Konkurencijos rušys ekonomikoje


Įvadas. Tikslas. Naujienos ekonomikoje. Rinkos ekonomika. Konkurencija. Konkurencijos rūšys. Monopolija. Monopolinė konkurencija. Oligopolija. Tobuloji konkurencija. Horizontalioji. Vertikalioji. Visuotinė. Išvados. Literatūros sąrašas. Recenzija.

Viena svarbiausių geros rinkos ekonomikos savybių yra konkurencija. Konkurencija leidžia natūraliai iškilti paklausiausioms ir geriausioms prekėms ir bankrutuoti tiems gamintojams kurie gamina nereikalingus produktus. Konkurencija skirstoma į monopoliją(vienas gamintojas), monopolinę konkurenciją(viena prekė – daug gamintojų), oligopoliją(keli, stambūs gamintojai),tobulają konkurenciją(daug gamintoju, daug vartotojų, daug informacijos, viena prekė). Taip pat ekonomika skirstoma į horizontaliąją(ta pati prekė, tas pats poreikis), vertikaliąją(tas pats poreikis skirtinga prekė) ir visuotinę(skirtingas poreikis).

Pagilinti ekonomikos žinias. Ugdyti savarankiškumą ir informacijos paieškos bei filtravimo įgudžius. Ugdyti kritinį ir analitinį mąstymą.

Šiuolaiknėje visuomenėje yra paplitęs modernus gamybos organizavimo būdas – rinkos ekonomika. Pagrindinis šios ekonomikos bruožas yra bankrotas: vyksta natūralus procesas, kai įmonės, kurios negali pasiūlyti kažko rinkai efektyviai išnaudojant ištėklius, turi pakeisti savo veiklą, o nesant tam galimybės – ją nutraukti. Šios sistemos trūkumas yra tas, kad darbo jėga kurį laiką lieka be darbo. Tokiu būdu darbo jėga dirba efektyvų darbą, o šiam tapus neefektyviu – migruoja kitur.

Kaip ir buvo paminėta ankščiau, bankrutavusi įmonė ne visada būna uždaroma. Daug dažniau bus taip, jog įmonei bankrutavus, ji toliau gyvuos, tačiau jos savininkas ar vadovybė bus kita. Tačiau jeigu įmonė buvo uždaryta, žmonės praradę darbo vietą, tam tikrą laiko tarpą tampa bedarbiais. Ši sitema leidžia natūraliai konkuruoti rinkoje, kai nereikalinga rinkos dalis bankrutuoja, tačiau to kaina yra darbuotojų saugumas.

Taigi svarbiausi dalykai, kurie yra reikalingi rinkos ekonomikos gyvavimui yra konkurencija, privati nuosavybė, laisvi prekių mainai ir sistema - leidžianti nereikalingoms įmonėms bankrutuoti.

Šios ekonominės sistemos pagrindas yra vartotojai. Kaina yra vienas svarbiausių prekės informacijos rodiklių. Pagal kainą galima spręsti apie prekės kokybę. Vartotojai daro sprendimus atsižvelgdami į prekės ar paslaugos kainą. Taip pat kaina suteikia naudingos informacijos ir konkuruojančioms įmonėms. Norint konkuruoti su kitomis įmonėmis, reikia gaminti tas prekes arba paslaugas, kurias vartotojai pirks.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 34 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (2049 žodžiai)
  • Gintas
  • Konkurencijos rušys ekonomikoje
    10 - 7 balsai (-ų)
Konkurencijos rušys ekonomikoje. (2015 m. Lapkričio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/konkurencijos-rusys-ekonomikoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 07:46
×