Kriminologijos pagrindų konspektas


Lt Įvadas. Kam kriminologija yra reikalinga Pinigai. Kas yra tikrasis teisinis išsilavinimas. Nusikalstamumas visuomet patenka į šių problemų dešimtuką. Atsakymų ar bent jų prielaidų. Neišsiamamas šaltinis , jie visada buvo , yra ir bus. Kriminologijos mokslas ir tyrinėjimų sritys. Patirtimi įgytų žinių. Apie nusikaltimą ir nusikaltėlį. Socialiai negyvi deviacija. Priežastis ir formas. Kažko imtis ar tiesiog tik suprasti?. Skirtingas profesinis teorinis ir praktinis pagrindas.. Kertinė sąvoka kriminologijoje yra nusikalstamumas nusikaltimai. Nusikalstamumo samprata Nusikalstamumo samprata Nusikalstamumo samprata Registruotos nusikalstamos veikos. Kovo paskaitai reikia perskaityti. Swaaningen van. Tarpdiscipliniškumo iššūkis kriminologijoje // Teisės problemos , 2008 , Nr. 61 ,.. Pagrindiniai kriminalinės statistikos rodikliai. Latentinis nusikalstamumas latentinės nusikalstamos veikos. Absoliutus arba dvigubas latentiškumas. Apie jas nepraneša. Neturi tiesioginių aukų. Kriminalinė etiologija – kriminologinės teorijos. Pagrindiniai klasikinės kriminologijos mokyklos. Ogiustas Komtas 1798 Čezarė Bekarija 1738 1794 Džeremis Bentamas 1748 1832 , Anzelmas von Feuerbachas Besiskiriantis nuo kitų. Turi būti arba izoliuotas , arba sunaikintas. Išskirtiniais biologiniais bruožais. Čezarė Lombrozo 1835. Biologine socialine kriminologija. Kriminalinė sociologinė prancūzų mokykla. Sociologijos metodo taisyklės. 81 – perskaityti. 04 26 Iš skaidrių.


Kaupiamasis 30proc. (kolis) kovo 29d. kolis bus iš žiniasklaidos medžiagos (dažniausiai internetinės) ir reikia įvertinti pagal tai, ką sužinosim iki kolio iš paskaitų. Vertinimo sistema – 10 balų. Kolio galima nelaikyti arba jo neišlaikyti, tada vis tiek galima laikyti egzaminą.

Egzaminas 70proc. 3 klausimų blokas. Pernai metų egzamino medžiaga (klausimai) yra internete, iš tų klausimų bus formuluojami konkretesni klausimai. Tai reikia mokėti tuos klausimus.

Paskaitų metu bus paminėti straipsniai, juos reikia skaityti ir jais vadovautis kolio ir egzamino metu. Per paskaitas juos patarsim.

Pinigai. Viešajai tvarkai ir visuomenės apsaugai kasmet iš valstybės biudžeto skiriama apie 7proc. Tai čia skiriama tam, kas yra kriminologijos objektas. Tai pinigai, skiriami visai policijai, prokuratūrai, teismams, įkalinimo įstaigoms ir pan. Pinigai yra svarbus aspektas, kai kalbama, kad geriau organizuoti nusikaltimų prevenciją, o ne bausmių sistemą.

Kas yra tikrasis teisinis išsilavinimas? (KT 2008m. vasario 20d. nutarimas). Teismas pasakė, kad bakalauras nereiškia teisinio išsilavinimo, turi būti arba vientisosios studijos 5 metų, arba teisės bakalauras ir teisės magistras. Teismas viename argumente pasakė, kad asmeniui pagrįstai būtų pripažintas teisinis išsilavinimas, jis turi būti studijavęs daugiau teisinių dalykų ir tarp jų pamini kriminologiją.“ Kad asmeniui pagrįstai būtų pripažinta teisininko kvalifikacija, jis turi būti studijavęs daugiau teisinių disciplinių, kaip antai <...> kriminologija“

Valstybėse gyventojai nusikalstamumą labiau iškelia, ir daugiau procentų žmonių tai pamini, kai kalbama apie visos valstybės mastą, o ne apie asmeninius žmonių gyvenimus. Bet reali grėsmė iš tikro visai atvirkščiai.

Politinis aspektas. Ambicingi LR Seimas, Vyriausybės, taip pat įvairių ministerijų bei savivaldybių planai tam tikroms nusikaltimų prevencijos programomis siekti pokyčių nusikalstamo elgesio srityje, pvz.: sumažinti korupciją, narkomaniją, jaunimo nusikalstamumą. Pvz.: valstybiniu lygiu mažinti smurto artimoje aplinkoje mastą (6 metų programa); mažinti neteisėtą narkotikų apyvartą; sumažinti korupcijos mastą (10 metų programa).

Nesąmoninga programa, kurios niekada nebus pasiekta (pagal dėstytoją) - jaunimo (14-29m., įtariamo padarius NV, skaičius: dabartinė reikšmė (2009m metais – 29tūkst.. siektinas skaičius (2019m.) – 10 tūkst. Tris kartus sumažinti nusikalstamumo neįmanoma.

Tai čia pavyzdžiai, kai Seimas, neišmanantis kriminologijos, siekia nesąmoningų tikslų. Tokių programų tiek pagrindimui, tiek veiksmingumui būtinos kriminologijos žinios:

1. veikia tik moksliškai pagrįstos ir tam tikrus kriterijus atitinkančios priemonės. Kitaip jos yra tik geri noria

Susisteminta. Jaunimo nusikalstamumas Lietuvoje sudaro tik apie 10proc. visų nusikaltimų, nors visi įsivaizduoja, kad tai yra apie 50-60proc.Kiek Lietuvoj yra daugiau registruota nusikalstamumo nei Vokietijoje? Tai iš tikro, jis yra 3 kartus mažesnis 100 tūkstančių gyventojų nei Vokietijoje. Kitas klausimas: kokią dalį sudaro psichinių nusikaltėlių nusikaltimai? Tai yra mažuma, pavieniai nusikaltimai.

Patirtimi įgytų žinių – tuo skiriasi nuo baudžiamosios teisės, nes kriminologijai dogmatika (išmastyti dalykai) nėra svarbu. Tai sistema, kuri yra BK, ir yra sistema, o kriminologijai svarbu kaip yra iš tikro. Pvz.: dėl įkalinimo BT mano, kad paleistas žmogus jau bus išsigandęs, todėl pasitaisęs. Bet kriminologija jau yra įrodžius, kad trumpalaikio įkalinimo efektas yra neigiamas. Kriminologija žiūri į realybę.

Socialiai negyvi deviacija – nusikaltimo apibrėžimas yra aiškiai susietas su BK – NK įtvirtintas, BK uždraustas elgesys. O deviacija – tai buvo nusikaltimai, bet tokiais nebelaikomi, arba priešingai – nebuvo nusikaltimai, o dabar jau yra. Tai tai, kad buvo nusikaltimai anksčiau, nebūtinai laikoma nusikaltimu šiandien (deviacija). Tai elgesio modeliai gali būti normalūs, nusikalstami arba deviacija.

  • Microsoft Word 2206 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 29 puslapiai (11662 žodžiai)
  • Universitetas
  • Tomas
  • Kriminologijos pagrindų konspektas
    10 - 3 balsai (-ų)
Kriminologijos pagrindų konspektas . (2017 m. Gruodžio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/kriminologijos-pagrindu-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 13:53
×