Konstantinas Sirvydas rašinys


Rašiniai pagal sirvydo punktus. Konstantinas sirvydas punktai sakymų pastraipa. Konstantinas sirvydas pastraipa. Pastraipa konstantino sirvydo mintim. Sirvydas pastraipa. Konstantinas sirvydas ese. Pastraipa apie sirvyda.

Konstantinas Sirvydas.

Konstantis Sirvydas buvo kunigas, leksikografas bei pirmosios originalios išspausdintos lietuviškos knygos autorius. Jam priklauso daugybė kūrinių, kurių pagrindu įsitvirtino vadinamasis rytinis lietuvių rašomosios kalbos variantas, gyvavęs iki XIX a.

Kaip spėjama pagal raštų kalbą, Sirvydas gimė apie 1580m. Sirvydų kaime netoli Anykščių. 1598m jis įstojo į Jėzaus Draugiją, mokėsi Rygos, Tartu, Nesivyžiaus ir Pultusko kolegijose, paskui – Vilniaus akademijoje. Baigęs pastarąją, dėstė pozityviąją teologiją, kontroversijas (nekatalikų ginčijamus teologinius klausimus), sakė lietuviškus ir lenkiškus pamokslus Šv. Jono ir Šv. Kazimiero bažnyčiose.

Iš tiesų Sirvydas parašė daugybę įvairių knygų, žodynų. Pirmoji jo knyga buvo laikoma pirmuoju lietuvių leksikografijos veikalu pavadinimu Promptumarium dictionum Polonicarum, Latinarum et Lituanicarum (Lenkiškų, lotyniškų ir lietuviškų žodžių aruodas) Jėzuitams vis daugiau dėmesio skiriant Dievo žodžio sklaidai krašto gyventojų ir valstybės piliečių kalboms. Ji buvo išleista 1620 m. Šios knygos pavadinimas žinomas tik iš šaltinių, todėl galėjo būti ir kitoks. Lenkiškų, lotyniškų ir lietuviškų žodžių aruodą sudarė 8800 žodžių. Knygą sudarė du sluoksniai: liaudies kalba ir knyginė leksika. Pirmąjį sudaro rytų lietuvių aukštaičių šnekamosios kalbos žodžiai, o antrąjį- įvairios darybos vestiniai naujadariai. Žodžiai aiškinami ne vienu, o keliais būdais: sinonimais, aprašant leksemas, teikiant joms papildomų nuorodų.

  • Microsoft Word 14 KB
  • 2013 m.
  • 2 puslapiai (646 žodžiai)
  • Mokykla
  • Ramune
  • Konstantinas Sirvydas rašinys
    10 - 2 balsai (-ų)
Konstantinas Sirvydas rašinys. (2013 m. Gegužės 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/konstantinas-sirvydas-rasinys.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 26 d. 10:53
×