Kristalų svarba ir panaudojimas


Dirbtiniu būdu išauginti kristalai – ne tik dekoro elementas. Pagrindinės sąvokos. Kristalai Temos aktualumas. Straipsnio tikslas. Kristalai ir jų struktūra Kristalas. Noimano ir Kiuri principai. Pagal Noimano principą. Pagal Kiuri principą. Ž.RomėdeLilis. Viljamas Henris Bragas. Viljamu Lorencu Bragu. Kristalų auginimas namų sąlygomis.


Anotacija:Straipsnyje aptariamos pagrindinės kristalų savybės, plačiai nagrinėjama jų struktūra bei panaudojimo galimybės, nagrinėjamas kristalizacijos procesas, taip pat aptariamos kristalų auginimo galimybės namų sąlygomis.

Straipsnio tikslas – analizuojant literatūros šaltinius įvertinti kristalų svarbą ir panaudojimą šiuolaikinėje technikoje ir technologiniuose procesuose.

Tokių tyrinėjimų deka mokslininkams pavyko gauti kai kurių ligų sukeliejų atominius modelius. Gyvas molekules (pvz. proteinus) įmanoma izoliuoti ir iš jų laboratorijoje išauginti kristalus. Proteinų kristalai yra daug mažesni ir labai trapūs. Kai kurie proteinai lengvai kristalizuojasi, kiti atkakliai atsisako sudaryti tinkamus kristalus.

Tokiu būdu mokslininkai identifikavo vieno iš gripo viruso proteinų, struktūrą.

Kristalus galima išauginti ne tik laboratorijoje, bet ir namų sąlygomis. Norint užauginti kristalą reikia cukraus, vario sulfato arba druskos. Nuo pasirinktos medžiagos priklausys kristalų spalva, forma ir jų augimo laikas. Taip pat reikalingos priemonės - indas (stiklinė), vilnonis siūlas, pieštukas, varinė viela.

Ploną vielutę sulankstyti taip, kad gautųsi norimos formos figūrėlė (pvz., medžio), apvynioti ją vilnoniu siūlu, pakabinti ant pieštuko. Indą pripilti iki pusės vandens ir pašildyti. Į kaitinamą vandenį įdėti medžiagos, iš kurios bus auginami kristalai (reikėtų pasirinkti vieną iš ankščiau minėtų medžiagų). Tirpinamos medžiagos reikia dėti tiek, kad tirpalas taptų persotintas ir medžiaga daugiau nebetirptų. Į paruoštą tirpalą įmerkti apvyniotą vielą. Po tam tikro laiko ant vielos turėtų formuotis kristalai.Auginant kristalą iš vario sulfato, paruoštą tirpalą reikia pastatyti saugioje vietoje, kad nekvėpuoti vario sulfato jonais. Kristalai užauga gražesni jeigu sotusis tirpalas aušta lėtai. Todėl indą, kurioje auga kristalai, šonus ir dugną galima apsukti laikraščiu arba vata.

  • Microsoft Word 8792 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (2127 žodžiai)
  • Mokykla
  • Jolanta
  • Kristalų svarba ir panaudojimas
    10 - 1 balsai (-ų)
Kristalų svarba ir panaudojimas. (2018 m. Rugpjūčio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/kristalu-svarba-ir-panaudojimas.html Peržiūrėta 2019 m. Vasario 16 d. 00:26
×