Kristijonas Donelaitis konspektas


Kristijonas Donelaitis. Istorinis kontekstas. Moralinė ‚‚ Metų ‘‘ problematika. Gamta pavyzdys žmogui.

18 amžiuje mažoji Lietuva sparčiai vokietėjo. Po maro, kuris nusinešė daug lietuvių gyvybių, čia apgyvendinami kolonistai, daugiausiai vokiečiai, lietuvių lieka mažiau negu puse gyventojų, net iš pamaldos bažnyčiose pirmiausia laikomos vokiečių kalba, o ne lietuvių. Iš šitų faktų aišku, kodėl Donelatis kėlė tautines problemas savo poemoje.

Svarbiausia K. Donelaičio kūrinys epinė- didaktinė(pamokomoji pobūdžio) poema ‚‚Metai‘‘. Tai pirmasis didesnės apimties grožinės lietuvių literatūros kūrinys.

Pričkus yra kaimo seniūnas, jis nuolan moko būrus gyventi, duoda visokių praktinių patarimų. Kiekvieną progą Pričkus aiškina darbo vertę, o būrų polinkį girtuokliauti laiko esmine skurdo priežastimi. Ir Pričkus ir Selmas ypač smerkia tuos būrus, kurie apleidžia Dievą, nekalba poterių. Selmo paveiksle ypač ryškinamas Dievo baimingumas. Jo namuose prikabinta šventųjų paveikslų, jis nuolat pabrėžia, kad už viską, ką žmogus turi reikia dėkoti Dievui.

Krizas darbštumo pavyzdys. Jis nuolat sulaukia patarimų, kad daug ir gerai dirba, pats veikėjas irgi ragina būrus paplušėti.

Svarbus K. Donelaičio poemos ‚‚Metai‘‘ epizodas, kur pasakojama apie ‘‘nenaudėlį‘‘ būrą Slunkių. Jis apgailestauja, kad jau artėja vasara ir reikės pradėti įvairius darbus dirbti. Slunkius su ašaromis akyse filosofuoja apie tai, jog geriausia būtų, jeigu reikėtų tik miegoti ir žiema niekada nesibaigtų. Jis remiasi savo tėvo, senelio pavyzdžiu, nes šie irgi ragino pamažu imtis darbų. Slunkiaus pavyzdžiu K. Donelaitis moko, visus būrus jog pati baisiausia yda – tingėjimas ir kartu iškelia darbštumą, kaip svarbiausią žmogaus charakterio savybę.

  • Microsoft Word 16 KB
  • 2015 m.
  • 3 puslapiai (928 žodžiai)
  • Mokykla
  • Ingrida
  • Kristijonas Donelaitis konspektas
    10 - 8 balsai (-ų)
Kristijonas Donelaitis konspektas. (2015 m. Kovo 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/kristijonas-donelaitis-konspektas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 25 d. 21:44
×
145 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo