Kraujotakos konspektas


Įsiurbto maisto molekulių. Hormonų , druskų ir šilumos. Kraujo ląstelės Eritrocitai. Raudonieji kaulų čiulpai. Suyra kepenyse , blužnyje. Limfocitai susidaro limfmazgiuose ir gamina antikūnus. Kaip raktas spyną. Fagocitai gaminasi kaulų čiulpuose ir fagocituoja svetimkūnius. Įtraukia į citoplazmą. Suvirškina mikrobus ir ląstelių likučius. Protrombino aktyvatorių , kuris protrombiną paverčia trombinu. Fibrinogenas virsta netirpiu fibrinu. Siūlai sudaro tinklą. ŽIV užsikrėtusi nėščia moteris perduoda virusą savo kūdikiui.


Bebranduoliai, abipus įgaubto disko formos ląstelės, kurias dengia plona, laidi membrana. Dėl šios formos yra didesnis paviršiaus plotas ir juose daugiau telpa baltymo hemoglobino (jo sudėtyje yra Fe).

Gemalui vystantis eritrocitai gaminami kepenyse, o kūdikiui gimus šią funkciją perima raudonieji kaulų čiulpai(kaukolėje, šonkauliuose, stuburo slanksteliuose, ilgųjų kaulų galuose). Kaupiasi ir suyra kepenyse, blužnyje, kur juos praryja didelės fagocituojančios ląastelės.

Kai organizme sumažėja hemoglobino, kurio sudėtyje yra Fe, žmogus suserga mažakraujyste. Hemoglobinas su O2 sudaro nepatvarų junginį oksihemoglobiną, o su CO2 – karbohemoglobiną.

Svarbiausia funkcija – TRANSPORTINĖ. Jie perneša O2 iš kvėpavimo organų į visas audinių ląsteles, padeda iš audinių pašalinti CO2.

Kai hemoglobinas prisijungia CO (smalkes), sudaro patvarų junginį ir nevykdo transportinės funkcijos.

Bespalviai, juose nėra hemoglobino. Apvalūs arba netaisyklingos formos. Turi branduolį.

Limfocitai susidaro limfmazgiuose ir gamina antikūnus. Šie sulipdo svetimkūnius, juos tirpdo ar ardo. Jie yra specifiški – naikina tik tuos svetimkūnius, dėl kurių susidarė. Skirtingos limfocitų grupės gamina skirtingus antikūnus, kurie atpažįsta skirtingus antigenus. Limfocitai atsimena antigenus, todėl patekę pakartotinai šie yra sunaikinami greičiau. Antikūnai ir antigenai atitinka vieni kitus kaip raktas spyną. Antikūnai, naikinantys vienos ligos sukėlėjus, neapsaugo organizmo nuo kitos infekcinės ligos sukėlėjų.

Fagocitai gaminasi kaulų čiulpuose ir fagocituoja svetimkūnius, pažeistas organizmo audinių ląsteles. Šios ląstelės gali judėti pačios, pseudopodijomis. Prisiartinęs prie mikroorganizmo, fagocitas sučiumpa j į savo pseudopodijomis ir įtraukia į citoplazmą. Kai svetimkūnis yra už fagocitą stambesnis, jį apsupa fagocitų grupelės. Skaidydami arba ardydami šį svetimkūnį, jie žūva. Tuomet aplink svetimkūnį, pvz., rakštį, susidaro pūlinys, kuris po tam tikro laiko pratrūksta, ir jo turinys išteka iš organizmo. Aplink pūlinio centrą atsiranda rausvas sukietėjimas – infiltratas. Tai lyg apsauginis pylimas, sudarytas iš daugybės leukocitų, kurie tarsi spaudžia iš visų pusių infekcijos židinį, neleisdami jam plėstis.

  • Microsoft Word 18 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (1561 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Karolina
  • Kraujotakos konspektas
    10 - 3 balsai (-ų)
Kraujotakos konspektas . (2018 m. Rugsėjo 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/kraujotakos-konspektas.html Peržiūrėta 2019 m. Balandžio 25 d. 08:49
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!