Kraštotvarka. Žemaitija.


Gele balsenka. Balsenkos. Krastotvarka diplominis.

Žemaitijos istorija. Žemaitijos herbas. Želdiniai. Ąžuolas. Beržas. Gėlių darželiai. Balsenkos. Mėtos. Konvalijos. Rūtos. Lineliai.


Specifinės feodalinės Lietuvos valstybės raidos aplinkybės sąlygojo tai, kad Žemaitijoje susiklostė gausesnis vadinamųjų karališkųjų valstiečių socialinis tarpsluoksnis. Žemaičiai tarp Plungės, Telšių ir Laukuvos daugiausiai gyveno vienkiemiais. Dėl to mokslininkai yra pareiškę nuomonę, kad tokią ūkininkavimo formą žemaičiai žinojo jau gilioje senovėje. Nemažai vienkiemių Žemaitijoje atsirado XIX a. pr. žemvaldžių iniciatyva. Rietavo dvaro savininkas Oginskis dar gerokai iki baudžiavos panaikinimo savo valstiečius išskirstė į vienkiemius. Kiekviena šeima gavo nemažus 20–50 ha sklypus.

Medžiai Sodybose sodino medžius. Jei nebūdavo medžių, atrodė, kad ten tuščia sodyba, kad ten niekas negyvena. Be medžių buvo tuščia, nyku, sakydavo : „troba pamesta kaip koks baravykas ant kelmo“. Todėl visi, kai tik pasistatydavo, tai ir sodindavo medžius. Medžiai buvo kaip šeimos nariai. Miesteliuose žmonės turėjo mažesnius sklypus, tai dažniau sodino vaismedžius, o vienkieminėse sodybose daugiau vietos, todėl galėjo sodinti daugiau dekoratyvinių medžių. Dažnas ir sodino daug. Medžiai augo ant sodybos ribų, prie pastatų, kiemuose, apsisodindavo keliukus į sodybas.

Medžius sodino įvairiais sumetimais: užuovėja pastatams, sodui, bitėms, žmonėms ir gyvuliams: „Užvėja. Kad medžių yra, tai gyveni kaip prie pono Dievo užpečky“ (Šilalė); gaisrą sulaikė: „Kaimynas dega, vis ne taip greitai sudegsi, kad medžiai aplink“. Seneliai net ir šakų neleido pjaustyti, kad ugnį geriau užstotų; pastatus saugojo nuo perkūnijos: „Kai augs medis, viršis pastatą, nebėr pavojaus griaustinio“; aukštus medžius net vadino perkūnsargiais; vasarą po medžiais pavėsis nuo saulės: smagu po jais valgyti, gerai po pietų pailsėti, pagulėti, parginti gyvuliai popietę atsiguls po medžiais, kad ir didžiausias karštis, bus atgaja; dėl paukščių: „Kad yra medžiai, ir paukščiai nori prie žmogaus“.

  • MS PowerPoint 1735 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (1247 žodžiai)
  • Gute20
  • Kraštotvarka. Žemaitija.
    10 - 2 balsai (-ų)
Kraštotvarka. Žemaitija.. (2010 m. Lapkričio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/krastotvarka-zemaitija.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 14 d. 19:54
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo