Konstitucijos teisės principai


Teisės referatas.

Konstitucijos teisės principai.


Apibendrinant galima būtų išskirti dvi pagrindines teisės principų rūšis:

Tačiau, kaip pažymi dr. E. Kūris, konstitucinės teisės principų negalima tapatinti su konstitucinės teisės normomis . Todėl labai svarbu nustatyti kokia teisės principų vieta: ar pačiose normose, ar šalia jų. Konstitucinės teisės vadovėliuose šiuo klausimu išskiriamos kelios nuomonės. Pagal vieną požiūrį teisės principai yra už teisės kaip normų sistemos ribų; jie gali būti arba nebūti tiesiogiai suformuluoti. Pagal kitą - teisės principai yra sudėtinė teisės dalis, lemiamą reikšmę įgaunantys tuomet, kai nėra „aiškių" teisės normų, kurias, iškilus reikalui, būtų galima taikyti. taigi teisė susideda ne tik iš normų, bet ir iš principų, ir šiuo atveju principai nebūtinai yra suformuluoti tiksliai, bet yra ganėtinai abstraktūs. Yra ir nuomonė, kad vieni principai tiesiogiai deklaruojami teisės aktų straipsniuose, o kiti gali būti išlukštenami iš konkrečių teisės normų turinio jas apibendrinus.

Konstituciniai principai yra privalomos ir fundamentalios nuostatos. Tai yra neatskiriami Konstitucijos elementai. Tačiau būtina pabrėžti, kad idėjinio prado ir pačios normos negalima jungti į vieną ir tą pačią kategoriją.

Kaip doc. Dr. E. Kūris savo veikaluose teigia jog, normos-principai - tai dirbtinis konstruktas, išgalvotas, kad nereikėtų konstatuoti, jog teisė susideda ne tik iš normų (elgesio taisyklių), bet dar ir iš principų. Toks požiūris negriauna nei tos teorijos, pagal kurią principai yra už teisės, traktuojamos kaip normų sistema, ribų, nei tos, pagal kurią jie drauge su normomis yra neatskiriama teisės dalis.

Konstruojant konstitucinių principų sistemą, reikia išskirti pačių principų grupavimo kriterijus. A. Vaišvila kalbėdamas apie principų sistemą teisės teorijoje išskiria tokius sisteminimo kriterijus:

teisės principai, formuluojantys bendruosius teisių ir pareigų vienovės tikslus, šaltinius ir įgyvendinimo sąlygas;

teisės principai, konkretinantys teisių ir pareigų vienovę teisės šakos lygmeniu.

Pirminiai principai yra pirminių principų, įtvirtintų tik vienoje Konstitucijos nuostatoje - jų buvimui konstatuoti, be nuorodos į šią nuostatą, nieko daugiau. Tai minėtas žmogaus prigimtinių teisių principas, Lietuvos valstybės teritorijos vientisumo principas (LR Konstitucijos 10 str. l d.); valstybinės kalbos principas (LR Konstitucijos 14 str.), nuosavybės neliečiamumo principas (LR Konstitucijos 23 str. l d.). Žinoma, jie gali būti susiję su kitomis Konstitucijos nuostatomis, kurios juos konkretina, išryškina jų tam tikrus aspektus, taikymo ribas.

Kitas konstitucinių principų sisteminimo kriterijus yra kokiu mastu jie nulemia teisinio reguliavimo turinį. Remiantis šiuo kriterijumi, konstituciniai principai skirstomi į bendruosius ir kitus.

Bendraisiais konstituciniai principais vadinami tie, kurie kreipia, orientuoja visą teisės sistemą, visas įvairioms teisės šakoms priskiriamas normas. Kita principų grupė gali būti toliau detalizuojama tik tam tikrose teisės šakose ar institutuose. Remiantis teisine literatūra bendriesiems principams priskiriami:

principas, pagal kurį teisingumą vykdo tik teismas.

Prie kitų principų, įtvirtintų Konstitucijoje, galima priskirti

  • Teisė Referatai
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • Zibute
  • 13 puslapių (2956 žodžiai)
  • Teisės referatai
  • Microsoft Word 32 KB
  • Konstitucijos teisės principai
    10 - 10 balsai (-ų)
Konstitucijos teisės principai. (2016 m. Balandžio 20 d.). http://www.mokslobaze.lt/konstitucijos-teises-principai.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 24 d. 11:51