Krikščionybė ir protestantizmas Lietuvoje


Krikščionybės romos laikais. Referatas sutvirtinimui. Skaidres apie protestantizmas. Katalikybes ir protestantizmo skirtumai. Skaidres apie protestantizma. Apie krikščionybė skaidrės siustis. Protestantizmas lietuvoje referatas. Krikscionybe kursinis. Krikščionybės atsiradimas lietuvoje.

Krikščionybė. Krikščionybės atsiradimas lietuvoje. Protestantizmas lietuvoje. Katalikybės ir protestantizmo skirtumai bei panašumai. Literatūra. Krikščionybė atsirado romos imperijos laikais, pirmaisiais mūsų eros šimtmečiais. Tuo metu roma buvo užkariavusi visus viduržemio jūros pakraščius. Roma tapo pasaulio sostine. Išoriškai augusto ir artimiausių jo įpėdinių viešpatavimo laikotarpis buvo didžiausias romos valstybės žydėjimo ir galybės periodas. Bet viduje vyko gilus suirimo procesas. Roma laikėsi karais ir vergais. Visuomenės tvarka ir gamyba rėmėsi vergija. Vergai buvo pigūs ir turtuolių ūkiuose - latifundijose - jų dirbdavo tūks¬¬tan¬čiai. Vergai dirbdavo ir kasyklose ir akmenų laužyklose - žodžiu - pačius sunkiausius ir juo-džiau¬sius darbus. Begaliniai karai atitraukė valstiečius nuo laukų ir įstūmė juos į vargą. Valstiečiai atiduodavo savo sūnus į kariuomenę, mokėjo mokesčius ir rinkliavas, kurios kuo toliau, tuo labiau augo. Smulkūs ūki-ninkai nepajėgė konkuruoti su didžiulėmis latifun-dijomis, todėl dažnai parduodavo savo žemes už menkus pinigus turtuoliams ir keliaudavi į romą už-dar¬biauti. Tačiau čia visur buvo naudojamas pigus vergų darbas.

A) Roma tapo pasaulio sostine. Bet viduje vyko gilus suirimo procesas. Roma laikėsi karais ir vergais. Vergai buvo pigūs ir turtuolių ūkiuose - latifundijose - jų dirbdavo tūks­­tan­čiai. Vergai dirbdavo ir kasyklose ir akmenų laužyklose - žodžiu - pačius sunkiausius ir juo­džiau­sius darbus.

Begaliniai karai atitraukė valstiečius nuo laukų ir įstūmė juos į vargą. Smulkūs ūki­ninkai nepajėgė konkuruoti su didžiulėmis lati­fun­dijomis, todėl dažnai parduodavo savo žemes už menkus pinigus turtuoliams ir keliaudavi į romą už­dar­biauti.

Vergai buvo dar blogesnėje padėtyje. Juos laikė gyvulių vietoje ir vadino kalbančiais įrankiais. Dauguma jų šiam pasaulyje nematė jokio išsi­gel­bė­jimo.

Todėl neturtingiesiems visuomenės sluoksniams labai tiko krikščionybė, kuri skelbė nukryžiuotojo, kaip vergo, dievo mokslą.

B) pirmosios krikščionių sektos atsirado, matyt, žydų tarpe, nes jie tuo laikotarpiu irgi pateko romėnų vergovėn, o po nepavykusių sukilimų, žiaurių numal­šinimų ir ištrėmimų iš tėvynės jų gyvenimas buvo pats tragiškiausias. Todėl jiems labiausiai ir rei­kėjo kristaus. Bet kadangi ši išsigelbėjimo idėja tiko daugumai romos imperijos gyventojų, tai ji palaipsniui paplito po visą šalį.

C) iš pradžių krikščionybė turėjo visai mažai apeigų, bet vėliau senųjų religijų pavyzdžiu jų atsirado labai daug. Daugelis jų, kaip krikštas, sutvirtinimas, mišios, yra labai senos, iki­krik­ščio­niškos kilmės.

Ankstyvosios krikščionybės pasaulėžiūra nebuvo vieninga sintezė. Nepaisant to, ji buvo gyva ir veiksminga, buvo kartu ir pasaulėžiūra, ir tikė­jimas, ir dorovė, ir gyvenimo būdas. Teigdama pomir­tinio išganymo viltį, krikščionybė darė tikin­čiuosius taikius, ramius, nusižeminusius, nuo­lankius, abejingus viskam, netgi savo likimui, išskyrus tikėjimą. Jie gyveno uždaromis bendruo­menėmis, vengė dalyvauti viešame gyvenime, neigė pagoniškus dievus, todėl buvo nemėgstami, laikomi bedieviais, persekiojami. Tačiau tai krikščionis telkė ir vienijo. Dėl šių ir kitų aplinkybių ankstyvųjų krikščionių papročiai skyrėsi doroviniu griežtumu ir dvasiniu patvarumu. Taia) kai xiiia. Kalavijuočių ir kryžiuočių ordinai, nukariavę latvius bei prūsus, įkūrė didelę ir galingą krikščionišką valstybę, susikūrė aštuonios vyskupijos, priklausiusios romos arkivyskupui.

Lietuviai tapo apsupti gerai ginkluotų valsty­bių. Išlikti Lietuviai galėjo tik susijungę į tau­tinę valstybę ir priėmę krikščionybę.

  • Microsoft Word 14 KB
  • 2010 m.
  • 10 puslapių (1689 žodžiai)
  • Universitetas
  • Palemonas
  • Krikščionybė ir protestantizmas Lietuvoje
    10 - 1 balsai (-ų)
Krikščionybė ir protestantizmas Lietuvoje. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/krikscionybe-ir-protestantizmas-lietuvoje.html Peržiūrėta 2021 m. Vasario 26 d. 03:42
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo