Konkurencijos mechanizmas, rūšys ir pasekmės


Konkurencijos samprata. Konkurencijos mechanizmas. Konkurencijos rūšys. Teisinga (tobuloji) konkurencija. Iškreiptoji konkurencija. Tarp prekių vykstančios konkurencijos. Pasekmės.

Konkurencija vyksta tarp pardavėjų, pirkėjų. Pardavėjai konkuruoja dėl pirkėjų, savo siūlomų prekių ar paslaugų pardavimų. Konkurencija pasirodo kai pardavėjai siekdami užimti didesnę rinkos dalį keičia kainas, investuoja į reklamą, tobulina gamybos technologiją, keičia prekinę išvaizdą. Vartotojai konkuruoja kiek kitaip. Jiems svarbiausia yra patenkinti savo, o ne kitų, poreikius, tad rinkdamiesi prekes ar paslaugas jie atsižvelgia į svarbiausius faktorius ir kartais konkuruoja tarpusavyje (pvz. Pirkdami vienetinius gaminius)

Konkurencija tai nesibaigiantis reiškinys, kuris nuolat kinta. Visuomet atsiranda konkurentų, o tobulėjant visuomenei į rinką tiekiama vis daugiau vartotinų, prieinamų, patrauklesnių produktų. Kuo toliau, tuo sunkiau tampa ilgesnį laiką rinkoje esančioms įmonėms konkuruoti su naujomis, neseniai į šaką įėjusiomis įmonėmis. Taigi, konkurencija yra visuotinas reiškinys, kuris pasireiškia tarp bet kokia veikla užsiimančių ir įvairius poreikius turinčių žmonių.

Esant padėčiai kai kurį laiką gamintojai pardavinėja produkciją didesne nei savikaina kaina, susiklosto padėtis, kai nauji gamintojai gali ateiti į rinką ir mažindami kainas iki minimumo įsitvirtinti rinkoje. Tobulos konkurencijos rinkos gamintojai taip pat priversti mažinti kainas, kad neprarastų pirkėjų.

Oligopsoninės konkurencijos pasekmė – šiuo atveju gamintojai siekdami parduoti didesnį kiekį prekių ar paslaugų priversti mažinti kainas. Egzistuoja atvejų kai oligopsonininkai susitaria dėl pirkimo kainų suformuodami kartelį.

Konkurencijos tarp prekių pasekmė tokia, kad pirkėjas renkasi labiausiai jo galimybes ir poreikius atitinkančią prekę, todėl pardavėjas gamindamas produktą ir siekdamas didinti jo paklausą, turi atsižvelgti į vartotojų galimybes, poreikius ir gaminamos produkcijos išskirtinumą, o tai reikalauja didelių investicijų.

  • Microsoft Word 90 KB
  • 2015 m.
  • 10 puslapių (1927 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ugne
  • Konkurencijos mechanizmas, rūšys ir pasekmės
    10 - 9 balsai (-ų)
Konkurencijos mechanizmas, rūšys ir pasekmės. (2015 m. Balandžio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/konkurencijos-mechanizmas-rusys-ir-pasekmes.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 21 d. 05:04
×