Kryžiaus žygiai


Kryziaus zygiu reiksme. Xi a. kryžiuočiai siekė išvaduoti jeruzale iš. Kryziaus zygiai skaidres. Skaidres apie kryziaus zygius. Kryžiuočiai siekė išvaduoti jeruzalę iš. Kryziaus zygiu rezultatai. Kryžiaus žygių priežastys. Kryziaus zygiai ir ju rezultatai. Istorija kryziaus zygiai 11 tema. Kryžisus žygiu į artimuosius rytus 5 priežastys.

Kryžiaus žygiai – vakarų europos riterių karinės kampanijos, vykdytos xi-xvi a. Kryžiaus žygius skelbė arba laimino popiežius, jų tikslas buvo krikščionių ekspansija į kitatikių ir pagonių kraštus. Kryžiaus žygių priežastys. Kryžiaus žygiai prieš musulmonus. Pirmasis kryžiaus žygis. Jeruzalės karalystė. Riterių ordinai. Antrasis ir trečiasis kryžiaus žygiai. Ketvirtasis kryžiaus žygis. Paskutiniai kryžiaus žygiai. Kryžiaus žygių į artimuosius rytus reikšmė. Kryžiaus žygių rezultatai. Kryžiaus žygiai į pabaltijį. Teutonai pskove. Teutonų emblema.

Pirminiai deklaruojami kryžiaus žygių tikslai buvo pagalba rytų krikščionims kovoje su musulmonais, šventosios žemės išvadavimas. Nors pagrindiniai žygių veikėjai buvo popiežius, karaliai ir kiti feodalai, bet jie turėjo daug įtakos ir paprastiems valstiečiams, pirkliams, amatininkams. Kryžiaus žygių laikotarpis – svarbus tiek europos (įskaitant ir Lietuvos), tiek artimųjų rytų istorijoje. Šventieji karai nulėmė ir kai kurių tautų religinį požiūrį. Tuo laikotarpiu prancūzija, italija, vokietija tapo dominuojančiomis europos valstybėmis, buvo pasikeitęs jėgų santykis tarp rytų ir vakarų. Popiežius tikėjosi išplėsti savo įtaką rytuose, neskryžiaus žygių priežastys dalinai susijusios su tuometine politine padėtimi europoje ir artimuosiuose rytuose. Tuo laikotarpiu kadaise galingas bagdado kalifatas pergyveno ne per geriausius laikus. Be to bizantijos imperiją taip pat siaubė priešai: slavai, vikingai, o labiausiai – turkai seldžiukai, kurie buvo užgrobę nemažą dalį mažosios azijos pusiasalio. Tuometinis bizantijos imperatorius aleksijus i komninas net kelis kartus kreipėsi į popiežių ir vokietijos imperatorių, kad šie padėtų bizantijai apsiginti nuo turkų. Taigi, europiečiams susidarė puiki galimybė keliauti į palestiną, nes tiek bizantija, tiek arabai nekėlė didelio pavojaus. Be to ir turkų kunigaikštysčių galia pradėjo sekti.

Svarbi kryžiaus žygių priežastis buvo ir tuometiniai socialiniai santykiai. Tuo metu vakarų europoje jau trūko žemių, o riterių šeimose žemės (feodai) tekdavo tik vyriausiajam sūnui, o jaunesniesiems šventieji karai buvo lyg išsigelbėjimas. Jie troško ne tik žemių, bet ir gausių turtų, kurių buvo gausu arabų kraštuose. Stambiesiems feodalams – baronams ir kunigaikščiams buvo naudinga nukreipti riterių dėmesį į kryžiaus žygius, kad išvengtų nepalankios situacijos tarpusavio klasėse.

Be abejo, viena svarbiausių priežasčių buvo religija. Krikščionys siekė išvaduoti šventajį miestą jeruzalę, bei kristaus karstą, kuriuos buvo užėmę turkai seldžiukai ir nužudydavo visus krikščionis, bandžiusius pasiekti jeruzalę. Tuo metu ne tik varguomenė, bet ir feodalai piktinosi, kad šventąjį miestą valdo musulmonai. Italų pirkliams šie žygiai taip pat davė naudą: jie gabendavo, maitindavo, rengdavo kryžiuočius.

Xi a. Popiežius įgijo didžiausią valdžią. Jam pakluso visi vakarų europos karaliai ir imperatoriai. Popiežius norėjo, kad į jo valdžią pakliūtų ir artimųjų rytų žemės, o jų gyventojai mokėtų mokesčius bažnyčiai.

  • Microsoft Word 157 KB
  • 2011 m.
  • 9 puslapiai (2747 žodžiai)
  • Elinga
  • Kryžiaus žygiai
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Kryžiaus žygiai. (2011 m. Kovo 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/kryziaus-zygiai.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 21 d. 08:05
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo