Konstitucinės teisės samprata


Konstitucinės teisės sąvoka, teisinio reguliavimo dalykas ir metodas. Konstitucinės teisės normos. Konstitucinės teisės normų funkcijos. Konstitucinės teisės principai. Konstitucinių principų klasifikavimas. Konstitucinės teisės institutai, jų klasifikavimo kriterijai. Konstitucinių teisinių santykių sąvoka. Konstitucinės teisės vieta nacionalinėje teisės sistemoje.

KT institutai kartais skirstomi į paprastus(neskiriami į atskirus junginius) ir sudėtingus arba kompleksinius, generalinius(sudaro poinstitučiai arba substitutai).

Privatinėje teisėje civilinių santykių subjektai skirstomi į fizinius ir juridinius asmenis. KT sudėtingiau. Konstitucinių teisinių santykių subjektai yra:

a) Fiziniai asmenys(LR piliečiai, užsienio valstybių piliečiai, asmenys be pilietybės, asmenys su dviguba pilietybe. Gali būti ir fizinių asmenų grupės.

b) Socialinės bendrijos(pvz tauta, administracinių teritorinių vienetų gyventojai.

KT santykių objektas – socialinės vertybės ( žmogaus teisės ir laisvės, suverenitetas, demokratija).

Daugelis konstitucinių teisinių santykių susiję su šalies politinės sistemos funkcionavimo pagrindais.

Konstitucinė teisė formuluoja teisinio reguliavimo pagrindus kitoms teisės šakoms, jai būdingas kompleksinio teisinio reguliavimo pobūdis, reguliuojamų santykių svarbą nulemia tai, kad jos pagrindinis šaltinis – Konstitucija, turinti aukščiausią teisinę galią. Ši teisės sritis svarbi, nes formuluoja pagrindinius žmogaus teisės principus, tai svarbiausia viešosios teisės dalis.

Riomeris žiūrėjo į teisę materialiąja ir formaliąja prasme. Materialiąja prasme KT turi visos valstybės, formaliąja – tik tos, kurios turi rašytinę Konstituciją. Konstitucija suprantama kaip idealioji teisė.

KT nustato teisinio reguliavimo pagrindus ir kitoms teisės sritims. Todėl KT tenka visą teisę integruojantis vaidmuo. Tai neleidžia KT įvardyti kaip teisės šakos, turinčios apibrėžtą objektą. KT – tai teisės sistemos branduolys. Tai lemia:

KT normos įtvirtina pagrindines žmogaus teises ir laisves.

KT normos apibrėžia teisėkūros pagrindus.

KT nustato svarbiausius visų teisės šakų principus.

  • Microsoft Word 20 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (1956 žodžiai)
  • Mokykla
  • Erne
  • Konstitucinės teisės samprata
    10 - 9 balsai (-ų)
Konstitucinės teisės samprata. (2015 m. Lapkričio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/konstitucines-teises-samprata.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 11:57
×