Kraujotaka skaidrės (2)


Kraujotaka. Sistemos paskirtis organizme. Sistemos įvairovė įvairiuose organizmuose. Kraujo apytakos ratai. Mažasis kraujo apytakos ratas. Kraujotakos sistemos organai. Širdies sandaros dalys, funkcijos ir pritaikymas funkcijai atlikti. Širdis. Kraujagyslės. Jų tipai. Venos. Kapiliarai. Limfagyslės. Kraujotakos sistemos ligos ir jų priežastys.

Aprūpina organizmą deguonimi ,maisto medžiagomis ,vandeniu ,druskomis. Padeda reguliuoti organizmo temperatūrą. Pašalina anglies dioksidą. Viskas vyksta kraujo apykaitos ratais.

Didysis kraujo apytakos ratas- venomis kraujas teka į širdį. Kraujagyslėmis kraujas iš širdies nuteka į visą organizmą ,aprūpina jį deguonimi ir paskui vėl sugrįžta į širdį.

Perikardas- išskiria skystį, mažinantį trinti jai susitraukinėjant. Miokardas- tai širdies raumuo, kurį sudaro širdies skersaruožis raumeninis audinys. Vainikinės arterijos- maitina širdies raumenį, atneša deguonį su maisto medžiagomis. Prieširdžiai( kairysis, dešinysis)- į juos venomis įteka kraujas.

ARTERIJOS- yra kraujagyslės, kuriomis kraujas teka iš širdies. Jos šakojasi į smulkesnes- arterioles. Arterijų sienelės yra elastingos, tvirtos ir stangrios. Jos sudarytos iš trijų sluoksnių : išorinio jungiamojo audinio dangalo, lygiųjų raumenų sluoksnio ir endotelio ( vienasluoksnio epitelio). Arterijose palyginus mažas spindis.

Arterijų sandara tokia yra todėl, kad arterijomis kraujas teka didžiausiu spaudimu ir greičiu. Kraujo spaudimą į kraujagyslių sieneles sukelia širdies skilveliams susitraukiant išstumtas kraujas.

Venų sieneles sudaro trys sluoksniai : jungiamojo audinio dangalas, lygiųjų raumenų sluoksnis ir endotelis. Venose yra vožtuvai, kurie neleidžia kraujui grįžti atgal.

KAPILIARAI- tai kraujagyslės, audiniuose sujungiančios arterijas ir venas. Jų sienelės sudarytos iš vieno epitelinių ląstelių sluoksnio. Lėtai tekėdami kraujagyslėmis kapiliarai suspėja įvykdyti dujų ir maisto medžiagų mainus.

Stenokardija( krūtinės angina) - trumpalaikis krūtinės skausmas, sukeliantis spaudimo, tempimo, gniaužimo pojūtį krūtinėje.

  • MS PowerPoint 590 KB
  • 2016 m.
  • 28 puslapiai (657 žodžiai)
  • Universitetas
  • Daiva
  • Kraujotaka skaidrės (2)
    10 - 2 balsai (-ų)
Kraujotaka skaidrės (2). (2014 m. Kovo 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/kraujotaka-skaidres-2.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 26 d. 16:21
×