Kontrolės lokusas


Įvadas. Teorinis problemos pagrindimas. Tiriamoji dalis. Rezultai ir jų analizė. Išvados. Literatūros šaltiniai. Refleksija.


Mano nuomone ši tema yra aktuali studentų tarpe, nes kiekvieno požiūris į jo pasiektus rezultatus skiriasi. Vieni galvoja, kad tai priklauso nuo jų pačių, kiek jie darbo į tai įdėjo, o kiti tiki sėkme, kad jiems tiesiog pasiseks, tai laimės dalykas.

Darydama šį darbą noriu įsitikinti ar taip iš tikrųjų yra tarp studentų ir jų požiūrio i jų pasiektus pasiekimus.

Psichologinė situacija - įvairus rinkinys stimulų, veikiančių asmenybę per tam tikrą laiką. Lemiamas poveikio faktorius yra individo ir aplinkos sąveika. Išorinio komforto, statuso, dominavimo, nepriklausomybės, saugumo, meilės siekiai yra pagrindiniai poreikiai, atsiskleidžiantys sąveikos metu, todėl kontrolės pobūdis dar nenulemia asmens elgesio, būtina pastiprinimo vertė, kurią lemia poreikiai. Mūsų elgesį nusako apibendrintas laukimas, kurio pastiprinimas priklauso nuo mūsų pačių elgesio ir nuo kontroliuojančios jėgos aplinkoje. Taigi kontrolės lokusas kitais žodžiais tariant -jausmas, kad arba mes kontroliuojame įvykius, arba aplinka mums nepavaldi. Akivaizdu, jog jaustis kontroliuojančiu aplinką labai svarbu siekiant gerų rezultatų studijų metu ir baigus jas ieškantis darbo. Darbo paieška ir prireikus profesijos keitimas - sunkiai įgyvendinami veiksmai asmeniui, turinčiam išorinį kontrolės lokusą. Tyrimai rodo, kad, turintys vidinį kontrolės lokusą (internalai) asmenys geriau mokosi, yra savarankiškesni, mažiau prislėgti. Vidinė kontrolė gimdo įsitikinimą kad pats žmogus gali valdyti savo gyvenimą. Tokie žmonės iškylančias problemas linkę pasitikti atvirai ir patys mėgina jas veikti. Jie jaučia didesnę atsakomybę už tai, kas jiems nutinka, už priimtų sprendimų įgyvendinimą, rezultatus. Jie pajėgūs priimti naujus sprendimus, seniems nepasiteisinus, ir ieškoti naujos išeities. Eksternalai (bevaliai) atskleidžia savo įsitikinimą, kad jų gyvenimą tvarko ir už jį atsako kažkas kitas. Susidūrę su sunkumais, jie jaučiasi bejėgiai, elgiasi gynybiškai (pradeda neigti, kad problema egzistuoja).

Rotter mano, kad kontrolė - universalus vienmatis asmenybės bruožas, nepriklausantis nuo vietos, laiko. Kontrolę galima vertinti kaip tam tikrą kontinuumą. Štai dvejopas kontrolės skalės teiginių pavyzdys:

„Dažnai jaučiu, kad man nutinkantys įvykiai visiškai nepriklauso nuo manęs" (išorinis kontrolės lokusas).

bei M. N. Nilopec, tapo žinoma apie 1950 metų vidurį.

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 47 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (2189 žodžiai)
  • Viktorija
  • Kontrolės lokusas
    10 - 6 balsai (-ų)
Kontrolės lokusas. (2016 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/kontroles-lokusas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 23:02
×