Kraujagyslės konspektas


Arterijomis , venomis . Iš širdies . Didelį kraujospūdį. Į širdį. Kraujo spaudimas . Esančiųgriaučių skersaruožių raumenų . Pusmėnuliniai vožtuvai . Arterijų ir venų palyginimas. Dujų ir medžiagų apykaita . Didelį paviršiaus plotą. Širdies sandara. Viena  kryptimi . Buriniai vožtuvai. Kairiojo skilvelio . Kairysis skilvelis . Didįjį apytakos ratą. Dešinysis skilvelis . Mažąjį apytakos ratą. Širdies darbo cikląsudaro. Sąvokos , formulės ir asmenybės Diastolė. Kraujo tekėjimo greitis. Pulso dažnis. Širdies darbo ciklas. Vadovėlio puslapiai Sylvia. Mader , Biologija 2 knyga Alma litera.


Arterijomis, venomis ir kapiliarais kraujas teka iš didesnio slėgio į mažesnį. Slėgio skirtumą arterijose ir kapiliaruose sukuria kraujospūdis, o venose – daugiausia šalia esančių griaučių skersaruožių raumenų susitraukimai.

Arterijomis kraujas teka iš širdies į visus kūno organus. Šių kraujagyslių sienelės pritaikytos atlaikyti didelį kraujospūdį. Arterijų sienelės dėl storo jungiamojo dangalo sluoksnio ir lygiųjų raumenų yra storos, elastingos ir tvirtos. Veikiamos didelio kraujo spaudimo arterijų sienelės išsiplečia, o vėliau susitraukdamos stumia kraują tolyn. Taigi arterijomis kraujas teka ne tik dėl kraujo spaudimo, bet ir dėl arterijų sienelių tamprumo.

Širdies skilveliams susitraukus, didele jėga iš kairiojo skilvelio kraujas išstumiamas į aortą. Išstumtas kraujas ištempia arterijų sieneles sudarydamas tvinkčiojančią bangą. Arterijų sienelių bangavimas dėl širdies darbo vadinamas pulsu. Vienas tvinksnis atitinka vieną širdies susitraukimą. Pulso dažnis yra tvinksnių skaičius per minutę.

Venomis kraujas iš viso kūno teka į širdį. Venose kraujo spaudimas yra mažas, jų sienelės plonesnės ir turi pusmėnulinius vožtuvus. Dėl plonesnių sienelių venose yra didesnis spindis kraujui pratekėti nei to paties skersmens arterijose. Dėl to, nors venose kraujo spaudimas nedidelis, jomis lengvai prateka kraujas. Čia slėgio skirtumą daugiausia sukuria greta esančiųgriaučių skersaruožių raumenų susitraukimai. Šie raumenys spausdami venų sieneles verčia kraują tekėti. Kai slėgių skirtumas išnyksta, pusmėnuliniai vožtuvai neleidžia kraujui grįžti atgal. Iš apatinės kūno dalies venomis tekantį kraują veikia žemės traukos jėga ir apsunkina kraujo grįžimą į širdį. Čia vėl padeda pusmėnuliniai vožtuvai. Jie užsidarydami sustabdo kraujo pratekėjimą atgal.

  • Microsoft Word 495 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (928 žodžiai)
  • Akvilė
  • Kraujagyslės konspektas
    10 - 10 balsai (-ų)
Kraujagyslės konspektas. (2016 m. Balandžio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/kraujagysles-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 08:08
×