Konstitucinė teisė konspektas (2)


Lietuvos Respublikos konstitucinės teisės samprata. Konstitucinės teisės sąvoka (sampratų įvairovė), reglamentavimo dalykas (sritis), metodai. Konstitucinius principus galima grupuoti į. Lietuvos Respublikos konstitucinės teisės mokslas (konstitucinė jurisprudencijaLietuvos Respublikos konstitucinės teisės mokslo sąvoka ir dalykas. Naujosios konstitucinės teisinės minties raiška konstitucionalizacijos kontekste. Lietuvos Respublikos konstitucinės teisės šaltiniai. Konstitucinės teisės šaltinio sąvoka, klasifikavimo pagrindai ir sistema. Lietuvos Respublikos Konstitucijos kaip ypatingo šaltinio samprata. Lietuvos valstybės konstitucijų ir konstitucingumo raida. Žmogaus ir piliečio teisės ir laisvės Lietuvos Respublikos konstitucinėje teisėje. Lietuvos Respublikos pilietybė. Pilietybės klausimų sprendimo tvarka. Dvigubos pilietyvės. Pilietybes netekimo pagrindai. Vaiku pilietybes priklausymas nuo tevu pilietybes. Užsieniečių teisinė padėtis Lietuvoje. Lietuvos Respublikos ūkio, finansų ir politinių intersų (valios) formavimo konstituciniai pagrindai. Lietuvos Respublikos rinkimų ir referendumo teisė. Kandidatų iškėlimo ir išsikėlimo tvarka. Kandidatų veiklos garantijos. Rinkiminė agitacija. Kompromituojanti medžiaga ir jos paneigimas. Rinkimų galiojimo sąlygos. Seimo rinkimų tvarkos pagrindai. Lietuvos Respublikos Seimas. Teismas ir teisingumas Lietuvos Respublikoje.

Konstitucinės teisės sąvoka (sampratų įvairovė), reglamentavimo dalykas (sritis), metodai (būdai).

1) Pagal šaltinius. Šiuo požiūriu konstitucinė teisė:

a) Siauru požiūriu. Konstitucinių principų ir normų sistema.

b) Platesniu požiūriu. Konstitucijoje ir KT išaiškinimuose konceptuoliai matomų vertybių ir principų visuma.

c) Plačiausiu, pozityvistiniu požiūriu. Konstitucinė teisė - Konstitucijoje numatytų ar iš jos logiškai išplaukiančių įstatymų, detalizuojančių Konstitucijos formaluotes, visuma.

2) Pagal turinį. Šiuo požiuriu konstuitucinė teisė:

a) Vertybiniu požiūriu. Konstitucinė teisė – prigimtinių vertybių, susijusių su žmogaus teisių ir valstybės bendruomenės, teisinės tautos suveneriteto apsauga, sistema, visuma.

b) Pagal detalizuotą reglamentavimo dalyką. Konstitucinė teisė – tai visuma vertgybių, principų ir vertybių, kurios reglamentuoja pamatinius žmogaus ir valstybės institucijų santykius, pagrindinių valstybės institucijų, t. y. Seimo, Prezidento, Vyriausybės, KT ir kitų Konstitucijoje nurodytų institucijų sudarymo ir veiklos pagrindus, vietos savivaldos pagrindus, esminius mokesčių, valstybės biudžeto, administracinio teritorinio padalijimo ir viešojo visuomeninio gyvenimo klausimus, aspektus.

KT reglamentavimo objektas – viešosios valdžios institucionizmas.

Skiriamos 2 grupės santykių:

1) Santykiai, kurie kyla pagrindinių valdžios institucijų sudarymu ir funkcionavimu (visi rinkimų įstatymai, institucijų santykiai formuojant konstitucinę teisę).

2) Santykiai, kurie susiję su žmogaus prigimtinių teisių ir laisvių apribojimais. Ginčai, kylantys iš tokių santykių, sprendžiami bendrosios kompetencijos ir administracinių teismų, bet jei teisėjas sustabdo bylą ir kreipiasi į KT, tai iš dalies sprendžia ir KT.

Regalamentavimo būdai priklauso nuo santykių. Jiems labiau taikomas imperatyvinis metodas, išreiškianstis įgalinimą, įpareigojimą, įbauginimą, o santykiams su žmogumi teisėje taikomas dispozityvus metodas, suteikiama diskrecija. Ypatumas tas, kad diskrecijų metodas taikomas ir valdžios institucijoms ta prasme, kad nemaža dalis Konstitucijos normų suteikia diskreciją, pasirenkant detalumą.

Konstitucinės teisės normos, jų rūšys ir ypatumai (konkrečių Konstitucijos nuostatų pavyzdžiai). Konstituciniai principai. Konstitucijos nuostatos. Teisės spraga (atsižvelgiant į Konstitucinio Teismo pateiktą sampratą).

Konstitucine norma galima laikyti konstitucinėse formuluotėse atsispindinčias, t. y. Tiesiogiai nustatytas ar logiškai išvestas taisykles, jų oficialius išaiškinimus KT aktuose ir sąlyginius detalizuotus įstatymus.

Bet kuris įstatymas gali būti pripažintas prieštaraujančiu Konstitucijai. Į taisykles reikia žvelgti sąlygiškai.

Normos:

Pagal teisinę galią:

1) Konstitucijoje įtvirtintos normos.

2) Konstituciniame įstatyme įtvirtijntos normos.

3) Paprastuose įstatymuose įtvirtintos normos.

4) Seimo ratifikuotose tarptautinėse sutartyse įtvirtintos normos.

  • Microsoft Word 148 KB
  • 2015 m.
  • 74 puslapiai (31969 žodžiai)
  • Universitetas
  • Irena
  • Konstitucinė teisė konspektas (2)
    10 - 10 balsai (-ų)
Konstitucinė teisė konspektas (2). (2015 m. Kovo 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/konstitucine-teise-konspektas-2.html Peržiūrėta 2020 m. Gruodžio 03 d. 03:28
×
35 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo