Konstitucinės teisės šaltiniai referatas


Įvadas. Konstitucija ir kiti teisės šaltiniai. Konstitucinis paprotys. Teisinis precedentas. Įstatymai ir jų rūšys. Konstitucinės teisės šaltinių sistema. Išvada. Litertaūra.

Šiuolaikinė teisės doktrina pripažįsta, kad konstituciniai papročiai gyvuoja kiekvienoje valstybėje ir nesvarbu, kokie šaltiniai joje laikomi pagrindiniais. Tačiau tik nedaugelyje valstybių konstituciniai papročiai laikomi oficialiais konstitucinės teisės šaltiniais.

Teisės šaltiniais vadinami teisės normų įtvirtinimo ir išraiškos būdai (teisės forma, arba formalieji teisės šaltiniai). Šiuo atžvilgiu sąvoka teisės šaltinis ir teisės forma sutampa;

Teisės šaltiniais vadinami teisės pažinimo-įvairūs rašytiniai šaltiniai, kuriuose randama duomenų apie tam tikro laikotarpio arba tam tikros visuomenės teisę. Tai nebegaliojančių įstatymų tekstai, papročių užrašai, teismų bylos, metraščiai.

Taip pat Konstitucinės teisės šaltiniu gali būti pripažintos ir tarptautinės sutartys. Kai kuriose valstybės (pvz., Argentinoje) tarptautinės sutartys žmogaus teisių klausimais yra įtvirtintos pačioje konstitucijoje ir yra neatskiriama konstitucijos dalis.

Kai kurie mokslininkai prie konstitucinės teisės šaltinių priskiria bendruosius, arba teisingumo principus. Tai yra fundamentalieji teisės principai, kurie neįtvirtinti oficialiuose teisės šaltiniuose, bet visuotinai pripažįstami civilizuotų tautų. Konstitucinės teisės šaltiniu, kuriuo remiasi teismai, gali būti konstitucinės teisės doktrina-žinomų mokslininkų teisininkų pažiūros . Pavyzdžiui: romėnų teisininkų teisės formulė buvo pripažįstamos visuotinai privalomosiomis normomis ir jomis priimdami sprendimus vadovavosi teismai. Didžiosios Britanijos teismų sprendimuose galima rasti nuorodų į žmonių ir visuotinai pripažintų mokslininkų veikalus, kuriuose aiškinamos konstitucinės teisės normos, Tačiau mokslininkų išaiškinimais teismai dažniau vadovaujasi kaip papildoma savo sprendimų argumentacija, kai įstatymų leidėjas nepakankamai aiškiai formuluoja konstitucinės teisės normas arba kai reikia interpretuoti konstitucinį paprotį. Laikoma, kad Didžiosios Britanijos mokslininkai konstitucinės teisės srityje gali gerokai plačiau reikšti savo pažiūras negu kurioje nors kitoje srityje. Aiškinama šitaip esant todėl, kad čia yra svarbūs konstituciniai papročiai-jie sudaro dalį Didžiosios Britanijos nerašytinės konstitucijos.

Kai kuriose valstybėse konstitucinės teisės šaltiniu laikomi religiniai šaltiniai. Tokie teisės šaltiniai būdingesni feodalinio tipo monarchinėms valstybėms. Tačiau ir dabar kai kuriose islamą išpažįstančiose valstybėse jie laikomi konstitucinės teisės šaltiniais, kurių teisinė galia pranoksta rašytinės konstitucijos normas. Iš Europos valstybių paminėtina Graikija. Čia automatinėje srityje Atone, kuriame nuo seno gyvena stačiatikiai vienuoliai, tvarkomasi pagal stačiatikių bažnytinės teisės normas

  • Microsoft Word 30 KB
  • 2015 m.
  • 10 puslapių (2420 žodžiai)
  • Universitetas
  • Austeja
  • Konstitucinės teisės šaltiniai referatas
    10 - 10 balsai (-ų)
Konstitucinės teisės šaltiniai referatas. (2015 m. Kovo 31 d.). https://www.mokslobaze.lt/konstitucines-teises-saltiniai-referatas.html Peržiūrėta 2019 m. Kovo 25 d. 14:40
×