Kūčių tradicijos


Įvadas. Trumpai apie kūčias. Kūčių stalo tradicijos. Kūčių draudimai. Kūčių vakaro burtų tradicijos. Burtai jaunoms panelėms. Išvados. Naudotos informacijos sąrašas. Priedas.


Projektinio darbo tikslas – išanalizuoti Kūčių tradicijas.

Darbo uždaviniai:

Išsiaiškinti kokių tradicijų buvo laikomasi dengiant stalą;

Išanalizuoti kokie valgiai buvo dedami ant stalo;

Išsiaiškinti kokų prietarų laikomasi Kūčių dieną;

Sužinoti kokiais burtais būrėsi žmonės.

Darbo metodai: literatūros iš knygų ir internete esančios informacijos analizė.

Pradėjus dienoms ilgėti, prasisėdavo didelė šventė lydima sudėtingų apeigų, magiškų veiksmų ir burtų – Kūčios. Tai labai senos ir kilmės ir bendras daugeliui Europos tautų žodis. Lietuvių kūčios, lenkų – kucja, kutja, baltarusų – kucija reiškė pagamintą iš javų patiekalą, skirtą vaišinti tą dieną apsilankančioms mirusiųjų vėlėms.

Prie Kūčių stalo renkamasi kai sužimba pirma žvaigždė danguje. Jei dangus debesuotas, tai vakarienė pradedama, tėvui ar seneliui pasakius, kad laikas valgyti. Visiems susirinkus sukalbama malda.

Kūčių dieną buvo draudžiama daryti tam tikrus darbus, tai apaiškinant tuo, kad šie darbai gali pakenkti tolimesniam gyvenimui ir prišaukti nelaimes.

Kūčių dieną buvo draudžiama malti, skaldyti malkas, kulti, nes triukšmą sukeliantys darbai, dėl panašumo su griaustiniu, vasarą gali sukelti audringus debesis su krušomis, kenksmingomis pasėliams, trobesiams ir gyvuliams. Remdamiesi tuo, kad veiksmai sukelia panašius reiškinius, per Kūčias žmonės nelopė kailinių ir kitų darbužių, kad ėriukai ir kiti gyvuliai negimtų margi. Neverpė, kad avys nesisuktų kaituliu (ratu). Kai kas neverpė netik per Kūčias, bet ir visais šventais vakarais. Kai kurie žmonės netgi slėpdavo verpstes, nes, jei kas pamatytų, tais metais susitiktų gyvates. Taip pat per Kūčias ir tarpušvenčius nesijodavo rugių, kad jie nesisuktų verpetais ir neišgultų. Nelenkė pavažų tikėdami, kad visi, kurie busimais metais gims bus kreivomis kojomis. Žmonės tikėdavo, kad dirbantiems po Kūčių vakarienės gims nenormalūs, ne tik gyvūnai, bet ir vaikai. Neskaldė balanų, kad gyvuliai nesusiskaldytų nagų. Žmonės per Kūčias nieko neskolino, ypač apskrito daikto, kad neišneštų iš namų turtų, derliaus, namų jaukumo ir laimės. Negalima siūti, nes gyvuliai sunkiai ves, verpti – viesulas stogą nuneš.

  • Microsoft Word 1574 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (1537 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Vaida
  • Kūčių tradicijos
    10 - 6 balsai (-ų)
Kūčių tradicijos. (2016 m. Gegužės 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/kuciu-tradicijos.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 04 d. 06:19
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo