Konspektas fonetikos egzaminuiatybes. Nustatantis kalbos tarties normas. Fonetikos objektai – garsai (skiemenys) arba fonemos. Fonetikos tyrimo atšakos – artikuliacinė fonetika, akustinė fonetika, fonologija, ortoepija.Eksperimentinė fonetika ir jos aspektai – norint ištirti ir objektyviai aprašytikalbos garsų savybes, reikia eksperimentuoti. Tiriant artikuliacines ir akustines garsų savybes taikomi gamtos ir tiksliųjų mokslų metodai, kuriais įrodomos ar paneigiamos išankstinės hipotezės. Vadinasi, galima kalbėti apie du eksperimentinės fonetikos aspektus: artikuliacinę fonetiką, nagrinėjančią kalbos padargų veiklą. Akustinę fonetiką, tiriančią garso bangos savybes.Artikuliacinė fonetika – pirmiausia garsas yra artikuliuojamas, veikia kalbos padargai. Tiriamos artikuliacinės garsų savybės bei kalbos padargų veikla. (Priskiriama eksperimentinei fonetikai)Akustinė fonetika – kai garsas išskrenda iš burnos ir suvirpina orą, ausies membraną ir pasiekia nervų galūnėles – jis yra suvokiamas. Garso bangas tiria akustinė fonetika. (Priskiriama eksperimentinei fonetikai)Fonologija – mokslas apie fonemas. 2. Ortoepija. Tartis ir fonetika. Bk normos, jų kilmė ir reikšmė.Ortoepija – viena iš fonetikos tyrimo atšakų, tai taisiklingos tarties mokslas, kuris nustato bendrinės kalbos tarties normas. 3. Tarties normų pažeidimo priežastys. Tarties klaidų tipai. Kalbos garsai, fonemos, prozodiniai elementai, garso ir raidės santykis.Fonema – skiriamasis garsinis kalbos vienetas, nebeskaidomas į mažesnius elementus. Fonema yra abstraktus vienetas, kalboje realizuojamas kaip konkretus garsas. Visą laiką ta pati, ją sudaro pasikartojančios garsų savybės.Prozodiniai elementai – intonacija, kirtis ir priegaidė. Intonacija – skiria sakinius.Kirtis – skiria žodžius.Priegaidė – skiria skiemenis.4. Kalbos padargai ir jų veiksmai.Kalbos padargai – kiekvienas padargas turi savo fiziologinę paskirtį. Plaučių paskirtis – aprūpinti oru, kvėpuoti. Balso stygų paskirtis – apsaugoti plaučius nuo pašalinio poveikio. Liežuvis skirtas laižyti, valgyti, jis turi skonio receptorius. Dantys skirti valgyti, nosis – kvėpuoti ir uostyti. Specialių organų, skirtų tik kalbai, nėra, tačiau visi minėtieji atlieka ne tik išvardintas funkcijas, tačiau prisideda ir prie mūsų kalbos. Visi kalbos padargai skirstomi į tris grupes:I. Oro aparatas – tai tie organai, kurie aprūpina oru. II. Balso aparatai – tai balso stygos, gerklos ir balso traktas. III. Burnos padargai – tai lūpos, liežuvis, dantys.

5. Garso tarimo fazės, jų ypatybės rišlioje kalboje.6.Balso stygų darbas. Priebalsių skardumas-duslumas. Šių ypatybių fonologinis vaidmuo.Svarbiausias balso aparato organas yra balso stygos. Tai tokios raumeninės plėvelės. Nuo balso stygų veiklos priklauso garsų tarimas. Jei balso stygos atitrauktos, oras eina laisvai – jokio garso negirdime. Jei balso stygos suartėja, pasigirsta šlamesys. Jei balso stygos atsiveria, pasigirsta laringalinis sprogimas. Viena iš balso stygų funkcijų yra garsų skiriamasis požymis – priebalsiai gali būti duslieji ir skardieji: p, t, k, s, š, c, č : b, d, g, z, ž, dz, dž, o balsiai ir balsingieji priebalsiai tik skardūs). Įsidėmėtina, kad tariant dusliuosius priebalsius, oro srovė daug stipresnė, mat ji išeidama iš plaučių turi išjudinti balso stygas, kalbos padargų įtempimas daug stipresnis, o skardieji tariami silpniau, oro srovė daug silpnesnė.

  • Lietuvių kalba Konspektas
  • Microsoft Word 27 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (2466 žodžiai)
  • Universitetas
  • Iveta
  • Konspektas fonetikos egzaminui
    10 - 2 balsai (-ų)
Konspektas fonetikos egzaminui. (2016 m. Gruodžio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/konspektas-fonetikos-egzaminui.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 10:09
×