Krovinių vežimo technologijos (2)


Įvadas. Transporto rūšies parinkimas. Transporto priemonės parinkimas. Krovinio pakavimas. Krovos darbai. Krovinio vežimo maršrutas. Krovinio vežimo teisinis reguliavimas. Išvados. Literatūros sąrašas.


Darbo tikslas: Parinkti geriausią grūdų transportavimo technologinę schemą, įvertinant visus krovinių vežimo organizavimo aspektus, maršrutu Kaunas – Porto.

Užduotis. Įvertinti skirtingų transporto rūšių tinkamumą krovinio gabenimui, įvertinant pirmines krovinio savybes ir transporto rūšių charakteristikas.

Grūdai transportavimo metu turi būti apsaugoti nuo drėgmės, kaitimo ir parazitų įsiveisimo. Pirminė sąlyga šiam tikslui pasiekti yra transportavimo priemonių(talpų) švara, sausumas, gera ventiliacija ir tinkamas visos įrangos veikimas.

Biriems kroviniams, šiuo atveju grūdams, skirtingiems nuotoliams vežti naudojamos skirtingos priekabos ar puspriekabės. Netolimiems vežimams, pavyzdžiui nuo laukų iki grūdų sandelio naudojami paprati savivarčiai su hidrauliniu pakėlimo mechanizmu. Krovinys turi būti užklotas, kad nedulkėtų. Tolimiems reisams naudojamos specialios cisternos, kuriose yra įrengta speciali temperatūros palaikymo bei vėdinimo įranga. Tokios puspriekabės taip pat turi hidraulinį pakėlimo mechanizmą.

Vežimas geležinkeliu – viena iš geriausių grūdų transportavimo alternatyvų. Dažniausiai grūdai būna vežami dideliais kiekiais bei nemažais atstumais. Dažnai didesnės grūdinių kultūrų sandėliavimo vietos turi išvystitą geležinkelių infrastruktūrą. Taip pat birų krovinį lengva pakrauti ir iškrauti.

Jūrų transportas taip pat labai tinkamas grūdams vežti. Jūra galima gabenti didelius kiekius krovinio dideliais atstumais. Grūdams galima pritaikyti tam tikro tipo laivą, kuris labiausiai tenkins šio krovinio savybes.

Grūdus transprtuoti oro transportu būtų per brangu. Grudai yra sunkūs ir salyginai nebrangūs. Transportavimas oro transportu grudų kainą padidintų kelis kart. Tagi oro transportas grūdams gabenti netinka.

Užduotis. Tinkamos transporto priemonės parinkimas atskirų transporto rūšių atveju. Įvertinti kokios transporto priemonės būtų tinkamiausios, gabenant krovinį kiekviena transporto rūšimi.

Išnagrinėjus galimų transporto rūšių pranašumus ir trūkumus bei apibūdinus krovinio charakteristiką ir specifiką, galima teigti, kad geriausios transporto rūšys, gabenant grūdus Kaunas (Lietuva) – Portas (Portugalija), yra geležinkelių bei jūrų transportas bei kelių transportas.

Nuo Kauno iki Klaipėdos grūdus geriausia transportuoti geležinkelių transportu. Kiekvieno vagono talpa 50 - 60t. Tokių vagonų galima sukabinti 1-57vnt. Transporto priemonės gerai pritaikytos vežti grūdus dėl krovinio vežimo specifikos: birus, nepakuojamas krovinys. Grūdams vežti geriausiai pritaikytas yra biralinis vagonas(hoperis). Jis yra apsaugotas nuo atmosferos veiknių vėjo, šilumos drėgmės. Krovinio pakrovimas vyksta per viršuje esančias užpildymo angas, o iškrovimas vyksta per vagono apačią, užvžiavus ant specialios rampos.

Grūdams transportuoti taip pat tinka ir pusvagonis. Pusvagonis taip pat pakraunamas per viršų. Iškraunamas per apačią. Tačiau pusvagonis gabenant grūdus turi būti uždengiamas, kad grūdai nebūtų paveikti aplinkos veiksnių bei nebyrėtų vežant.

Kita kombinuoto vežimo transporto rūšis – jūrų transportas. Jis puikiai tinka biriems krovinimas vežti. Klaipėdoje yra įrengtas birių krovinių terminalas. Tai užtikrina efektyvų grūdų perkrovimą iš geležinkelo vagonų į sausakrūvį laivą. Vagonai yra užtempiami ant rampos. Tada krovinys yra išberiamas ir specialiais transporteriais yra supilamas į laivą. Grūdams vežti tinkamiausias yra sausakrūvis laivas (balkeris). Svarbu atsižvelgi į terminalo galimybes, krantinės ilgį, grimzlės gylį, kad pakrautas laivas galėtų išplaukti iš usoto.

Nors gabenti grūdus geriausia jūrų ar geležinkelių transportu, esant mažesnėms apimtims tinka ir kelių transportas. Vežant grūdus ilgais atstumais kelių transportu, tinkamiausia yra vežti vilkiku su cisterna biriems kroviniams. Vilkiko pasirinkimą lemia reljefas per, kurį driekiasi maršrutas. Jei reljefas kalnuotas būtina į tai atsižvelgti ir parinkti galingesnį vilkiką.

  • Microsoft Word 8613 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 27 puslapiai (4173 žodžiai)
  • Universitetas
  • Andrius
  • Krovinių vežimo technologijos (2)
    10 - 1 balsai (-ų)
Krovinių vežimo technologijos (2). (2018 m. Sausio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/kroviniu-vezimo-technologijos-2.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 22 d. 13:23
×