Konstantinas Sirvydas referatas


Konstantino sirvydo gyvenimas. Konstantino sirvydo kūryba. „Trijų kalbų žodynas“. „Punktai sakymų“. Išvados. Bibliografinių nuorodų sąrašas.

Konstantinas Sirvydas yra pirmojo lietuvių kalbos žodyno autorius, žymiausias Baroko epochos lietuvių raštijos kūrėjas ir pirmas stambus lietuvių kalbininkas, kuris gali būti laikomas leksikografijos pradininku ir Mikalojaus Daukšos darbo tęsėju Lietuvoje. Konstantinas Sirvydas rūpinosi tobulinti Lietuvių raštų kalbą ir parašė „Trijų kalbų žodyną“, bei pirmą originalų lietuvišką pamokslų rinkinį „Punktai sakymų“. Šiame darbe siekta trumpai aptarti Konstantino Sirvydo gyvenimą, jo kūrinius ir jų reikšmę Lietuvos kultūrai, bei gimtajai kalbai. Rašydama šį darbą rėmiausi Jurgio Lebedžio knyga „Senoji lietuvių literatūra“ ir Audronės Žentelytės sudaryta knyga „Lietuvių literatūros skaitiniai“.

Konstantinas Sirvydas gimė apie 1579-1580 m. netoli Anykščių. Buvo kilęs iš smulkiųjų bajorų šeimos. Gabų jaunuolį apie 1594 m. keliaudamas po Aukštaitiją pastebėjo vienuolis etnografas Jokūbas Lavinskis ir parsivežė į Vilnių mokytis, bei lavintis. Nuo 1598 m. Konstantinas Sirvydas dalyvavo Jėzuitų ordino veikloje. Mokėsi Vilniaus, Tartu, Rygos, Nesvyžiaus jėzuitų kolegijose, kur studijavo retoriką ir baigė poetikos klasę. Vėliau studijavo filosofiją, bei teologiją Pultuske ir Vilniaus akademijoje. Baigęs mokslus profesoriavo Vilniaus akademijoje, kur dėstė teologiją, aiškino bibliją, buvo rektoriaus padejėjas, globojo Gailestingumo broliją, veikusią prie šv. Jonų bažnyčios, ilgą laiką buvo akademijos studentų dvasios vadas, vienerius metus vadovavo graikų kalbos lavinimosi studentų būreliui. Taip pat buvo didelis eruditas, šalia lietuvių ir lenkų kalbų mokėjo lotynų, graikų, hebrajų ir senąją slavų kalbas.

  • Microsoft Word 26 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (981 žodžiai)
  • Mokykla
  • Sandra
  • Konstantinas Sirvydas referatas
    10 - 4 balsai (-ų)
Konstantinas Sirvydas referatas. (2015 m. Rugsėjo 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/konstantinas-sirvydas-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 24 d. 17:30
×