Kosmetinės priemonės ir medžiagos


Auksas. Antioksidantai. Negyvosios jūros druska. Bičių produktai.

Iš senovės kronikų, papirusų ir freskų, archeologinių iškasenų, pasiekusių mus iš tūkstantmečių, sužinome apie kosmetikos istoriją. Manikiūrą moterys darė jau prieš 5000 metų. Laką nagams (ir plaukams) išrado kinai maždaug prieš 3500 metų. Rožinį vandenį ir migdolų pienelį pirmieji ėmė gaminti persai. Prieš tepdamos kūną kvapniaisiais aliejais, egiptietės skustuvais ir pincetais šalindavo plaukus. Kosmetinių priemonių gamybai naudojo hormonus. Senovės Romoje pagyvenę aristokratai gerdavo žuvusių gladiatorių kraują. Kinijoje buvo tikima, kad geriausias būdas atjaunėti - gerti užmuštų nekaltų jaunuolių kraują. Vėliau tokį vampyrizmą pakeitė kraujo perpylimai. Jau senovėje buvo naudojami preparatai iš arklio, žmogaus spermos, jaunų ėriukų kepenų serumo. Senovės romėnai žinojo lanoliną (avių vilnos riebalai), kuris ir šiandien plačiai naudojamas kosmetinių preparatų gamyboje.

Lūpų dažų randama dar ledynmečio kapavietėse. Pirmykščiai žmonės olose naudojo įvairius aliejus ir balzamus, naikinančius vabzdžius ir suteikiančius patalpoms malonų aromatą. Tai matyti nagrinėjant olose išlikusius piešinius.

Kiekviena tauta savaip vertino kosmetiką, priklausomai nuo visuomenės išsivystymo, socialinių, buitinių, klimatinių sąlygų. Azijos ir Afrikos gentys, kad atrodytų jaunesni ir gražesni, dažydavo veidus. Dar ir šiandien kai kuriose pirmykštės bendruomenės santvarkoje gyvenančiose gentyse kosmetika turi ne tik įvairius buitinius, bet ir magiškus tikslus. Ir šiandien viena indėnų gentis (Konge Kotą) įšventinti į vyrus ceremonijai, jaunuolio veidą išpaišo ryškiais mėlynais dažais. Tai reiškia, kad vaikystė kaip žydra svajonė baigėsi. Senovės indėnų gentys gražinimosi procedūroms naudojo jūros dumblius. Šiandien - tai jūros produktų kosmetika.

Vienu iš septynių pasaulio stebuklų nuo seniausių amžių buvo laikomi Babilono kabantys sodai, sukurti legendinei Semiramidei. Kaip matyti iš istorinių leidinių, vienas labiausiai paplitusių medžių tuose soduose buvo lavsonija. Tai gydantis žaizdas, opas, raminantis skausmą balzamavimu. Tai apsaugojo audinius nuo irimo. Jau gilioje senovėje dėl savo gydančių savybių buvo vertinami augalai (biologiškai aktyvios medžiagos). Juose jau tuomet žmonės pastebėjo esant maitinančių, dezinfekuojančių, tonizuojančių, minkštinančių, saugančių nuo senėjimo medžiagų.

Susipažinę su kosmetikos istorija įsitikinsite, kad ji visais laikais turėjo higieninę ir estetinę paskirtį. Kosmetinės priemonės pirmykštėse civilizacijose saugodavo odą nuo vabzdžių įkandimų, nudegimų, nuo šalčio, kaitros, drėgmės, kartais atstodavo drabužį. Trindami odą aliejais, stengdavosi jai suteikti lygų atspalvį. Grožio receptai buvo laikomi paslaptyje, todėl nedaugelis jų teišliko. Gal tik nuogirdos apie jų stebuklingąjį veikimą. Senovėje kosmetinių priemonių gamyba užsiimdavo žiniuonys, žolininkai, šamanai, gydytojai, kurie iš įvairių medžiagų sugebėdavo kurti vaistus ir kosmetinius preparatus. Dar ir šiandien visa kosmetikos pramonė ieško grožio bei jaunystės eliksyro, kuris suteiktų galimybę žmogui, kuo ilgiau išlikti jaunam ir gražiam.

Kas tai yra kosmetika? Kosmetika - Žmogaus išvaizdos gražinimo būdai, priemonės ir kosmetinių priemonių gaminimas. Ji tokia pat sena kaip žmonijos istorija. Dabar kosmetika yra laikoma viena iš medicinos sričių. Ji apima mokslinius pasiekimus fiziologijos, biologijos, biochemijos, higienos, chirurgijos, fizioterapijos, farmakologijos srityse. Tam, kad oda išliktų sveika ir graži, naudojamos įvairios medžiagos: tai gydomieji preparatai, augalų biologiškai aktyvios medžiagos, juros ir žemės gėrybės. Visi jie tikrinami laboratorijose ir turi atitikti keliamus reikalavimus. Pirmiausia - nekenkti sveikatai.

kuria higienos priemones odos, plaukų, burnos ertmės, veido odos, kūno priežiūrai;

tiria įvairių kosmetinių trūkumų pašalinimo priemones ir būdus.

*higieninė kosmetika - tai profilaktinė veido, kaklo, plaukų, burnos, dantų, rankų, nagų bei kūno odos priežiūra;

dekoratyvinė kosmetika - tai menas, mokėjimas grimuotis, paslepiant veido trūkumus ir paryškinant gražius veido bruožus;

gydomoji - specialioji kosmetika gydo jau esančius veido ir kūno kosmetinius trūkumus;

chirurginė plastinė kosmetika šalina arba pataiso defektus, kurių negali panaikinti kitos trys kosmetikos rūšys.

Pagal naudojimo rūšis ir būdus higieninė - profilaktinė kosmetika skirstoma taip:

vidinė kosmetika: a) oda ir psichika;

1. Profilaktinė, higieninė ir konservuojanti funkcija. Tam skirti preparatai padeda išsaugoti sveiką odą ir plaukus.

2. Koreguojanti funkcija. Naudojami preparatai skirti išoriniams odos pasikeitimams ir defektams pašalinti.

Kai kurie preparatai atlieka keletą funkcijų.

higieninės, skirtos prižiūrėti veido ir kūno odai.

dekoratyvinės, skirtos puošti, gražinti, koreguoti veido ir kūno odą.

Pilingai, skirti paviršinių ląstelių sluoksniui pašalinti ir aktyvių medžiagų prasiskverbimui į gilesnius odos sluoksnius pagerinti.

  • Kosmetologija Konspektas
  • Microsoft Word 116 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 60 puslapių (16293 žodžiai)
  • Karolina
  • Kosmetinės priemonės ir medžiagos
    10 - 6 balsai (-ų)
Kosmetinės priemonės ir medžiagos. (2015 m. Lapkričio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/kosmetines-priemones-ir-medziagos.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 09:59
×