomonę.

Elgesys bei nuostatos vieni kitus sustiprina. Net ir nedidelis blogas veiksmas paskatina nuostatą, kuri leidžia atlikti dar blogesnį veiksmą. Tai labiausiai pastebima, kai geri žmonės susidūrę su tam tikromis aplinkybėmis elgiasi smerktinai. Iš tiesų, yra neteisinga manyti , kad blogai elgiasi blogi žmonės, o geri žmonės elgiasi gerai, taip manyti skatina pagrindinė atribucijos klaida. Atribucijos klaida – tai tendencija aiškinti kitų veiksmus jų vidinėmis nuostatomis, o ne situacija. Taip pat yra nuvertinama situacijos galia, kuri skatina žmones susitaikyti su neteisybe arba pritarti žiaurumui. Tai patvirtina klasikiniai konformizmo tyrimai.

Kiekvienam žmogui savo gyvenime yra svarbu jausti laisvės pojūtį ir saviveiksmingumą. Tad jeigu socialinis spaudimas tampa itin akivaizdus ir kyla grėsmė žmogaus laisvei, atsiranda didelė tikimybė, kad jis ims maištauti, tada prasideda reaktyvusis pasipriešinimas. Reaktyvusis pasipriešinimas – motyvas, skatinantis išsaugoti arba atkurti asmens laisvės jausmą. Reaktyvusis pasipriešinimas kyla, kai kas nors grasina mūsų veiksmų laisvei. Žmonės veikia taip, kad išsaugotų savo laisvę ir tai patvirtina eksperimentai, parodantys, kad bandymai suvaržyti žmogaus laisvę dažnai išprovokuoja neprisitaikymą. (Brehm ir Brehm, 1981; Nail ir kiti, 2000) . Kiekvienas žmogus turi teisę išsakyti tai ką mano, nes tai yra jo privilegija.

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 24 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (2142 žodžiai)
  • Kolegija
  • Rasa
  • Konformizmo pasireiškimas žmonių grupinėje veikloje
    10 - 2 balsai (-ų)
Konformizmo pasireiškimas žmonių grupinėje veikloje. (2015 m. Lapkričio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/konformizmo-pasireiskimas-zmoniu-grupineje-veikloje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 22:55
×