Kritinio mąstymo ugdymas priešmokykliniame amžiuje


Įvadas. Kritinis mąstymas – kas tai? Kritinio mąstymo samprata. Kritinio mąstymo požymiai. Kritinio mąstymo apibrėžimų įvairovė. Kritinio mąstymo ugdymas priešmokykliniame ugdyme. Svarba asmens ugdyme. Kritinio mąstymo ugdymo schema. Kritinio mąstymo ugdymas priešmokyklinio amžiaus vaikams. Išvados. Literatūros sąrašas.


Šio darbo tikslas yra paanalizuoti pagrindinius kritinio mąstymo apibrėžimus ir panagrinėti kritinio mąstymo ugdymo metodus priešmokykliniame ugdyme.

Taip pat yra skiriamos ir kiek kitokios mąstymo rūšys: teorinis mąstymas, praktinis mąstymas, realistinis ir autistinis mąstymas, loginis analitinis ir intuityvusis mąstymas. Kiekviena mąstymo rūšis papildo viena kita, todėl iškilus problemoms ar kokiose kitose situacijose susidūręs žmogus pradeda viską spręsti pasitelkęs vieną ar kelis mąstymus, taip ieškodamas sprendimų.

Anot knygos „Aktyvaus mokymosi metodai“ ( 1998 ),išskiriami šie svarbiausi kritinio mąstymo bruožai:

Reikalauja apsvarstyti įvairius požiūrius. Žmogus negalvoja apie naujus dalykus, žvelgia į viską iš savo pusės ir taip praranda daug reikalingos informacijos.

Panagrinėjus užsienio šaltinius galime pamatyti, kad kritinio mąstymo tyrinėtojas Wade (1995) nurodo aštuonias kritinio mąstymo charakteristikas. Kritiškas mąstymas apima klausimą, problemos nustatymą, įrodymų nagrinėjimą, prielaidų ir šališkumo analizę, vengiant emocinių argumentų, vengiant pernelyg supaprastinimo, svarstyti kitas interpretacijas ir toleruoti dviprasmiškumą. Strohm & Baukus (1995) taip pat pastebi, kaip spręsti dviprasmybes kaip esminę kritinio mąstymo dalį: "Dviprasmybės ir abejonės tarnauja kritinio mąstymo funkcijai ir yra būtina ir produktyvi proceso dalis"

Knygoje "Kritiškas mąstymas" Beyer išsamiai paaiškina, ką jis laiko esminiais kritinio mąstymo aspektais:

Nuostatos: kritiniai mąstytojai yra skeptiški, atviri, vertina sąžiningumą, gerbia įrodymus ir argumentus, gerbia aiškumą ir tikslumą, žiūri į skirtingus požiūrius ir keičia pozicijas, kai priežastis leidžia jiems tai daryti.

Argumentas: ar pareiškimas ar teiginys su papildomais įrodymais. Kritiškas mąstymas apima argumentų nustatymą, vertinimą ir sukūrimą.

Paaiškinimas: gebėjimas daryti išvadą iš vienos ar kelių patalpų. Norėdami tai padaryti, reikia išnagrinėti loginius ryšius tarp pareiškimų ar duomenų.

Požiūris: būdas, kuriuo vienas žiūri į pasaulį, kuris formuoja savo prasmių konstravimą. Siekdami suprasti, kritiniai mąstytojai žiūri reiškinius iš daugybės skirtingų požiūrių.

Kriterijų taikymo tvarka: kitos rūšies mąstymas naudoja bendrą procedūrą. Kritiškas mąstymas naudoja daugybę procedūrų. Šios procedūros apima klausimus, sprendimų priėmimą ir prielaidų nustatymą.

Kaip, gebėjimas ieškoti ir svarstyti naujus įrodymus, kurie pagrįsti teiginiais, atmetant nepagrįstą nuomonę (Šiugždienė, 1997);

Tai mąstymas, pasižymintis tikslingumu, priežastingumu ir kryptingumu“, kurio imamasi sprendžiant uždavinius, formuluojant išvadas, vertinant ir priimant sprendimus (Halpern, 1996);

Mokymasis kritiškai mąstyti gali būti vienas iš svarbiausių įgūdžių, kuriuos šiandieniniai vaikai turės ateityje. Šiandienos globaliai ir sparčiai besikeičiančiame pasaulyje vaikai turi sugebėti padaryti daugiau nei pakartoti faktų sąrašą. Jie turi būti kritiniai mąstytojai, kurie gali suprasti informaciją, analizuoti, lyginti, kontrastuoti, daryti išvadas ir generuoti aukštesnės tvarkos mąstymo įgūdžius.

Nors kritikuojantis mąstymas yra akcentuojamas beveik kiekvienus mokyklos metus - nuo ikimokyklinio ugdymo iki aukštosios mokyklos, tai yra įgūdis, kurį tėvai ir pedagogai gali pradėti savo vaikams pristatyti nuo jauno amžiaus.

  • Microsoft Word 94 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (2761 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ingrida
  • Kritinio mąstymo ugdymas priešmokykliniame amžiuje
    10 - 1 balsai (-ų)
Kritinio mąstymo ugdymas priešmokykliniame amžiuje. (2018 m. Balandžio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/kritinio-mastymo-ugdymas-priesmokykliniame-amziuje.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 10 d. 09:26
×
126 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo