Konstantino Sirvydo kūryba


Konstantinas Sirvydas. „Punktai sakymų“. „Sakymai“ reiškia „Pamokslus“. Mąstymai apie atskirą mirtingą žmogų. „Marios ženklina mumus žmonių gyvenimą ant žemės“. Šioje „Punktai sakymų“ ištraukoje ryškiausios temos yra mirtis. Žmonių lygybės idėja. K. Sirvydas užjaučia skurstančiuosius ir silpnuosius. Nieko nėra amžino. Cikliškumas ir baroko prieštaringumas. Religija. Visi žmonės yra. Gyvenimo sunkumai. Autorių domina mėginantis suvokti gyvenimo prasmę. Saikas. „8. Visos upės įteka į marias, tačiau marios nepatvinsta arba nepakyla. „11. Turi marios savo ribą arba žvirgždėtą krantą. Taigi, Konstantinas Sirvydas yra Baroko epochos lituanistas. Informacijos šaltiniai.

„Sakymai“ reiškia „pamokslus“. „Punktai“- ypatinga struktūra- medžiaga išdėstyta punktais. Pirmoji dalis išspausdinta 1629m. Antroji- praėjus 13 metų po autoriaus mirties (1644m.). Išleido Sirvydo bendradarbis Jonas Jaknevičius. Suformuluota jėzuitų pažiūrų dramatiška pasaulio ir žmogaus samprata. Tikslas: religinių pažiūrų auklėjimas ir Vilniaus vyskupijos mokymasis lietuvių kalbos. Išversta iš lietuvių į lenkų kalbą. Pirmoji visiškai orginali lietuviška knyga.

Autorių domina mėginantis suvokti gyvenimo prasmę, nuolat blaškomas bei draskomas dvasios polėkių ir nuodėmingų kūno pagundų prieštaravimų žmogus. „5. Mariose yra po vandenimis paslėptos uolos arba akmenys didi, <...> - taip tarp žmonių daug smuklų ir žabangų...“.

Taigi, Konstantinas Sirvydas yra Baroko epochos lituanistas, pamokslininkas ir filosofas, kurio pamokslai puikiai atspindi Baroko laikotarpio žmogaus pasaulėžiūrą.

  • Lietuvių kalba Skaidrės
  • MS PowerPoint 804 KB
  • 2014 m.
  • 14 puslapių (427 žodžiai)
  • Paulina
  • Konstantino Sirvydo kūryba
    10 - 3 balsai (-ų)
Konstantino Sirvydo kūryba. (2014 m. Lapkričio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/konstantino-sirvydo-kuryba.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 13:36
×