Konstitucinės žmogaus teisės ir laisvės


Konstitucinės žmogaus pareigos. Asmenines zmogaus teises. Svarbiausios žmogaus teisės. Zmogaus teisiu ir laisviu klasifikacija. Pagrindines zmogaus teises laisves ir pareigos. Asmenines teises ir laisves. Zmogaus teisiu sarasas. Konstitucijos pilietinis, politinės pareigos. Ekonomines zmogaus teise darbai. Konstitucines pareigos samprata.

Santrauka. Įvadas. Benra samprata. Žmogaus teisių ir laisvių klasifikacija. Socialinės ekonominės ir kultūrinės teisės. Politinės teisės ir laisvės. Asmeninės teisės ir laisvės. Žmogaus ir piliečio pareigos. Išvados. Literatūros sąrašas.

Šiame darbe nagrinėjamos pagrindinės žmogaus teisės, laisvės ir pareigos, kurios paparastai reglamentuojamos vasltybių konstitucijose. Šis aspektas yra vienas svarbiausių, vertinant demokratijos įsitvirtinimo laipsnį pačioje valstybėje. Pačios žmogaus teisės ir laisvės apima visas svarbiausias žmogaus gyvenimo ir veiklos sritis: darbą, politiką, asmens laisvę, socialinę, ekonominę, kultūrinę bei kitas sferas, sudarydamos tam tikrą sistemą. Žmogaus teises ir laisves reglamentuoja ne tik atskirų valstybių konstitucijos, bet tarptautinis žmogaus teisių reglamentavimas, kuris yra kaip pagrindas kiekvienos valstybės konstitucijose. Valstybės konstitucijose yra savotiškai išreiškiamas valstybės ir pačio žmogaus santykis, kuris apima visas jo gyvenimo sritis: socialines, ekonomines bei kultūrines, politines, asmenines, taip pat žmogaus ir piliečio pareigas.

Pagal šias sritis ir klasifikuojamos pažios žmogaus teisės ir laisvės, nors jos gali būti klasifikuojamos ir pagal kitus kriterijus.

Socialinės, ekonominės teisės – tai žmogaus konstitucinių teisių, suteikiančių jam teisię galimybę pretenduoti gauti iš valstybės, esant tam tikroms sąlygoms, atitinkamų gėrybių socialinėje, ekonominėje ir kultūrinėje sferose, visuma.

Politinės teisės ir laisvės – pagrindinių konstitucinių teisių ir laisvių, suteikiančių piliečiams galimybę dalyvauti šalies visuomeniniame ir politiniame gyvenime, grupė.

Asmeninės (pilietinės) teisės ir laisvės – tai prigimtinių, nepagrindinių teisių ir laisvių, atsirandančių nuo žmogaus gimimo ir nepriklausiančių konkrečiai valstybei, visuma. Šios teisės apima asmens fundamentinius aspektus, išreiškia visuomenės gyvenimo humanistinius pagrindus, gina žmogaus asmeninio gyvenimo aplinką, individualią laisvę nuo kišimosi iš šalies.

Kalbant apie teises ir laisves negalima nepaminėti ir pareigų. Pareiga – tai teisės normose nustatytas įpareigojimas asmeniui atlikti tam tikrus veiksmus ar nuo tokių veiksmų susilaikyti. „Esminis žmogaus teisių ir laisvių požymis yra tai, kad teisių ir laisvių atsiradimas, jų įgyvendinimas nesiejamas su pareigų vykdymu”. Konstitucijos 28 str. formuluojamas ypač svarbus konstitucinis žmogaus teisių principas. Jame nurodoma, kad įgyvendindamas savo teises ir naudodamasis savo laisvėmis, žmogus privalo laikytis Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir įstatymų, nevaržyti kitų žmonių teisių ir laisvių. Taigi viena pagrindinų asmens pareigų – ne tik laikytis Konstitucijos, įstatymų, bet ir nevaržyti kitų žmonių teisių ir laisvių.

  • Microsoft Word 18 KB
  • 2012 m.
  • 11 puslapių (2085 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gintare
  • Konstitucinės žmogaus teisės ir laisvės
    10 - 1 balsai (-ų)
Konstitucinės žmogaus teisės ir laisvės. (2012 m. Lapkričio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/konstitucines-zmogaus-teises-ir-laisves.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 29 d. 08:14
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo