Korupcija namų darbas


Korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos. Vietos pareigūnų aktyvus kyšininkavimas. Vietos pareigūnų pasyvusis kyšininkavimas. Aktyvusis kyšininkavimas privačiame sektoriuje. Pasyvusis kyšininkavimas privačiame sektoriuje. Korupcijos prevencija. Literatūros sąrašas.


Korupcijos terminas kilęs iš lotyniško žodžio “corruption”, kuris reiškia gadinimą, papirkimą. (Tarptautinių žodžių žodynas, 1999, p. ) Tame pačiame žodyne taip yra aiškinamas korupcijos terminas: korupcija- valstybinės įstaigos pareigūno ar politinio veikėjo kyšio ėmimas už pareigų atlikimą arba už įstatymo pažeidimą, siekiant naudos sau arba abipusės naudos; papirkimas, kyšininkavimas. Kaip vėliau darbe bus įrodyta, tai yra gana siauras korupcijos apibrėžimas, kuris kalba tik apie kyšininkavimą, o kitų korupcinių santykių neįvardija ir neapibrėžia.

Korupcijos atsiradimas yra aiškinamas skirtingai. Yra istorinis kultūrinis, struktūrinis, biurokratinis aiškinimas, taip pat aiškinama iš politinės ekonomikos pozicijų. (Palidauskaitė, 2008, p. 100)

Politinei korupcijai įveikti vien tik konkuruojančių rinkimų nepakanka, čia reikia rinkėjų išsilavinimo ir išprusimo. Informuoti ir susirūpinę politiniu procesu rinkėjai per rinkimus balsuodami už atskiras partijas ar kandidatus, leis konkurencijai eliminuoti korupciją. Administracinės korupcijos atsiradimas aiškinamas tuo, kad valdžia dažnai nebepajėgia teikti visų reikalaujamų paslaugų, o kitų alternatyvų tieisog nėra. (Palidauskaitė, 2008, p. 100-101)

Struktūrinis korupcijos aiškinimas kalba apie tai, kuo politinė sistema labiau suskaidyta, fragmentinė, tuo tarnautojai mažiau matomi, tokioje sistemoje sumažėja korumpuotų veiksmų išsiaiškinimo galimybė. Kalbant apie struktūrines reformas, kurios sumažintų korupciją, dažnai pasisakoma už didesnę valdžios centralizaciją (kad veikla būtų labiau matoma), dažnesnį audito pasitelkimą ( didesnė kontrolė), viešą rinkiminių kampanijų rėmėjų išvardijimą ( taip norima kontroliuoti rinkimų kampanijoms daromą įtaką). (Palidauskaitė, 2008, p. 101)

Biurokratinės korupcijos egzistavimas sietinas su visuomenine tarnyba, suteikiančia galimybę praturtėti, ko neturi eiliniai piliečiai. Siekiant įveikti biurokratinę inerciją ir norint, kad biurokratija atsakytų į pokyčius, naudojama korupcija. Daugelis biurokratiją vertina kaip kliūtį vykdant pokyčius, todėl korupcija teigiamai vertinama kaip galinti motyvuoti biurokratiją veikti, paremiant visuomenės gerovę. (Palidauskaitė, 2008, p. 101 )

Palidauskaitė savo knygoje išskiria remdamasi minėtais korupcijos aiškinimais tokius veiksnius, kurie sąlygoja korupciją:

*Biurokratijos dydis ir potencialus papirkinėjimas.(Palidauskaitė,2008, p. 101)

Korupcijos ir kyšininkavimo (kyšio) terminai nėra lygiavertės sąvokos. Kyšininkavimas reiškia pavienius atvejus, kai duodamas, priimamas kyšis ar jo reikalaujama. Korupcija su šiais reiškiniais susijusi būklė, neigiamai vertinama tam tikroje aplinkoje arba visuomenėje. Korupcija yra susijusi su galimybe toliau disponuoti, naudotis “pirktais žmonėmis” ateityje, o tais atvejais, kai nėra visų kyšininkavimo arba papirkimo sudėties elementų, ji yra susijusi su “korupciogeniniais” reiškiniais- situacijomis ir elgesiu, kuris yra palankus, o kartais inspiruoja ar palengvina nusikalstamą elgesį. (Michailovič, 2004, p. 2 )

  • Politologija Namų darbas
  • Microsoft Word 19 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (2435 žodžiai)
  • Universitetas
  • Sandra
  • Korupcija namų darbas
    10 - 10 balsai (-ų)
Korupcija namų darbas. (2016 m. Gegužės 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/korupcija-namu-darbas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 14:03
×