Kredito unijų veikla Lietuvoje referatas


Finansų referatas. Įvadas. Kredito unijos. Kredito unijų tikslas. Kredito unijų operacijos. Kredito unijų bruožai. Kredito unijų finansinės paslaugos, svarbiausios funkcijos. Kredito unijų rizikos. Kredito unijų veiklos pranašumai ir trūkumai, skirtumai tarp Europos bankų. Kredito unijų veikla Lietuvoje. Kredito unijų skaičius. Kredito unijų turto struktūra. Kredito unijų turtas, paskolos, indėliai, investicijos į VP. Išvados. Literatūros sąrašas.


2011 – 2013 metais paskelbus AB banko „Snoras“ ir AB Ūkio banko bankrotą, vis daugiau gyventojų renkasi kredito unijas. Didesnį pasirinkimą lemia ir kur kas didesnės indėlių palūkanų normos. Kredito unijoms būdingi išskirtiniai veiklos principai, kurie rodo šių kredito institucijų veiklos ypatumus ir skirtumus nuo kitų finansų institucijų, taip pat nusako jų vaidmenį kredito rinkoke, t.y. savipagalba, bendruomeniškumas, savanoriška ir atvira narystė, naudos, o ne pelno siekis ir kt. Taigi kredito uniją galima apibūdinti kaip narių valdomą, savanorišką, savitarpio pagalbos, kooperatiniais pagrindais veikiančią finansų instituciją, kuri teikia finansines paslaugas savo nariams.

Darbo tikslas. Atskleisti kredito unijų veiklą Lietuvoje, kuo geriau suprasti jos tikslą, funkcijas, bruožus, finansines paslaugas, įvertinti pranašumus bei trūkumus.

Investuoti laisvas lėšas į valstybės ir Lietuvos banko išleidžiamus vertybinius popierius;

Iki įstos i Centrinę kredito uniją, skolinti pinigus kitoms kredito unijoms;

Kredito unija – specifinė finansų institucija, orientuota į tam tikrą rinkos segmentą, jai būdingi specifiniai bruožai:

Kadangi kredito unijos steigiamos tam tikros socialinės grupės narių ar tam tikroje teritorijoje gyvenančių asmenų, tai nariai dažniausiai yra pažįstami ar tarpusavyje susiję asmenys, kurie gerai žino bendruomenės problemas. Be to, paslaugos teikiamos tik kredito unijos nariams, o ją valdo taip pat nariai, tai šiuo atveju kredito unijose pasireiškia bendruomeninė partnerystė – bendruomenės finansinių problemų sprendimas. Kita vertus, tai sudaro sąlygas kredito unijos nariams teikiamas paslaugas priartinti prie klientų ir netgi jas individualizuoti.

Kredito unijų finansinės paslaugos, svarbiausios funkcijos

Kredito unijos teisinė forma gali būti tik kooperatyvinė bendrovė ir privalo turėti centrinio banko licenciją, kuri suteikia teisę teikti licencines finansines paslaugas. Kredito unijos gali teikti licencines ir nelicencines paslaugas:

Klientų mokėjimų nurodymai (kredito ir debeto pavedimai);

Kelionės čekių, vekselių ir kitų mokėjimo priemonių administravimas;

Šios institucijos teikia platų spektrą finansinių paslaugų, kurios tenkina įvairius vartotojų poreikius. Svarbiausios kredito unijų funkcijos yra šios:

Didėjant kredito unijos kapitalui, lėšų perteklių skolinti ir naudoti papildomoms pajamoms gauti.

Kadangi paslaugų teikimas susijęs su mažmenine rinka, tai ir svarbiausios paslaugos šiame segmente – indėlių priėmimas ir paskolų teikimas apibrėžtam ratui žmonių.

Kredito unijoje galima atsidaryti banko sąskaitą, terminuoto ir taupomojo indėlio sąskaitą bei įvairius modifikuotus indėlius: vaikų, tikslinio taupymo, senatvės kaupiamąjį indėlį ir kt.

Konkurencingo verslo pasaulyje, kuriame savo veiklą vykdo ir kredito unijos, yra daugybė rizikos rūšių. Bene didžiausia rizika pasitaiko finansinių tarpininkų veikloje, taigi ir kredito unijų veikla nėra išimtis. Pagrindinės rizikos, su kuriomis savo veikloje susiduria kredito unijos:

Kredito rizika – tikimybė patirti nuostolius dėl to , kad paskolos gavėjas neįvykdys įsipareigojimų;

Palūkanų normos rizika – nuostoliai, kurie gali būti patirti dėl palūkanų normų pokyčių;

Likvidumo rizika – nesugebėjimas laiku ir efektyviai įvykdyti mokėjimo įsipareigojimų dėl likvidžių lėšų trūkumo;

Operacinė rizika – galimi nuostoliai dėl institucijos vidaus procesų trūkumų, darbuotojų daromų klaidų, informacinių sistemų funkcionavimo, techninių sutrikimų ir panašių veiksnių poveikio;

Užsienio valiutų rizika – galimi nuostoliai dėl valiutų kurso svyravimo;

Rinkos rizika – atsirandanti dėl finansinio turto ir įsipareigojimų kainų pokyčių.

Kadangi kredito unijų teikiamos paslaugos susijusios su lėšų pritrūkimu ir jų skolinimu, tai šiai institucijai įstatymu nustatyti veiklos riziką ribojantys tam tikri normatyvai. Kredito unijos privalo vykdyti veiklos riziką ribojančius normatyvus, nes antraip Lietuvos bankas gali apriboti ar sustabdyti institucijos veiklą.

Kredito unijų veiklos pranašumai ir trūkumai, skirtumai tarp Europos bankų

 • Finansai Referatai
 • 2015 m.
 • Lietuvių
 • Karina
 • 16 puslapių (3609 žodžiai)
 • Universitetas
 • Finansų referatai
 • Microsoft Word 121 KB
 • Kredito unijų veikla Lietuvoje referatas
  10 - 5 balsai (-ų)
Kredito unijų veikla Lietuvoje referatas. (2015 m. Gruodžio 03 d.). http://www.mokslobaze.lt/kredito-uniju-veikla-lietuvoje-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 01:58