Kovos už laivo givibingumą organizavimas
Visiems žinoma, kad gaisro laive lengviau išvengti, negu jį užgesinti. Todėl priešgaisrinėms profilaktinėms priemonėms reikia skirti pastovų dėmesį. Jų butinumą privalo suprasti ir žinoti visi įgulos nariai ir keleiviai. Absoliučios konstruktyvinės apsaugos nuo gaisro neturi nė vienas laivas ir tik sąmoningas pastovus priešgaisrinių priemonių vykdymas užtikrina laivo priešgaisrinę saugą.
Kovos su gaisru efektyvumo užtikrinimas, pirmoje eilėje, kaip galima ankstyvesniu gaisro židinio aptikimu. Kiekvienas igulos narys privalo žinoti pavojingas gaisro atžvilgiu laivo vietas ir objektus ir rasdamasis ten, atkreipti į jas dėmesį. Tokios vietos ir objektai yra rūkymo vietos, video ir televizinės technikos salonai, kambuzai, sauna, sandeliukai su lengvai užsiliepsnojančiais skysčiais arba medžiagomis.
Laivo kapitonas, atsižvelgdamas į pervežamo krovinio charakteristiką, priešgaisrinių priemonių išdėstymą, laivo darbų planavimą ir kitus faktorius, kiekvieno reiso pradžioje nustato rūkymo vietas. Reikia turėti galvoje, kad uostuose gali veiktkapitonas nustato kilnojamų ir etatinių elektra šildomų prietaisų (kavinukų, arbatinukų, kaloriferių) ir buitinių elektros prietaisų (siurblių, skalbimo mašinų, lygintuvų) aprūpintų saugos priemonėmis, kino aparatų ir teleradijo aparatus, elektros instrumentų tiek kolektyvinio, tiek individualaus naudojimo galimybę ir naudojimo režimus.
Kapitonas taip pat skiria asmenis, atsakingus už laivo prietaisų tvarkingumą ir kontroliuojančių viso laivo ir individualios elektroradiotechnikos laidų ir izoliacijos būklę.
Prie sudėtingos stacionarios technikos laikomos instrukcijos su įjungimo ir išjungimo taisyklėmis, naudojimo apribojimais ir netvarkingo, darbo požymiais.
Negalima palikti be priežiūros įjungtų į tinklą elektra šildomų ir elektros buitinių prietaisų, neturinčių specialios apsaugos, o taip pat televizorių, videomagnetofonų, mlengvai užsidegantys skysčiai (lus), dažai, lakai saugomi uždarose nedūžtančiose talpose specialiuose sandėliukuose, kad išvengti pavojingų užsidegimui garų koncentracijų ore, patalpos privalo būti pastoviai vėdinamos. Laivo darbų procese šių medžiagų negalima palikti ilgesnį laiką be priežiūros ne jų saugojimo vietose.
Panaudotas valymo medžiagas reikia laiku surinkti iš darbo vietų į specialias talpas ir sudeginti šiukšlių krosnyje arba perduoti šiukšlių surinkėjams krante.