Krebso ciklas


Įvadas. Piruvato oksidacija iki acetil-KoA ir CO2. Piruvato dehidrogenazės kompleksas ir jo veikimo mechanizmas. Trikarboksirūgščių ciklo reakcijos ir valdymas. 7. Trikarboksirūgščių ciklas biosintezės procesuose. Anaplerozinės reakcijos. 11. Glioksilatinis ciklas, trikarboksirūgščių ciklo modifikacija. 12. Šaltiniai.

Angliavandenių, triacilglicerolių ir aminorūgščių skaidymo metu susidaręs acetil-KoA toliau yra oksiduojamas trikarboksirūgščių cikle. Šis ciklas dar vadinamas Krebso ar citrinų rūgšties ciklu. Suminę trikarboksirūgščių ciklo reakcija:

Trikarboksirūgščių ciklas vyksta mitochondrijų užpilde. Tai yra ciklinis procesas, susidedantis iš 8 pavienių reakcijų. Jo metu acetilgrupė suskaidoma iki dviejų CO2 molekulių taip pat susidaro trys NADH, vienas FADH2 ir GTP(ATP). Redukuoti nukleotidai vėliau oksiduojami mitochondrijų kvėpavimo grandinėje, o išsiskyrusi energija sukaupiama didžiaenergiuose ATP molekulės ryšiuose.

Trikarboksirūgščių substratai yra du – acetil-KoA ir oksalacto rūgštis. Oksalacto rūgštis yra ir galutinis ciklo produktas. Tarpiniai trikarboksirūgščių ciklo produktai yra ir kitų medžiagų apykaitos kelių tarpininkai, todėl trikarboksirūgščių ciklas yra glaudžiai susijęs su kitų medžiagų apykaita. Trikarboksirūgščių ciklas turi labai didelę įtaką tiek ląstelės katabolizmui, tiek anabolizmui. Metabolizuojant angliavandeniu, triacilglicerolius, aminorūgštis jų anglies atomų karkasas yra suskaidomas trikarboksirūgščių cikle. Tarpiniai trikarboksirūgščių ciklo junginiai dalyvauja sintetinant gliukozę, riebalų rūgštis, aminorūgštis, purinus, pirmidinus, porfirinus, izoprenoidus. Trikarboksirūgščių ciklas yra vadinama amfilboliniu, nes jis atlieka ir katabolines, ir anabolines funkcijas.

Piruvatą dehidrina ir dekarboksilina trys skirtingi fermentai ir penki kofermentai ar prostetinės grupės: tiamino difosfatas (TDP), lipo rūgštis, kofermentas A (KoASH), NAD ir FAD. Į šių kofermentų sudėtį įeina penki gyvybiškai svarbūs vitaminai- vitaminas B1 (TDP), vitaminas B2(FAD), pantoteno rūgštis (KoASH), vitaminas PP (NAD) ir lipo rūgštis.

Piruvato dehidrogenazės (PDH) kompleksą sudaro trys fermentai: piruvato dehidrogenazė ( E1), dihidrolipo transacetilazė (E2) ir dihidrolipo dehidrogenazė ( E3). Skirtinguose organizmuose komplekso molekulinė masė ir fermentų kopijų skaičius yra įvairus. E. coli piruvato dehidrogenazės komplekso molekulinė masė yra 4,5×106 Da. Komplekso šerdį sudaro dihidrolipo transacetilazės molekulės, kurios susijungia su kitais komplekso fermentais. E. coli yra dvidešimt keturios šio fermento molekulės, prie kurių kovalentiniu ryšiu yra prijungtos lipo rūgštys. Lipo rūgštis sujungta su baltymo lizino ɛ-aminogrupe. Lipo rūgštis gali būti oksiduotos ir redukuotos formų. Ji taip pat gali prisijungti į acetilgrupę. Lipoatas yra elektronų ir acilgrupės nešiklis. Ilga (1,4 nm) ir lanksti lipoillizino grupė tarsi ,,ranka‘‘ perneša acetilgrupę nuo vieno piruvato dehidrogenazės komplekso aktyviojo fermento centro ant kito. Prie šerdies yra prijungtos 12 piruvato dehidrogenazės (E1) molekulių, kiekviena sudaryta iš dviejų suvienetų. Su šiuo baltymu tvirtu, bet nekovalentiniu ryšiu yra sujungta TDP. Šešios dihidrolipo dehidrogenazės molekulės, kurių kiekviena taip sudaryta iš dviejų subvienetų, turi prijungtą FAD.

  • Chemija Referatas
  • Microsoft Word 4109 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (2587 žodžiai)
  • Universitetas
  • Odeta
  • Krebso ciklas
    10 - 3 balsai (-ų)
Krebso ciklas. (2015 m. Gruodžio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/krebso-ciklas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 21:54
×