Konstitucinė valstybė ir jos elementai


Įvadas. Valstybės sąvoka. Valstybės teritorija. Tauta. Valstybės valdžia. Valstybės suverenitetas. Išvados. Literatūra.

Lietuvos Respublikos Konstitucijos preambulėje ji įvardijama kaip „tėvų ir protėvių žemė“. Konstitucijos 10 str. 1 dalyje pabrėžiama, kad Lietuvos Respublikos teritorija yra vientisa ir nedalijama į jokius valstybinius darinius. Konstitucijos 11 str. Nustato, kad Lietuvos Respublikos valstybės teritorijos administracinius vienetus ir jų ribas nustato įstatymas. Lietuvos Respublika pagal valstybės sandaros formą yra unitarinė valstybė. Tokioje valstybėje yra tik viena konstitucija, viena pilietybė ir viena aukščiausiųjų valdžios organų sistema.

Konstitucijos 10 str. 2 dalyje nustatyta, kad valstybės sienos gali būti keičiamos tik Lietuvos Respublikos tarptautine sutartimi, kai ją ratifikuoja 4/5 visų seimo narių. Pagal Konstitucijos 138 str. 1 dalį seimas ne tik ratifikuoja, bet ir denonsuoja , t. y. praneša kitai valstybei, kad sutartis sudaryta su ja, nutraukiama. Pasirašyti tarptautines sutartis, dėl Lietuvos ir kitos valstybės sienų ir teikti Seimui ratifikuoti yra Respublikos Prezidento prerogatyva (84 str. 2d.). Lietuvos valstybės sienos apsaugos santykius reguliuoja 2000 m. gegužės 19 d. Lietuvos Respublikos valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymas

Kiekviena valstybė monopolizuota tam tikrą apibrėžtą žemės plotą. Šiame plote negali būti jokios kitos valstybės valdžios. Išimtinė ekonominė zona nėra valstybės teritorija, tačiau joje pakrantės valstybė turi išimtines teises žvejoti, medžioti, atlikti jūros mokslinius tyrimus, nustatyti gamtosaugos taisykles.

Demokratinėje valstybėje valdžios šaltinis yra tauta, kuri įgyvendina valdžią tiek tiesiogiai, tiek per valstybės valdžios institucijas. Tauta yra pirmiausia Konstitucijos autorius, nes šis teisės aktas sukurtas jos sprendimu.

Konstitucinėje teisėje tauta suprantama kaip valstybės piliečių bendruomenė. Lietuvos valstybė kūrėsi etninės tautos, pabrėžiama viename iš Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo nutarimų, lietuvių tautos pagrinu. Konstitucijos preambulėje, kurioje įtvirtinta, kad būtent lietuvių tauta (t.y. etninė tauta) prieš daugelį amžių sukūrė Lietuvos valstybę, atkakliai gynė savo laisvę ir nepriklausomybę. Etnine prasme tauta vadiname žmonijos dalį, kurią sieja viena praeitis, viena kilmė, vieni dvasios turtai, o dažnai ir religija.

Ypatingą vaidmenį visuomenės politiniame gyvenime vaidina valdžia, vien teritorijos ir tautos, kaip valdžią apibūdinančių elementų nepakanka, todėl ir reikalingas trečiasis elementas valstybės valdžia. Valstybės valdžią įgyvendina Tauta tiek tiesiogiai, tiek per valstybės valdžios institucijas. Valdžia būdinga kiekvienai žmonių bendruomenei (šeimai, visuomeniniam susivienijimui, politinei partijai ir pan.).

•Įstatymų leidžiamoji valdžia, kuri kartu yra atstovaujamoji valdžia (Tautos atstovybė) – Lietuvos Respublikoje yra Seimas. Ši institucija paprastai vadinama parlamentu.

•Vykdomoji valdžia – išvestinė valdžia. Ji dar vadinama administracine. Valstybinį valdymą įgyvendinanti Vyriausybė užima išskirtinę vietą.

  • Teisė Referatas
  • Microsoft Word 26 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2581 žodžiai)
  • Vaida
  • Konstitucinė valstybė ir jos elementai
    10 - 7 balsai (-ų)
Konstitucinė valstybė ir jos elementai. (2015 m. Gruodžio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/konstitucine-valstybe-ir-jos-elementai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 00:59
×