Kroatijos makroekonominių rodiklių analizė


Įvadas. Bendrasis vidaus produktas. Infliacija. Nedarbo lygis. Vartotojų kainų indeksas. Praktinė dalis. Kroatijos BVP rodiklis. Kroatijos infliacijos lygis. Nedarbo lygis Kroatijoje. Vartotojų kainų indekso rodiklis Kroatijoje. Išvados. Literatūros sąrašas.


Makroekonomikos rodikliai parodo valstybės tam tikro laikotarpio ekonominės veiklos rezultatą, kuris priklauso nuo Vyriausybės vykdomos ekonominės politikos priemonių, padedančių reguliuoti ūkį.

Visuomenės ir ūkio padėtį atspindi šie pagrindiniai makroekonominiai rodikliai: BVP, nedarbo lygis, infliacija, investicijos. Vertinant ekonomikos padėtį, ūkio raidos tendencijas pagal makroekonominius rodiklius, ekonomistai gali ne tik apibūdinti ūkio veiklą, ekonomikos vystymosi kryptis, bet ir prognozuoti ją. Makroekonominiai rodikliai tarpusavyje yra glaudžiai susiję: didėjant BVP mažėja nedarbas, tuo pačiu didėja gyventojų pajamos. Kita vertus, didėjant BVP didėja ir įmonių pelnas, o visa tai skatina visuminės paklausos augimą, kuriam didėjant didėja infliacija.

Darbo tikslas:

Darbo uždaviniai:

Aprašyti makroekonominius rodiklius;

Nurodyti jų svarbą;

Išanalizuoti Kroatijos makroekonominius rodiklius.

importuojamų prekių, o ypač žaliavų kainų augimas

Ateities nežinojimas – žmonės nežino ateities ir todėl gali nutraukinėti savo ūkinę veiklą.

Skatinančių darbo efektyvumą darbo užmokesčio sistemą įvedimo.

Nuo 2006 iki 2008 metų Kroatijos BVP sparčiai augo, nuo 45 mlrd. JAV dolerių pakilo beveik dvigubai iki 70 mlrd. JAV dolerių . Ekonominė krizė Kroatijoje, kaip ir kiekvienoje kitoje šalyje, stipriai paveikė ekonomikos augimą, kaip matoma diagramoje, 2008 metais šalis buvo pasiekusi aukščiausią BVP lygį, tačiau per ekonominę krizę šis rodiklis labai sumažėjo ir BVP lygis nukrito jau tik iki 62 mlrd. JAV dolerių. Po krizės Kroatijos ekonomika, sprendžiant iš bendro vidaus produkto, laikėsi gana stabiliai. 2010m. antrame pusmetyje buvo šiek tiek labiau pakilęs BVP lygis, tačiau paskutiniais metais BVP yra maždaug vienodas. 2014 metais BVP beveik nesikeitė, tačiau 2015 metų duomenimis, bendras vidaus produkto lygis pakilo 0,9 %.

Infliacijos lygis Kroatijoje per dešimtį metų buvo labai nestabilus, tai greitai krito tai staiga išaugo. Prieškriziniu metu infliacijos lygis minimaliai keitėsi, tarp 2-4%, tačiau prasidėjus krizei, labai pakilo, kadangi krizės metu ėmė nuvertėti pinigų perkamoji galia, kilo produktų kainos ir infliacijos lygis Kroatijoje pasiekė net 8%. 2010 metais infliacijos lygis stabilizavosi ir buvo normaliame lygmenyje, kuris yra nepavojingas šalies ekonomikai, o priešingai šiek tiek padeda jai. 2013 metais infliacija vėl padidėjo, ko pasekoje šalyje vėl šiek tiek nuvertėjo pinigai ir produkcijos kainos kilo. Nuo 2014 metų šalyje yra nežymi defliacija, iš vienos pusės tai galėtų būti ir geras reiškinys, kadangi mažėja produktų kainos, tačiau iš kitos pusės Mažėjant kainoms stiprėja ir pinigų perkamoji galia, o tokia padėtis yra itin nepalanki turintiems daug skolų, nes jas tampa sudėtingiau išmokėti. Kadangi bemaž visų valstybių vyriausybės turi skolų, joms tokia padėtis dažnai taipogi nėra priimtina. 

Kaip matyti iš šio grafiko, Kroatijos nedarbo lygis yra labai nepastovus ir su kiekvienu metų ketvirčiu vis keičiasi. 2008- 2009 metai s nedarbo lygis buvo labai mažas, siekė tik 12%. Pažvelgus į naujesnių metų duomenis, galima teigti, kad nedarbo lygis Kroatijoje yra gana aukštas, ir tai ekonomikai nėra labai gerai, kadangi mažėja dirbančių žmonių, dėl to valstybė gauna mažiau mokesčių, taip pat darbo neradimas gali būti emigracijos priežastimi. Šiuo metu Kroatijos nedarbo lygis yra 17% ir tai yra tikrai nemažai, palyginus su kitomis šalimis.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 99 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (2854 žodžiai)
  • Universitetas
  • Viktorija
  • Kroatijos makroekonominių rodiklių analizė
    10 - 7 balsai (-ų)
Kroatijos makroekonominių rodiklių analizė. (2016 m. Vasario 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/kroatijos-makroekonominiu-rodikliu-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 16:31
×