Kristijonas Donelaitis skaidrės (6)


Kristijonas Donelaitis. 1714-1780 metai. K. Donelaičio šeima. Mokslas. 1740m. Vasarą baigė universitetą ir buvo paskirtas Stalupėnų mokyklos antruoju mokytoju bei paskirtas kantoriumi. Tolminkiemio bažnyčios vidus. Manoma, kad čia K. Donelaitis būrams skaitydavo savo „Metus”. Donelaitis mirė 1780m. Vasario 18d. , palaidotas Tolminkiemyje. Kristijono Donelaičio kūryba. Kristijono Donelaičio „Metai”. Būrai. „Metų” kompozicija. Svarbiausias poemos klausimas. Kristijono Donelaičio įamžinimas. E. Nekrošiaus spektaklis "Pradžia. K. Donelaitis. Metai". Klausimai.


1740m. Vasarą baigė universitetą ir buvo paskirtas Stalupėnų mokyklos antruoju mokytoju bei paskirtas kantoriumi, vėliau ir mokyklos vadovu.

Donelaitis pirmasis savo poemoje atskleidė žemdirbio pasaulėvoką. Poemoje rašytojas vaizduoja Mažosios Lietuvos būrų (valstiečių) gyvenimą 18a. „Metai” poema, suskirstyta į keturias dalis pagal keturis metų laikus. Joje piešiami gamtos vaizdai, pasakojama, kaip gyvena valsčiaus būrai, ponai, prievaizdai.

Svarbus tautiškumas, kaip tautinės tapatybės ženklai yra lietuviška apranga, valgiai. Minimi lietuviški lašiniai, lietuviškos dešros ir kitas maistas, su panieka atsiliepiama apie ponų maistą. Tautiškumo idėjos svarbi atrama – gyva praeitis. Į praeitį žvelgiama su ilgesiu, kaip į pavyzdinį laiką. Būrai dažniausiai akcentuoja lietuviškumo vertę ir kritiškai žvelgia į svetimtaučius.

Sukurtas Kristijono Donelaičio memorialas Tolminkiemyje, įsteigta nuolatinė K. Donelaičio komisija, sukurta daug reikšmingų literatūros ir meno kūrinių.

  • MS PowerPoint 2371 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 23 puslapiai (436 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Jandra
  • Kristijonas Donelaitis skaidrės (6)
    10 - 2 balsai (-ų)
Kristijonas Donelaitis skaidrės (6). (2018 m. Sausio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/kristijonas-donelaitis-skaidres-6.html Peržiūrėta 2020 m. Gegužės 31 d. 10:45
×
109 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo