Kriminalistinės klasifikacijos samprata ir rūšys


Įvadas. Kriminalistikos samprata. Kriminalistinės klasifikacijos samprata. Kriminalistinės klasifikacijos rūšys. Kriminalistikos teorija. Kriminalistikos technika. Kriminalistikos taktika. Kriminalistikos metodika. Žmogaus klasifikacija. Išvados. Literatūros sąrašas. Santrauka. Summary.


Kriminalistika yra gana platus mokslas apimatis įvairius teorinius ir praktinius nusikaltimų tyrimo aspektus. Dėl to yra suprasti iš ko šis mokslas susideda ir kokius aspektus apima, kitaip tariant, kaip kriminalistika gali būti klasifikuojama. Galima pastebėti, kad mokslinėje literatūroje retai yra minima kriminalistikos klasifikacijos sąvoka. Ir net tais atvejais, kai ji yra naudojama, autoriai dažniau skiria kelias skirtingas kriminalistines klasifikacijas tačiau ne vieną bendrą. Pačią kriminalistiką galima skirti į kelias pagrindines dalis - tai kriminalistikos teorija, technika, taktika ir metodika. Tad viena vertus tai galima laikyti tam tikra kriminalistikos klasifikacija. Tačiau tai nebūtinai yra vienintelis būdas kriminalistikai klasifikuoti.

Tiek pati kriminalistikos tema, tiek kriminalistinės klasifikacijos tema mokslinėje literatūroje nėra itin dažna, ypač lietuvių autorių darbuose. Tačiau tai nereiškia, kad ši tema yra visiškai nenagrinėta. Vienu autorių padariusiu nemažą įtaką kriminalistikai Lietuvoje yra laikomas E. Palskys, kuris gana plačiai nagrinėjo kriminalistiką. Jis, kartu su bendraautoriais – M. Kazlausku ir P. Danisevičiumi – parašytame vadovėlyje „Kriminalistika“ gana plačiai aprašė to meto kriminalistikos techniką. A. Barkausko teigimu, SSRS kriminalistai R. Belkinas ir A. Vinbergas analizavo bendras kriminalistikos teorijos problemas. Apie kriminalistikos teoriją ir tecniką rašė tokie autoriai kaip V. E. Kurapka, S. Matulienė, E. Bilevičiūtė, J. Juškeviiūtė, L. Novikovienė, R. Jurka bei R. Valūnė. Apie kriminalistikos taktiką metodiką rašė V. E. Kurapka, S. Matulienė, E. Bilevičiūtė, R. Burda, R. Davidonis, E. Dereškevičius, J. Juškevičiūtė, R. Kriščiūnas, L. Novikovienė, E. Latauskienė bei E. Radzevičius Knygoje bendrai ją aprašė V. E. Kurapka. Apie kriminalistines klasifikacijas trumpai kalbėjo K. S. Abdilov su kolegomis, tačiau šie autoriai savo dėmesį daugiau koncentravo konkrečiai į kriminalistinę asmens klasifikaciją.

Kriminalistinę klasifikaciją analizuoti yra svarbu, kadangi tokia analizė leidžia geriau suprasti nusikaltimų tyrimų ypatumus bei palengvina patį tyrimo procesą. Kitaip tariant tinkamai susiteminus tam tikrus kriminalistikai priskiriamus objektus tampa lengviau juos pažinti. Tačiau pats klasifikaviko procesas nėra paprastas, kadangi svarbu atrasti kriterijus, kuriais remiantis būtų galima į vairius ojektus suklasifikuoti. Visgi svarb pastebėti, kad neretai klasifikavimo kriterijus yra ne vienas. Tad galima susidurti su nemažu klasifikacijų skaičiumi.

Norint įgyvendinti uždavivinius bei pasiekti tikslą pirmiausiai yra svarbu aptarti, kas yra laikoma kriminalistika, kaip apibrėžiama klasifikacija bei konkrečiai kriminalistinė klasifikacija. O galiausiai aptarti kriminalistinės klasifikacijos rūšis.

Kalbant apie kriminalistikos klasifikacijos sampratą, pirmiausiai yra svarbu suprasti, kad apskirtai yra laikoma klasifikacija. K. S. Abdilov ir kolegų teigimu, literatūroje nėra nuomonių apie klasifikacijos apibrėžimą. Šių autorių nuomone klasifikaciją galima laikyti sąmoningu objektų surūšiavimu į dvi ar daugiau klasių. Tai reiškia, kad tam tikri objektai yra susikirstyti pagal tam tikrus bendrus požymius. Vadinas, terminas „klasifikacija“ reiškia tam tikrų objektų skirstymą į grupes pagal bendrus požymius. Tad atsižvelgiant į tai galima sakyti, kad tiek kalbant apie kitus mokslus ar tam tikrus objektus yra galimos bent kelios klasifikacijos, kadangi požymiai, pagal kuriuos yra skirstoma, gali būti pasirenkami nevienodi.

K. S. Abdilov su kolegomis teigia, kad kiekvienas objektas savitus sistematinius pamatus, klasifikacijas, kas atspindi tikrąją objekto prigimtį. Tad galima sakyti, kad tam tikra sistema ar klasifikacija gali padėti geriau suprasti tam tikrą objektą.

  • Teisė Kursinis darbas
  • Microsoft Word 54 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (4698 žodžiai)
  • Universitetas
  • Darius
  • Kriminalistinės klasifikacijos samprata ir rūšys
    10 - 3 balsai (-ų)
Kriminalistinės klasifikacijos samprata ir rūšys. (2017 m. Balandžio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/kriminalistines-klasifikacijos-samprata-ir-rusys.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 08:09
×