Kriminalistinio tyrimo taktikos planas


Įvadas. Įvykio fabula. Versijos. Melagingas pranešimas apie nusikaltimą. Išžaginimas. Bendras nusikaltimo sudėties apibūdinimas. Fizinis smurtas kaip išžaginimo požymis. Grasinimas tuoj pat panaudoti fizinį smurtą kaip išžaginimo požymis. Kitoks atėmimas galimybės priešintis kaip išžaginimo požymis. Pasinaudojimas bejėgiška nukentėjusiojo būkle kaip išžaginimo požymis. Išžaginimo subjektas. Išžaginimo subjektyvieji požymiai. Išžaginimo baigtumo momento nustatymas. Išžaginimą kvalifikuojantys požymiai. Seksualinis prievartavimas. Bendra seksualinio prievartavimo baudžiamoji teisinė charakteristika. Privertimas lytiškai santykiauti. Bendras normos apibūdinimas. Privertimo lytiškai santykiauti baigtumo problema. Privertimo lytiškai santykiauti normos santykis su išžaginimu, seksualiniu prievartavimu. Neteisėtas laisvės atėmimas. Kriminalistinio tyrimo planas. Pranešimo gavimas bei patikrinimas. Įvykio vietos apžiūra ir tyrimas. Laikinas sulaikymas. Asmens apžiūra. Pavyzdžių lyginamajam tyrimui paėmimas. Ekspertizė. Apklausa. Parodymų patikrinimas vietoje. Išvados. Literatūra.

2010-03-11 apie 23 val. į Kauno apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą kreipėsi Ž.S., gim. 1974m., pareikšdama, kad grupė jaunuolių (vaikinų) bute, adresu Putinų g. 3–3, Kaune, prievarta laiko pareiškėjos nepilnametę dukrą S.S., gim.1997m., kurią tie jaunuoliai jau išžagino, dabar tyčiojasi, muša, grasina dar išžaginti. Apie tai jai pranešė dukra, paskambinusi telefonu iš nepažįstamo numerio.

Kriminalistinė versija – tai faktiniais duomenimis pagrįsta nusikalstamos veikos tyrėjo prielaida apie tiriamą įvykį arba atskiras jo aplinkybes.

Versijų kėlimo ir tikrinimo procesas:

Nusikalstamos veikos tyrimo planavimas – tai toks moksliškai pagrįstas nusikalstamų veikų tyrimo metodas, kurio esmę sudaro tikslingiausių, racionaliausių tyrimo organizacijos ir konkrečių nusikalstamų veikų tyrimo būdų nustatymas, ikiteisminio tyrimo gautais duomenimis pagrįstų versijų kėlimas ir tikrinimas, planingas ir kryptingas nusikalstamą veiką įrodančių duomenų rinkimas.

Nusikalstamos veikos tyrimo planų rūšys:

Spręstini klausimai: (tikslas, vieta, laikas, dalyviai, veiksmo atlikimo tvarka ir taktiniai būdai, veiksmo fiksavimo būdai, kriminalistinės techninės priemonės).

Būtinos planavimo sąlygos:

LR BK 235 str. 1 dalis; LR BK 236 str. 1 dalis (Melagingas skundas, pareiškimas, pranešimas, parodymai ar melagingas įskundimas, pranešimas apie nebūtą nusikaltimą).

LR BK 146 str. 1 dalis - neteisėtas laisvės atėmimas; LR BK 149 str. 3 d. (Nepilnamečio asmens išžaginimas);

LR BK 146 str. 1 dalis - neteisėtas laisvės atėmimas; LR BK 150 str. 3 d. (Seksualinis prievartavimas nepilnamečio atžvilgiu).

LR BK 146 str. 1 dalis - neteisėtas laisvės atėmimas; LR BK 151 str. 2 d. (Privertimas lytiškai santykiauti nepilnamečio atžvilgiu).

Gautas pranešimas iš Ž. S. apie galimai padarytą sunkų nusikaltimą – t.y. nepilnametės išžaginimą, turi būti patikrintas ir paaiškėtų aplinkybė, kad pranešimas yra melagingas, pareiškėjai grėstų baudžiamoji atsakomybė pagal LR BK 235 str. 1 dalį arba pagal LR BK 236 str. 1 dalį.

Gautame pareiškėjos Ž. S. pareiškime buvo paminėta, kad prieš nepilnametę S. S. naudojamas smurtas, o tai įeina į LR BK 149 str. nurodytos nusikalstamos veikos sudėtį.

Fizinė prievarta (smurtas) laikoma visuomenei pavojingas bei priešingas teisei tyčinis fizinis poveikis kito asmens organizmui, kuris yra realizuojamas prieš šio asmens valią ir gali pasireikšti žmogaus audinių ar organų anatominio vientisumo arba funkcijų pažeidimais, skausmo sukėlimu, taip pat judėjimo laisvės apribojimu.

Kadangi šis prievartinis poveikis pirmiausia yra nukreiptas į nukentėjusiojo asmens kūną, kaip autonominę biologinę struktūrą, jo nusikalstamu rezultatu gali būti: gyvybės atėmimas, sveikatos sutrikdymas, skausmo ar fizinių kančių sukėlimas, bejėgiškumo ar kitos nenatūralios būklės sukėlimas, taip pat laisvės atėmimas. Teismų praktikoje laikomas, kad fizinis smurtas ir grasinimas tuoj pat smurtauti naudojami kaip priemonė nukentėjusiojo asmens esamam ir galimam pasipriešinimui įveikti.

Praktikoje pasitaiko situacijų, kai fizinio smurto panaudojimas painiojamas su kitokiu atėmimu galimybės priešintis. Pasitaiko atvejų, kai pasinaudojimas bejėgiškumu, nulemtu apsvaigimo nuo alkoholio, ir fizinio smurto panaudojimas inkriminuojami kartu.

Lytinių santykių kontekste reikia atkreipti dėmesį į tai, kad dažniausiai kaltininko realizuojama prievartinė veika pagal savo pobūdį gali būti tiek sudėtinga, jog, be fizinio skausmo, nukentėjusiajam taip pat gali sukelti ir baimę, t.y. tam tikrą psichinį poveikį. Šis psichinis poveikis gali būti traktuojamas kaip psichinė prievarta, todėl tokiais atvejais fizinės ir psichinės prievartos atskyrimas tampa probleminis.

Kai lytinė prievarta yra tęstinio pobūdžio, nebūtina, kad kaltininkas kiekvieną kartą naudotų fizinį smurtą ir grasinimus, pakanka, kad jis tai darė anksčiau. Laikoma, kad nukentėjusiosios valia yra palaužta anksčiau naudoto smurto. Neprieštaravimas kaltininko norams nepaneigia smurtinio veikos pobūdžio.

Galimi net ir tokie atvejai, kai nekonkretūs kaltininko išsakyti grasinimai gali būti teismo įvertinti kaip grasinimai tuoj pat panaudoti fizinį smurtą.

Kalbant apie grasinimus tuoj pat panaudoti fizinį smurtą, labai svarbus tampa grasinimo išreiškimo momento kriterijus. Išžaginimo ir seksualinio prievartavimo metu grasinama panaudoti fizinį smurtą turint tikslą įveikti nukentėjusiojo pasipriešinimą, todėl laiko požiūriu grasinimas turi būti padaromas prieš lytinį santykiavimą ar lytinės aistros tenkinimą. Jei grasinimas išsakomas po lytinio santykiavimo ar jam nepasisekus, tokia veika gali užtraukti baudžiamąją atsakomybę pagal BK 145 str. (grasinimas nužudyti ar sunkiai sutrikdyti žmogaus sveikatą arba žmogaus terorizavimas).

  • Microsoft Word 88 KB
  • 2015 m.
  • 44 puslapiai (13304 žodžiai)
  • Universitetas
  • Simona
  • Kriminalistinio tyrimo taktikos planas
    10 - 6 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Kriminalistinio tyrimo taktikos planas. (2015 m. Balandžio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/kriminalistinio-tyrimo-taktikos-planas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 11 d. 10:26
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo