Krioskopija


Medžiagos molekulinės masės nustatymas krioskopiniu metodu. Darbo tikslas. Nustatyti tirpiklio (ciklo heksano) stingimo temperatūrą. Nustatyti organinio neelektrolito molekulinę masę. Teorinė dalis. Formulės. Priemonės ir medžiagos. Darbo eiga. Šaldymo inde paruošiamas vandens ir ledo mišinys, kurio temperatūra turi būti dviem laipsniais mažesne nei organinio tirpiklio stingimo temperatūra. Pipete ir platus megintuvelis praplaunamas acetonu ir gerai išdžiovinamas, kad neliktu vandens. Taip pat gerai nusausinamas termometras. Į platu mėgintuvelį įpilama 25 ml organinio tirpiklio. Ji įstatome į šaldymo indą, įmerkiame termometrą ir pastoviu greičiu maišydami stebime temperatūros kitimą, temperatūrą fiksuojame kas 10 s. Tirpiklio stingimo temperatūros nustatymą pakartojame 2 – 3 kartus (kartojant bandymą mėgintuvelis išimamas iš šaldymo indo ir šildant ranka ištirpinami visi kristalai, tada mėgintuvelį statome atgal į šaldymo indą ir kartojame eksperimentąNustatoma tirpiklio stingimo temperatura. Tiriamoji medžiaga suberiama į mėgintuvelį ir ištirpinama. Nustatome tirpalo stingimo temperatūrą 3 – 4 kartus. Rezultatų apdorojimas. Išvados. Literatūra.

čia m – tirpalo molialinė koncentracija, K – krioskopinė konstanta. Vienmolialinės koncentracijos tirpalo stingimo temperatūros nuosmūkis yra vadinamas krioskopine konstanta. Kiekvienam tirpikliui yra būdingi skirtintingi konstantos dydžiai. Ji yra apskaičiuojama pagal lygtį:

čia T – tirpiklio stingimo temperatūra, λ – tirpiklio specifinė lydymosi šiluma, R – idealiųjų dujų konstanta.

čia M- organinės medžiagos molekulinė masė (g/mol), K – tirpiklio krioskopinė konstanta, G – nežinomos organinės medžiagos masė (g), ΔT – stingimo temperatūros depresija, g – tirpiklio masė (g).

Šaldymo indas su dangteliu, platus mėgintuvelis, du termometrai, 25 ml pipetes, organinis tirpiklis, nežinoma medžiaga.

Iš gautų eksperimentinių duomenų galima nustatyti vidutines tirpiklio ir tirapalo stingimo temperatūras (dėl didelio neatitikimo su kitais duomenis reikia nenaudoti Eil. nr. 2 tirpiklio ir Eil. nr. 1 tirpalo)

  • Chemija Laboratorinis darbas
  • Microsoft Word 24 KB
  • 2014 m.
  • 4 puslapiai (487 žodžiai)
  • Universitetas
  • Martynas
  • Krioskopija
    10 - 2 balsai (-ų)
Krioskopija. (2014 m. Spalio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/krioskopija.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 12:03
×