Kriminologija 2


Nusikalstamo elgesio mechanizmas. Kriminologijos teorijos. Kriminologijos tyrimo objektas. Kriminologija referatai. Viktimologija* konspektas. Nusikalstamo elgesio mechanizmas jo santykis su bet kokiu zmogaus elgesiu. Nusikaltelio asmenybe, jos struktura, nusikaltelio elgesio mechanizmas. kursiniai. Nusikaltelio asmenybe, jos struktura referatas. Nusikaltelio asmenybe, jo struktura. nusikalstamo. Kriminologija kursinis.

Kriminologijos samprata. Teisinis, sociologinis požiūris į kriminologiją. Kriminologijos tyrimo objektas. Pagrindinis ir papildomi kriminologijos objektai. Viduramžias. Atgimimo utopistai. Klasikinės kriminologijos. Antropologinių kriminologinių idėjų atsiradimas. Sociologinių kriminologinių idėjų atsiradimas. Radikaliųjų kriminologinių idėjų atsiradimas. Protinio atsilikimo teorijos. Hormoninės veiklos sutrikimų (kūno konstitucinės sandaros) teorijos. Genetinės teorijos. Psichoanalitinės teorijos. Neutralizacijos teorija. Išmokimo teorijos (diferencijuotų asociacijų teorija, modernesnės išmokimo teorijos). Sociobiologinė destrukcijos teorija. Klinikinė kriminologija. Socialinės dezorganizacijos teorija. Ekologinė kriminologija ir architektūrinė kriminologija. Anomijos teorija. Kultūrų teorijos. Įtampos teorijos. Subkultūrų teorijos. Stigmatizacijos teorijos. Feministinės teorijos. Viktimologinės teorijos. Nusikalstamumas kaip socialinis reiškinys. Pagrindiniai nusikalstamumo rodikliai: nusikalstamumo būklė, lygis, dinamika. Pagrindiniai nusikalstamumo rodikliai: nusikalstamumo struktūra. Oficialusis, latentinis, realusis nusikalstamumas. Nusikalstamumo raida lietuvoje. Pagrindinės žmogaus koncepcijos. Nusikaltėlio asmenybė, jos struktūra. Nusikalstamo elgesio mechanizmas, jo santykis su bet kokiu žmogaus elgesiu. Sąlygos, aplinkybės, priežastys, lemiančios nusikalstamą elgesį. Socialinių institucijų disfunkcija. Viktimologijos samprata, jos atsiradimas, raida. Nusikaltimo auka. Aukos elgesio įtaka nusikalstamam elgesiui, nusikaltimo pasekmėms. Nusikaltimais daroma žala. Kriminologinio tyrimo samprata, jo tikslai. Teorinė ir taikomoji kriminologija. Socialinių tyrimo metodų taikymo kriminologijoje specifika. Kriminologinė informacija, jos pagrindiniai šaltiniai: oficialioji statistika, viktimologiniai tyrimai, "self-report" tyrimai. Kriminologinė statistika. Kriminologinio tyrimo metodai. Kriminologinis modeliavimas. Nusikalstamumo prevencijos lietuvoje informacinė

9. Protinio atsilikimo teorijos. 19 a. pab. 20 a. pradž. daugelyje gyvenimo sferų pradėti taikyti įvairūs žmogaus testavimai, tame tarpe ir intelekto. Antrame, trečiame 20 a. dešimtmečiuose ši teorija pelnė masinį pripažinimą, jos pagrindu buvo pradėtos taikyti sterilizacijos ir kastracijos priemonės, vykdyti tam tikra žmonių eugenika - rūšies pagerinimas, atimant teisę iš nepilnaverčių visuomenės narių turėti palikuonių. Bet ši teorija greitai prarado savo šalininkus, kai apie 1930-1935 metus, buvo paskelbti tikslesni naujų tyrimų duomenys. Pagal šiuos tyrimus nusikaltėlių intelektinio išsivystymo lygis faktiškai niekuo nesiskiria nuo ne nusikaltėlių vidutinio intelektinio išsivystymo lygio.

11. Genetinės teorijos. 19 a. pab. Mendelis atskleidė paveldimumo dėsnius, 20 a. l-ame dešimtmetyje buvo atskleistas paveldimumo mechanizmas, imtos vartoti tokios sąvokos kaip "genas", "genotipas", "chromosoma". 2-ame - 5-ame dešimtmečiuose genetiniai tyrimai imti taikyti ir nusikalstamo elgesio priežasčių tyrinėjimui. Dvynių metodas. Tyrinėjant dvynius kai kurie mokslininkai nustatė, kad iš padariusių nusikaltimus dvynių, abu monozigotiniai dvyniai net iki kelių kartų dažniau padaro nusikaltimus nei abu parazigotiniai dvyniai. Toks dėsningumas buvo laikomas nusikalstamo elgesio genetinio paveldimumo įrodymu. Tačiau visi šio pobūdžio tyrimai turi rimtų trūkumų : 1) neatsižvelgiama į tai kad abu dvyniai faktiškai gyveno tokioje pačioje aplinkoje (gali būti ne genetinis, bet socialinis paveldimumas); 2) menkas šių tyrimų statistinis patikimumas dėl mažos šių tyrimų apimties, būdavo ištiriama tik iki kelių dešimčių dvynių porų. Kriminalinio elgesio požiūriu nepasitaikė ištirti atvejų, kai monozigotiniai dvyniai ankstyvoje vaikystėje ar kūdikystėj (tam kad būtų kuo mažiau sukaupę socialinės patirties) būtų buvę išskirti ir augę visiškai skirtingomis sąlygomis. Nors ne kriminalinio elgesio panašumų tarp tokių dvynių yra užfiksuota. Paveldimumo tyrimai neapsiribojo vien tik dvyniais, bet taip pat buvo tyrinėjamas ir giminaičių nusikalstamas elgesys. Chromosomų anomalijų tyrimai. 6-ame dešimtmetyje buvo pradėta nauja genetinių tyrimų kryptis, taip vadinamų XYY (XXV) chromosomų anomalijų tyrimai. Ši genetinė kai kurių asmenų anomalija iš pradžių pradėta naudoti kriminalistikoje nusikaltėlių identifikavimui. Dėka šios anomalijos buvo atskleisti keli neeiliniai nusikaltimai-serijinės žmogžudystės.

13. Pagal neutralizacijos teoriją didžioji dalis nusikaltėlių laikosi tokių pačių moralinių vertybių, pripažįsta esamus teisinius apribojimus kaip ir asmenys, nedarantys teisės pažeidimų. Teisės pažeidėjai yra įvaldę, susikūrę tam tikrus laikinai veikiančius neutralizacijos mechanizmus, savęs pateisinimo techniką. Neutralizacijos pagrindą sudaro šie aspektai: 1.asmuo naudodamas neutralizacijos techniką nuramina savo sąžinę; 2.asmuo naudodamas neutralizacijos techniką pasiteisina prieš aplinkinius. Yra 5 neutralizacijos technikos rūšys: 1. atsakomybės neigimas-nusikaltėlis save vertina kaip kažkieno paveiktą; 2. žalos neigimas-asmuo savo elgesį laiko nusikaltimu tik tada, kai dėl jo elgesio kyla reali pakankamai didelė žala; 3. aukos neigimas-tam tikra kaltė priskiriama aukai (pvz. veikta ir keršto); 4. smerkiančiųjų pasmerkimas-savo kaltę nusikaltėlis bando sumažinti teigdamas, kad smerkiantieji už šią padarytą veiką yra atsakingi ne mažiau, kad jo padaryta žala yra menkesnė už smerkiančiųjų daromą žalą.; 5. teisinimas svarbesniais įsipareigojimais-asmuo padarė nusikaltimą ne šiaip sau, bet todėl, kad jis tuo metu buvo susaistytas žymiai svarbesnių įsipareigojimų (priešingai būtų kilusi dar didesnę žala).

  • Teisė Konspektas
  • Microsoft Word 32 KB
  • 2011 m.
  • 12 puslapių (6505 žodžiai)
  • Kriminologija 2
    8 - 1 balsai (-ų)
Kriminologija 2. (2011 m. Rugpjūčio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/kriminologija-2.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 07:48
×