Korupcija viešajame sektoriuje


Įvadas. Korupcijos sąvoka, raida ir apibrėžimų kaita. Korumpuotas elgesys. Korupcijos elementai ir klasifikacija. Korupcijos kategorijos (formos). Kova su korupcija. Korupcija viešajame sektoriuje. Korupcijos būklės sveikatos sistemoje analizė ir veiksniai. Situacijos analizė, korupcijos tyrimas. Išvados. Naudota literatūra. Paveikslas 1 antikrorupcinių priemonių lr institucijose tyrimų detalės. Paveikslas 2 2012 m. antikorupcinių priemonių lr institucijose tyrimo detalės. Paveikslas 3 neoficialus pinigų ar dovanų davimas medicinos darbuotojams. Paveikslas 4 kokio dydžio sumą ar kokios vertės dovaną neoficialiai esate davęs medicinos darbuotojui? Paveikslas 5 klausimo „Ar esate davę kyšį gydymo įstaigoje?“ rezultatai. Paveikslas 6 korupcijos tyrimo suvestinė (kyšio vertė).

turi visas į darbo literatūros sąrašą įtrauktų informacijos šaltinių nuorodas.

Korupcija – globaliai paplitęs reiškinys, kuris mažina pasitikėjimą ir privataus, ir ypač viešojo sektoriaus sąžiningumu. Su korupcija kovojama įstatymais, prevencinėmis priemonėmis ir viešumu, tačiau ši problema tebelieka opi ir Lietuvoje, ir kitose šalyse. Sveikatos apsaugos sistema – viena korumpuočiausių viešojo sektoriaus sferų.

Skirtingos organizacijos taip pat skirtingai apibrėžia korupciją. Pavyzdžiui, JTO tai sieja su piknaudžiavimu valstybine valdžia siekiant asmeninės naudos. Pasaulio bankas, TI korupciją apibrėžia kaip piknaudžiavimą siekiant asmeninės naudos viešajame gyvenime. Tuo tarpu OECD priimtoje konvencijoje į korupcijos apibrėžimą įtraukta nusikaltimu laikoma pareigūno veikla, kada siekiama kokios nors piniginės ar kitos neteisėtos naudos užsienio valstybės asmeniui. Kalbant abstrakčiai, korupcija yra raiškinys, kai bandoma gauti kokybiškesnę paslaugą, išvengti tam tikros atsakomybės ar kitaip pasigerinti esamą padėtį naudojant kyšį kaip būdą tam pasiekti.

Nuo asmeninės naudos pereinama prie grupinės naudos akcentavimo

Dėmesys nuo valstybinio sektoriaus pereina prie privačiojo sektoriaus

Keičiasi problemos suvokimo kontekstas: nuo lokalios iki globalinės.

Skirtingų sričių atstovai skirtingai aiškina korupcijos atsiradimą:

Ekonomistai korupciją sieja su ekonomikos disbalansu;

Viešojo administravimo tyrinėtojai – su vadybos problemomis;

Antropologai kyšininkavimą sieja su tradicija atsilyginti už padarytą paslaugą;

J.Palidauskaitė teigia (2006), kad korupcija yra sovietinių laikų palikimas.

Pirmosios korupcijos užuomazgos anot J. Palidauskaitės (2005) aptinkamos dar asirų civilizacijoje: bylos iš XIII a.pr.Kr. liudija apie kyšius ėmusius valdininkus. Vykstant globaliniam procesui, vystantis technologijoms bei visuomenei korupcija įgauna vis naujų formų. Anot šį reiškinį analizuojančių tyrinėtojų, korupcija galima visur, kur įmanoma, siekiant pasipelnyti, pasinaudoti esama savo padėtimi. J. Pope, vienas iš TI įkūrėjų teigia, kad asmens galimybė ir poreikis tenkinti asmeninius interesus parengia prielaidas atsirasti korupcijai versle, sporte, labdaroje ar kur kitur.

Ilgai galvota, kad palankiausios sąlygos viešėti korupcijai susidariusios autoritarinio rėžimo valstybėse, tačiau korupcijos skandalai Europos Sąjungos institucijose, Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje ar kitose demokratinėse valstybėse įrodė, jog korupcijos problema – aktuali visur, nepaisant valdymo rėžimo, papročių ar politinių įsitikinimų.

Itin svarbus korupcijos bruožas – slėpimas: asmeninės naudos siekimas nelegaliais būdais slepiamas nuo valstybės gyventojų, institucijų, valdžios ar pan.

Santykių mainai (toliau – korupciniai mainai), kuomet sukčiavimas gali būti padarytas kaip pavienis nusikaltimas. Šis elementas atskiria korupciją nuo sukčiavimo. Korupcija taip pat gali būti apibūdinama kaip kažkokio sprendimo priėmimėjo ir suinteresuoto asmens , imančio ar duodančio, žadančio naudą dėl jam naudingo sprendimo priėmimo.

Priimto korupcinio sprendimo pateisinimas. Nesąžiningus mainus sprendimo priemėjas turi maskuoti, apsimesti, kad viskas vyko tvarkingai, veikė nepažeisdamas taisyklių. Sukčiavimas yra vienas iš pasireiškimo būdų.

stambiąją- reiškiasi aukščiausiuose valstybės sluoksniuose, kuomet aukščiausieji sluoksniai naudojasi savo privilegijomis tokiomis kaip priėmimas didelių kyšių.

Šis hierarchinis kriterijus pagrindas yra priėmimo elgesys, kuris pasireiškia vienokiomiss ar kitokiomis apraiškomis. Pažiūrėjus iš moralinės pusės matyti empirinis šito reiškinio pagrindas- elgesys , kuris parodomas individualumu, spendimo priėmėju ir jo socialine pozicija.

Šiandieniniame pasaulyje vis dažniau aptinkama korupcijos apraiškų viešąjame sektoriuje. Viena iš daugelio korupcijos vietų yra apimtą pareigūnų ir valstybės tarnautojų sritis. Valstybės tarnautojai savo tarnybiniuose reikaluose įvelia savanaudiškus santykių mainus. Pvz. Valstybes tarnautjai papirkinėja vienas kitą “vokeliais” už gerai atliktą darbą.

Viena iš dažniausiai pasitaikančių formų ir paprasčiausia yra kyšis: asmeniui reikia kažkokios paslaugos, kuri nėra jo kompetencijoje, ar reikia daug greičiau negu įprasta tokias paslaugas gauti. Norint viską atlikti greičiau ir kokybiškiau, pagreitinamas procesas duodant kyšį. Tai vadinama aktyviąja korupcija. Atlikti paslauga korumpuotam valstybės tarnautojui near sunku, o nauda jam gaunama nėra didelė. Dažniausiai pasireiškianti korupcijos forma privataus ar ūkio subjekto papirkimu ivairiose įstaigose.

Daugiausia korupcijos aptinkama ūkio subjektų tarpusavio sutarčių aptarimas, kai derybininkas reikalauja nelegalaus atlygio mainais už padarytą paslaugą. T.y. ūkio subjekto korupcija. Svarbu tiksliai žinoti korupcijos apraiškas tokias kaip sukčiavimą ir korupcijos būdus . Gerai apgalvotas sukčiavimas versle dažniausiai būna ne vieno žmogaus, o kelių,taip plinta korupcija atvesdama iki korumpuotos rinkos ir taip susilpnina verslo etiką. Sistemingas sukčiavimas versle toks kaip vengimas mokėti mokesčius, sukčiavimas ar nelegalų kainų nustatymas soponuoja korupciją plačiąja prasme. Toliau pateiksime pavyzdžius su kuriais labia dažnai susiduria instucijos kovojančos su korupcijos apraiškomis:

  • Microsoft Word 129 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 23 puslapiai (3992 žodžiai)
  • Universitetas
  • Neturiu
  • Korupcija viešajame sektoriuje
    10 - 3 balsai (-ų)
Korupcija viešajame sektoriuje. (2015 m. Lapkričio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/korupcija-viesajame-sektoriuje.html Peržiūrėta 2020 m. Gegužės 27 d. 06:13
×
101 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo