Krovos


Inžinerijos konspektas. Sraigtiniai aukštikelčiai. Krumpliastiebiniai aukštikelčiai. Hidrauliniai aukštikelčiai. Pneumatiniai aukštikelčiai. Stacionariniai keltuvai. Pervežamieji keltuvai. Skrysčiai. Skrysčių kartotinumo ir jėgų trauklėse (lynuose) nustatymas. Skridinių ir būgno skersmenų bei matmenų parinkimas. Trauklės galo tvirtinimas ant būgno. Būgno stiprumo patikrinimas. Jo ašies apskaičiavimas. Variklio parinkimas. Movos parinkimas. Standartinio reduktoriaus parinkimas. Stabdymo momento nustatymas, kėlimo mechanizmo stabdžio parinkimas. Svirtiniai suktuvai su persiviniojanciais lynais. Suktuvai. Talės. Kranu klasifikavimas pagal konstrukcija. Kranu klasifikavimas pagal krovinio griebtuva. Kranu klasifikavimas pagal galimybe judetis ir pavaros rusi. Kranu klasifikavimas pagal posukio laika ir atramos buda. Gembiniai, pakeliami atraminiai viensijai ir dvisijai kranai. Kabeliniai kranai ir portaliniai kranai. Bokstiniai ir viksriniai kranai. Automobiliniai kranai ir kranai ant pneumo ratu. Gelezinkeliniai, oziniai ir konteineriniai kranai. Plaukiojantys ir skraidantys kranai. Manipuliatoriai. Robotai. Keltuvai. Krovinių horizontalaus pakrovimo įrenginiai. Krovinių tvirtinimo priemonės. Šakiniai krautuvai.


Aukštikelčiai – perkeliamieji arba perstumiamieji, laisvai pastatomi įrenginiai skirti kroviniams iki 1500 mm pakelti. Pasižymi eksploatacijos autonomiškumu. Pagal konstrukciją jie skirstomi į: sraigtinius, krumpliastiebinius, stūmoklinius ir svirtinius; pagal pavaros tipą: rankinės ir mašininės pavaros.

Sraigtiniai aukštikelčiai – tokie, kuriais negalimas savaiminis krovinio nusileidimas dėl didelių vidinių pasipriešinimų kinematinėje poroje sraigtas – veržlė. Tokia kinematinė pora savistabdą, kurioje sraigtinės linijos kilimo kampas yra 4º mažesnis už trinties kampą. Pastarasis apytikriai lygus 6º. Dėl to, kad sraigtinių aukštikelčių mažas naudingumo koef. (0,3-0,4), sudėtingesniuose įrenginiuose vietoje sraigtinės poros kroviniui palaikyti reikiamame lygyje naudojami: rankinėje pavaroje – reketo – strektės mechanizmai, mašininėje – stabdžiai.

Naudojamos 3 aukštikelčių schemos: sraigtas slankioja, veržlė sukasi; sraigtas sukasi ir slankioja; sraigtas sukasi, o veržlė slankioja.

5t keliamumo ir iki 1440-2100mm kėlimo aukščio sraigtinį aukštikeltį sudaro trikojis pagrindas. Sraigtas su krovinio atrama kyla ranka sukant veržlę. Aukštikeltis pervežamas rankena ratais.

Kai tarp pamato ir įrenginio mažas atstumas, negalima naudoti tokio aukštikelčio. Tada naudojamas kito tipo aukštikeltis. Jį sudaro korpusas, kurio vertikaliose kreipiančiose slankioja atraminė plokštė. Ji spaudžiama horizontaliu kaiščiu, kurio veržlė sąveikoje su sraigtu. Pastarasis turi rankeną. Tokie aukštikelčiai yra 5 ir 10t keliamumo, o atraminės plokštės eiga atitinkamai 10 ir 15 mm, kai masė 5,5 ir 13,5kg.

Sraigtinių aukštikelčių, kurių sraigtų rankena turi reketo – strektės mechanizmą, konstrukcija yra paprasta ir universali.

Aukštikeltį sudaro korpusas, ant kurio užtvirtintas veržlė. Sraigtas su atramine galvute yra trapecinio arba stačiakampio sriegio ir sukamas rankena reketo – strektės mechanizmu. Pastarasis įjungia reketą, kuris pritvirtintas ant sraigto. Spyruokliuojanti strektė pritvirtinta prie rankenos. Sukant rankeną viena kryptimi strėktė atsiremia į reketo krumplį ir verčia sraigtui pasisukti, o sukant kita kryptimi – praslysta reketo krumpliais; tada sraigtas nesisuka.

; aukštikelčio apkrova; vidutinis sriegio skersmuo; trinties kampas; sraigtinės linijos kylimo kampas; trinties koef.; atraminės galvutės išorinis ir vidinis skersmenys.

Aukštikelčių sraigtai gaminami iš negrūdinto 45 ir 50 arba grūdinto plieno 40X, veržlės iš bronzos arba antifrikcinio ketaus. Trinčiai sumažinti kinematinėje poroje sraigtas – veržlė naudojamas trapecinis arba stačiakampis sriegis, kurio mažesnis profilio kampas. Tačiau tokį sriegį sunku apdirbti išbaigiamosiose frezavimo arba šlifavimo operacijose.

Kinematinėje sriegio poroje, pagal mažiausią išsidėvėjimo sąlygą, slėgis neturi viršyti:

; h – sriegio profilio darbinis aukštis; ; [p] – leistinas slėgis.

Iki 10t keliamumo krumpliastiebiniai aukštikelčiai naudojami pagalbinėms operacijoms krovinių pakrovimo bei iškrovimo ir remonto darbams. Krumpliastiebinį aukštikeltį sudaro korpusas, kurio viduje yra iškišamas krumpliastiebis su galvute. Prie apatinės krumpliastiebio dalies pritvirtinta atraminė letena, kuri kaip ir galvutė, gali sąveikoti su kroviniu. Sukant rankeną, krumpliastiebiui judesį suteikia krumpliaratinė pavara. Krumpliastiebio padėtį fiksuoja reketo – strektės mechanizmas, kurio reketas užtvirtintas ant rankenos, o strektė – ant korpuso. Tokių aukštikelčių naudingumo koef. 0,6-0,83.

Krumpliastiebinių aukštikelčių atskiras variantas yra 0,2-50t keliamumo grandininiai aukštikelčiai. Pagrindinis jų pranašumas – kompaktiškumas. Aukštikeltį sudaro: kvadratinio skerspjūvio tuščiaviduris atraminis stovas ir tokio pat skerspjūvio, su krovinio aikštele, iškišamoji sekcija. Sekcijos viduje, prie jos išorinio ir apatinio galų, pritvirtintas įvorinė – ritininė grandinė, kuri gaubia palaikančiąsias ir varančiąją pavaros žvaigždutes. Pastarosios sumontuotos korpuse. Varančioji žvaigždutė sukimosi gauna nuo slieko, kurį suka pavarų sistema. Priklausomai nuo to, į kurią pusę sukasi elektros variklio velenas, grandininė pavara per žvaigždutę slankioja iškišamąją sekciją žemyn arba aukštyn. Kai sekcija pasiekia kraštines padėtis, galiniai išjungikliai išjungia elektros variklį. Slieko veleno gale yra antgalis, ant kurio galima uždėti rankinės pavaros rankeną.

Krovos. (2014 m. Lapkričio 06 d.). http://www.mokslobaze.lt/krovos.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 17 d. 23:52