Kristalų forma ir sandara


Įvadas. Kristalai. Kristalų tipai. Kristalų panaudojimas. Kristalų formos. Kristalų išorinis pavidalas. Garsioji kristalų uola. Išvados. Informacijos šaltinių sąrašas.


Visi mineralai mūsų žemėje yra sudaryti iš kristalų. Kristalai vıenı nuo kıtų skiriasi savo forma, fizikine sudetimi ir sandara. Kristalai gali susidaryti giliose olose ar net iš skysčių, kristalų susidarymą gali įtakoti slėgis ir temperatūra.Kristalo struktūra gali būti nustatyta panaudojant rentgeno spindulius.

Kristalai susidaro iš tirpalų aušinant išlydytą kietąją medžiagą, šis procesas vadinamas kristalizacija. Susidarant kristalams, jų atomai, molekulės išsidėsto tvarkingai, taip sudarydamos kristalų gardeles, jos nulemia kristalų formas. Kristalas auga tada, kai prie jo jungiasi daugiau atomų, molekulių. Žinomiausios ir kasdien naudojamos kristalinės medžiagos yra druska ir cukrus. Molis ar plienas taip pat susideda iš kristalų, bet jų kristalinę medžiagą sunku įžiūrėti, nes kristalai dažniausiai būna sulipę.

Dažnai gamtinėmis sąlygomis, veikiant išoriniams veiksniams, kinta sienelių pavidalas, dydis, skaičius, tačiau dvisieniai kampai tarp atitinkamų sienelių lieka pastovūs. Taip yra todėl, kad jonai kristale išsidėsto tam tikra tvarka ir kiekviena sienelė tiksliai atitinka kristalo vidaus sandaros plokštumą. Tai vienas iš svarbiausių kristalografijos dėsnių, vadinamas sienelių kampų pastovumo dėsniu, arba Steno dėsniu.Pagal išorinį pavidalą (formą) kristalai gali būti paprastieji ir sudėtingieji. Paprastaisiais vadiname daugiasienius kristalus, sudarytus iš vienodų simetriškai išsidėsčiusių sienų. Paprastosios formos gali būti tiek uždaros, tiek atviros. Atviroms paprastosioms formoms priklauso monoedrai, pinakoidai, piramidės, prizmės, o uždaroms

  • Microsoft Word 25 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (898 žodžiai)
  • Kolegija
  • Živilė
  • Kristalų forma ir sandara
    10 - 3 balsai (-ų)
Kristalų forma ir sandara. (2017 m. Vasario 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/kristalu-forma-ir-sandara.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 27 d. 11:45
×